Українська правозахисниця Ольга Гейко стала лауреаткою міжнародної премії «Нагорода Пам’яті народів»

Українська правозахисниця Ольга Гейко стала лауреаткою міжнародної премії «Нагорода Пам’яті народів»

by Max

Українська правозахисниця Ольга Гейко стала цьогорічною лауреаткою міжнародної премії «Нагорода Пам’яті народів», якою відзначають тих, «чиї життя є прикладом відданості принципам честі, свободи і людської гідності», повідомили у чеській громадській організації Post Bellum.

«Перемога Ольги Гейко є важливим визнанням її безкомпромісної боротьби за свободу, права людини і гідність, а також її вагомого внеску в культурне та політичне відродження України в період перебудови і після здобуття незалежності», – заявили в організації.

Ввечері 17 листопада у Національному театрі Праги відбулася церемонія вручення нагороди. За повідомленням, Ольга Гейко стала першою жінкою лауреаткою премії від України. Українці отримують нагороду вже третій рік поспіль.

У 2022 році лауреатом став громадський діяч, член-засновник Української Гельсінської групи, дисидент і політв’язень часів СРСР Мирослав Маринович, а у 2023 році – український священник, капелан, кавалер ордена «За заслуги» III ступеня Василь Вирозуб.

Ольга Гейко почала свою правозахисну діяльність у 1970-х роках, приєднавшись до Української Гельсінської групи. Вона брала участь у кампанії на захист лідерів групи Миколи Матусевича і Мирослава Мариновича.

У 1980 році радянська влада заарештувала її за «антирадянську діяльність». Ольга Гейко провела шість років у таборах, де не припиняла боротьби за права людини. Повернувшись до Києва у 1986 році, вона відновила зв’язки з інакодумцями і стала активною учасницею громадського життя, організувавши Український культурологічний клуб в серпні 1987 року, що став одним із перших незалежних громадських об’єднань у Києві.

Премія «Нагорода Пам’яті народів» є частиною проєкту чеської громадської організації Post Bellum у співпраці із суспільними мовниками Чехії, Словаччини й України. Щорічно її присуджують учасникам і учасницям проєкту «Пам’ять народів» (Memory of Nations), який збирає свідчення очевидців визначних історичних подій. Архів Memory of Nations існує із 2001 року і вже налічує понад 18 000 історій, кажуть у Post Bellum.

Новини по темі