Радіо Свобода вдалося встановити російського офіцера, який ймовірно причетний до викрадення та катування самооборонівця Олексія Побігая під час окупації Бучі на Київщині у березні 2022 року. Ним, ймовірно, був капітан 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбасс» із міста Кемерово, РФ, ‒ Сергій Тихонов.
Про це йдеться в другій частині документального проєкту про масові вбивства у Бучі кореспондента Радіо Свобода Дмитра Джулая.
На основі свідчень очевидців, телефонних перехоплень, документів, відео з камер спостереження та аналізу обставин вдалося встановити нові обставини про страти, які проводили російські військові у Бучі.
Ймовірного відповідального за викрадення бучанського самооборонівця Побігая вдалося ідентифікувати завдяки свідченням очевидців та так званому «Інформаційному бюлетеню» Росгвардії, який поширювали серед російських військових на окупованих територіях Київської області у березні 2022 року. В документі йдеться про затримання самооборонівця Побігая, як про «приклад мужності та героїзму» росгвардійців.
Згідно з розслідуванням Радіо Свобода, безпосередньо до страти Олексія Побігая можуть бути причетні інші російські військові із 76-ї десантно-штурмової дивізії із Пскова, РФ. Підрозділи цієї дивізії були основними формуваннями, що окупували Бучу та її околиці.
Викрадення
13 березня 2022 року російські військові влаштували так звану «зачистку» на невеликому відрізку вулиці Михайловського (колишня Малиновського) в Бучі. Саме там проживав Олексій Побігай, який на початку повномасштабного наступу РФ вступив до лав стихійно сформованої самооборони міста. Після окупації Бучі Побігай не брав участі у бойових діях. За свідченнями одного із сусідів, Побігай сховав виданий йому автомат Калашникова десь на території свого дому.
Згідно зі свідченнями очевидців, яких опитала Радіо Свобода, російські військові, ймовірно, били та катували Олексія Побігая, адже очевидці виявили на його подвір’ї сліди крові.
Інша свідок, яка бачила того дня самооборонівця після затримання російськими військовими, повідомила, що його лице виглядало як «криваве місиво».
«З вух, з носа, рота йшла кров. Обличчя в нього майже не було. Все було побите. На мене дивилися лише одні очі.…», – розповіла Радіо Свобода місцева жителька Світлана.
Невдовзі після цього російські військові вивезли Олексія Побігая в невідомому напрямку.
Відповідальні за викрадення
Згідно із розслідуванням Радіо Свобода, ймовірними причетними до викрадення Олексія Побігая були бійці 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбасс» із сибірського міста Кемерово, РФ. Це підтверджується, зокрема, російським документом, який знайшов місцевий житель Бучі на одній із російських позицій на території міста, де базувалися бійці Росгвардії.
В цьому так званому «Інформаційному бюлетені №20» йдеться про затримання самооборонця Олексія Побігая, яке подається в рубриці «Приклади мужності та героїзму наших товаришів».
Радіо Свобода також вдалося ідентифікувати згаданого в документі капітана Тихонова, який, ймовірно, і керував операцією. Ним виявився заступник командира 1-ї групи 27-го окремого загону спецназу Росгвардії «Кузбас» із сибірського міста Кемерово, РФ.
Сергію Тихонову – 32 роки, одружений, має сина. Закінчив у 2015 році розвідувальний факультет Новосибірського інституту Внутрішніх справ МВС (тепер – Росгвардії). Щонайменше із 2016 року проходить службу у кемерівському спецназі «Кузбас». Має низку російських державних нагород та власник так званого крапового берета ‒ символу належності до еліти російського спецназу.
Вбивство
Схоже, що після викрадення Олексія Побігая вивезли до лісосмуги на околиці Бучі, адже саме там зрештою знайшли його тіло.
Ймовірно, там Побігая передали іншому російському підрозділу ‒‒ бійцям 76-ї десантно-штурмової дивізії із Пскова, РФ. Саме в цьому районі, як дослідила Радіо Свобода, був розташований штаб псковських десантників. До цієї лісосмуги російські військові систематично звозили схоплених ними в Бучі людей. Там їх допитували, когось перевозили до інших катівень, а когось ‒ страчували.
У першій частині розслідування Радіо Свободі вдалося встановити, що до вбивства полковника Служби безпеки України Олексія Теліженка, який був одним із тих, кого запроторили до цієї лісосмуги, можуть бути причетні високопоставлені псковські десантники із 175-ого розвідувального батальйону (Псков, РФ). Після матеріалу Радіо Свобода одному із фігурантів розслідування Офіс генпрокурора заочно повідомив про підозру.
Під час роботи над новим розслідуванням про страту в цій лісосмузі Олексія Побігая журналісти Радіо Свобода побачили ряд деталей, які пов’язували вбивство полковника СБУ та бучанського самооборонівця.
- Побігая та Теліженка, ймовірно, викрадав один і той самий підрозділ спецназу Росгвардії із Кемерова, який, відповідно до виявлених російських документів, безпосередньо взаємодіяв із підрозділами 76-ї дивізії (Псков, РФ).
- незважаючи на різницю в майже тиждень між цими двоми викраденнями, як Побігая, так і Теліженка вивезли до однієї лісосмуги на околиці Бучі, де розташовувався штаб псковських десантників.
- тіла полковника Теліженка та самооборонця Побігая виявили в декількох десятках метрах один від одного
Хто конкретно вбив Побігая, встановити не вдалося. Але низка фактів свідчать, що до цього можуть бути причетні бійці із 76-ї дивізії ‒ так звані псковські десантники.
Колаборація?
Більшість людей, які стали свідками викрадення Олексія Побігая, в розмовах з Радіо Свобода припускали, що самооборонця міг видати хтось із місцевих жителів. Адже російські військові на початку своєї операції одразу попрямували до будинку Побігая та шукали «кулеметника». Також співрозмовники повідомили Радіо Свобода, що перед окупацією Бучі Побігай не приховував, що долучився до самооборони міста. Багато містян бачили його зі зброєю, адже він охороняв від мародерів один із найбільших супермаркетів міста в центрі Бучі.
Також у російському документі, в якому йдеться про затримання самооборонівця Побігая, зазначається, що інформація про його місце проживання отримана від «місцевого населення».
Підтвердити чи спростувати цю версію нам поки не вдалося.
Самооборонівець Олексій Побігай
Олексій Побігай народився у Росії, але майже одразу його батьки переїхали до Бучі, де сім’я надалі й проживала. Олексій Побігай багато років працював у ресторанному бізнесі. Був барменом, сомельє. У дворі свого будинку в Бучі певний час мав невеликий магазин. У 2015 році балотувався до місцевої ради, але не пройшов.
На початку повномасштабного вторгнення РФ, не маючи військового досвіду, Побігай вступив до самоборони міста, яка була стихійно сформована на основі громадської організації «Бучанська варта». Тоді в місті не були ще офіційно сформовані загони Територіальної оборони.
Після повної окупації Бучі долучився до волонтерської діяльності ‒ розносив сусідам продукти та хліб.
13 березня 2022 року російські військові викрали Побігая з його будинку та повезли в невідому напрямку.
У кінці вересня 2022 року, майже через пів року після деокупації Бучі, тіло чоловіка знайшли в одній із лісосмуг на околиці Бучі. Його стратили пострілом в голову. Загалом в цьому місці знайшли дев’ятьох вбитих бучанців.
Олексія Побігая поховали на Алеї Героїв у Бучі.
- За даними Офісу генпрокурора, під час окупації російська армія скоїла в Бучанському районі Київської області понад 9 000 воєнних злочинів, більше ніж 1 700 цивільних осіб загинуло, із них близько 700 у Бучі.
- Росія заперечує причетність своїх військ до масових вбивств цивільних у Бучі та називає це «фейком» та «провокацією».
- Правоохоронні органи України продовжують офіційне розслідування обставин загибелі полковника СБУ Олексія Теліженка.