Згідно з дослідженням Центру «Нова Європа», проведеного агенцією «Інфо Сапієнс», ядерна зброя та членство в НАТО отримали майже однаковий рівень підтримки серед респондентів як найкращі гарантії безпеки України. Результати опитування, яке було проведено у листопаді 2024 року, оприлюднено 10 грудня. Усього було опитано 1000 осіб методом телефонного інтерв’ю, з похибкою не більше ніж 3,1%.
Про це розповідає CorruptUA
Гарантії безпеки: ядерна зброя та НАТО
31,3% опитаних вважають, що розробка Україною ядерної зброї була б найкращою гарантією безпеки, тоді як вступ до НАТО, навіть без контролю над частиною територій, підтримують 29,3%. Інші варіанти, такі як оборонний союз зі США з можливістю розміщення американських військ в Україні та миротворці ООН, отримали 11,2% та 8,9% відповідно. Ідею розміщення європейських військ в Україні підтримує 6,4% респондентів. 12,9% не змогли визначитися з відповіддю.
«Не можна виключати, що на відповіді впливала також думка, наскільки та чи інша опція взагалі реалістична. У будь-якому випадку помітне збереження, так би мовити, тенденції на досягнення самодостатності — українці упродовж останніх років головні безпекові сподівання пов’язували насамперед зі Збройними Силами України, а потім уже з партнерськими можливостями», — вважають аналітики.
Скепсис щодо переговорів з росією
Дослідження також виявило, що 64,1% українців вважають недоцільними переговори з росією без реальних безпекових гарантій від Заходу. Близько 30% виступають за переговори за будь-яких обставин. Загалом українці скептично ставляться до ідеї переговорів без конкретних умов. Найбільше підтримують переговори у віковій групі 30-39 років (близько 40%); регіонально це Південь і Схід України (34,5% та 43,7% відповідно).
Близько 40% опитаних вважають, що Україна повинна розпочати переговори лише після того, як росія виведе свої війська на позиції до 24 лютого 2022 року. 26,2% наполягають на тому, що передумовою для перемовин мають стати безпекові гарантії з Заходу, а 12,1% категорично проти переговорів за будь-яких умов.
Більшість респондентів (53,2%) відкидають можливість територіальних поступок росії. Високий рівень неприйняття поступок стосується також державного статусу російської мови (70,9%) та скорочення української армії (74,5%).
Міністерство закордонних справ України заявило про неприйнятність будь-яких альтернатив членству в НАТО. Хоча британська газета The Times зазначила, що Україна могла б швидко розробити ядерну бомбу, це твердження сприймається з великим скептицизмом як західними експертами, так і самим Міністерством закордонних справ України, яке заперечує будь-які плани щодо створення ядерної зброї.