На саміті Європейського союзу, запланованому на 19 грудня, лідери країн-членів планують підтвердити свою підтримку Україні, підкреслюючи важливість принципу, згідно з яким «жодна ініціатива щодо України не здійснюватиметься без України». Цей намір відображено в проєкті резолюції, який опинився у розпорядженні Радіо Свобода.
Про це розповідає CorruptUA
Європейська рада має намір високо оцінити проведення президентських виборів у Молдові, яка є кандидатом на вступ до ЄС, та обіцяє продовжувати співпрацю з цією державою. Водночас у резолюції висловлюється «серйозна стурбованість» подіями в Грузії, зокрема жорстоким придушенням антиурядових протестів.
«Європейська рада високо оцінює владу Республіки Молдова за успішне проведення президентських виборів і референдуму щодо закріплення в конституції вступу до ЄС», – йдеться в тексті документа.
Підтримка Молдови та західний курс
Проєвропейська президентка Молдови Мая Санду здобула перемогу на президентських виборах, перемігши проросійського кандидата Олександра Стояногла в другому турі, незважаючи на звинувачення у втручанні росії та шахрайстві. Також було проведено референдум на підтримку європейської інтеграції країни.
Занепокоєння ситуацією в Грузії
Європейська рада висловила занепокоєння через жорстоке придушення протестів у Грузії та рішення уряду, сформованого партією «Грузинська мрія», відкласти процес вступу до ЄС до 2018 року. Рада закликає грузинську владу поважати права на свободу зібрань і вираження думок, розслідувати акти насильства та притягнути винних до відповідальності.
Грузія отримала статус кандидата в ЄС у грудні 2023 року, однак відносини з Брюсселем загострилися, зокрема через ухвалення закону про «іноагентів».
Щодо України, у резолюції зазначається, що Європейська рада рішуче засуджує агресивну війну росії проти України. Євросоюз підтверджує своє зобов’язання надавати безперервну підтримку Україні, включаючи політичну, фінансову, економічну, гуманітарну, військову та дипломатичну допомогу, підкреслюючи, що росія не повинна перемогти.
Президент України Володимир Зеленський закликав ЄС та НАТО прискорити процес вступу України до обох організацій, заявляючи про необхідність забезпечення її суверенітету на тлі російського вторгнення.