Нещодавні офіційні заяви росії стосовно запропонованої угоди між Україною та США щодо видобутку корисних копалин вказують на спроби Кремля зірвати цю угоду, використовуючи наративи, спрямовані на українську та американську аудиторії. Такі висновки містяться у новому звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Про це розповідає CorruptUA
Ситуація навколо угоди
Кремль стверджує, що угода є невигідною для України, при цьому намагаючись переконати Сполучені Штати у тому, що росія може запропонувати кращі умови. Аналітики вважають, що така позиція свідчить про те, що Москва вважає угоду шкідливою для своїх стратегічних інтересів. Речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що жителі окупованих територій України «давно вирішили», що бажають приєднатися до росії, зауваживши, що «ніхто ніколи не розпродасть ці території». Він натякнув на можливість того, що президент Зеленський може «розпродавати» інші українські території.
«Кремль зацікавлений у тому, щоб не допустити підписання Сполученими Штатами та Україною угоди про видобуток корисних копалин, оскільки ця угода зобов’язує Сполучені Штати здійснювати довгострокові інвестиції в Україну та підтримувати український суверенітет».
Окрім того, російські мілітарні блогери характеризували угоду як «принизливу» для України, підкреслюючи, що її підписання нібито означає «розпродаж» національних ресурсів за безцінь.
Обговорення між Зеленським та Трампом
Президент України Володимир Зеленський мав емоційну дискусію з президентом США Дональдом Трампом і віцепрезидентом Джей ді Венсом щодо війни росії проти України. Під час зустрічі Зеленський чітко заявив, що не прийме припинення вогню без забезпечення адекватних гарантій безпеки для України.
Після зустрічі Зеленський залишив Білий дім раніше запланованого часу, не підписавши угоду про видобуток корисних копалин. Трамп у свою чергу зазначив, що Зеленський не готовий до миру, якщо до нього залучені США, і додав, що президент України проявив неповагу під час розмови в Овальному кабінеті.
Зеленський щиро подякував народу США та президентові за підтримку, зазначивши в інтерв’ю Fox News, що «ми хочемо миру, тому я в США». Він підкреслив, що питання припинення вогню без гарантій безпеки є надзвичайно чутливим і важливим.
Незважаючи на складну ситуацію, Зеленський висловив свою повагу до Трампа та сподівання на відновлення партнерських відносин, оскільки Україна не бажає втрачати свого стратегічного союзника.