У 2024 році Україна отримала 35 балів із 100 можливих в Індексі сприйняття корупції (Corruption Perceptions Index – CPI) і зайняла 105 місце серед 180 країн, згідно з повідомленням Transparency International Ukraine.
Про це розповідає CorruptUA
Втрата позицій в антикорупційній боротьбі
Попри значний приріст у 2023 році на три бали, цьогоріч Україна продемонструвала деяке падіння в антикорупційній діяльності. Основними чинниками, що впливають на результати, залишаються реформи, пов’язані з євроінтеграцією та виконанням міжнародних зобов’язань.
«Утім, цьогорічні результати сигналізують про формальний підхід до виконання багатьох реформ або ж свідоме пробуксовування в їх реалізації. Тож певний «застій» у 2024 році вказує на те, що орієнтації суто на програмне виконання взятих Україною зобов’язань недостатньо, а реалізація розпочатих реформ відбувається не так якісно, як планувалося».
Представники Transparency International зазначили, що падіння в індексі сприйняття корупції спостерігається також у інших країнах регіону. Наприклад, Грузія залишилася на своєму місці з 53 балами, Чорногорія отримала 46 балів, а Туреччина – 34 бали. Сербія, Північна Македонія та Боснія і Герцеговина також зазнали втрат.
Порівняння з сусідами
Серед сусідніх країн Україна випереджає росію, яка отримала лише 22 бали та посіла 154 місце, втративши 4 бали. Білорусь демонструє аналогічну тенденцію, зафіксувавши 33 бали та 114 сходинку, також втративши 4 бали.
Індекс сприйняття корупції формується на основі восьми досліджень, проведених з лютого 2021 по вересень 2024 року. З трьох досліджень відзначено зростання, тоді як у п’яти – показники знизилися.
Серед позитивних факторів, які вплинули на результат України, виділяють відновлення електронного декларування, ухвалення Державної антикорупційної програми та активну роботу антикорупційних органів. Натомість, негативні тенденції включають саботаж з боку корумпованих держорганів, тиск на журналістів і випадки політичного втручання.
У 2023 році Україна досягла найкращого результату в своїй історії – 36 балів. Найгірший показник було зафіксовано в 2013 році, коли країна отримала лише 25 балів. У 2024 році найвищі бали отримали Данія, Фінляндія, Нова Зеландія, Норвегія, Сінгапур, Швеція та Швейцарія, а найнижчі – Сомалі, Сирія, Венесуела, Південний Судан та Ємен.
Індекс сприйняття корупції, який розраховується з 1995 року, оцінює лише сприйняття корупції в публічному секторі, а не фактичний рівень корупції, спираючись на дослідження авторитетних міжнародних установ.