Зміст
Національний банк України оголосив про підвищення облікової ставки до 13,5% річних, як повідомила пресслужба НБУ 12 грудня. Це рішення ухвалено з метою забезпечення стабільності валютного ринку, контролю над інфляційними очікуваннями та поступового зниження інфляції до 5%.
Про це розповідає CorruptUA
У листопаді інфляція сягнула 11,2% у річному вимірі. Основними факторами зростання цін стали наслідки обмеженої пропозиції продовольства через погані врожаї цього року. Очікується, що вплив цього чинника зменшиться наступного року з появою нового врожаю. Одночасно, інфляція набуває фундаментальних ознак, що підтверджується зростанням базової інфляції до 9,3% річних у листопаді.
«У листопаді інфляція пришвидшилася до 11,2% у річному вимірі. З одного боку, вагомим рушієм зростання цін залишалися наслідки обмеженої пропозиції продовольства внаслідок гірших цьогорічних врожаїв. Очікується, що вплив цього чинника на інфляцію має нівелюватися в наступному році з надходженням нового врожаю. З іншого боку, інфляційний сплеск дедалі більше набуває фундаментальних ознак, що підтверджується подальшим пришвидшенням базової інфляції (до 9,3% р/р у листопаді)», – йдеться у повідомленні.
Підвищення облікової ставки: причини та передумови
Національний банк України передбачає, що інфляція знижуватиметься завдяки покращенню ситуації в енергетичному секторі та збільшенню врожаїв. Монетарна політика НБУ та очікуване зниження зовнішнього цінового тиску мають також підтримати ці процеси.
Раніше, у червні, НБУ знизив облікову ставку до 13%, а у вересні залишив цей показник без змін. До початку повномасштабного вторгнення росії облікова ставка становила 10%, а з червня 2022 року цей показник зріс до 25%.
Облікова ставка як інструмент економічної політики
Облікова ставка – це один з основних інструментів, за допомогою якого Національний банк встановлює для банків та інших учасників грошово-кредитного ринку орієнтир щодо вартості залучених та розміщених грошових коштів на відповідний період.