Громадська антикорупційна рада (ГАР) при Міністерстві оборони України повідомила про виявлену службову недбалість з боку високопосадовців Агенції оборонних закупівель у 2024 році, яка призвела до закупівлі неякісних боєприпасів. Відповідну заяву було опубліковано на офіційній сторінці ради у соціальній мережі Facebook.
Про це розповідає CorruptUA
Недоліки у постачанні боєприпасів
У ГАР підкреслили, що наприкінці 2024 року в ряді засобів масової інформації з’явилися свідчення про постачання бракованих боєприпасів, вироблених одним із державних підприємств, що викликало скарги з боку понад 20 військових частин. Останні були змушені повернути неякісні боєприпаси виробнику.
Рада зазначила, що з 15 запитуваних контрактів 14 містять додаткові угоди на продовження термінів постачання, причому деякі з них мають до трьох таких угод, укладених лише на підставі листа постачальника. Це свідчить про систематичне порушення термінів постачання критично важливих товарів.
Відсутність відповідальності
У своїй заяві ГАР вказує, що більшість угод були підписані колишніми посадовцями Державного підприємства «Агенція оборонних закупівель» у 2024 році. Важливо зазначити, що у випадку, коли постачальник не може виконати умови контракту, він повинен сплатити штраф. Проте в даному випадку жодних штрафів за порушення термінів, обсягів або якості не накладалося.
«ГАР МО вважає, що високопосадовці державного підприємства – виробника боєприпасів… систематично порушували умови договорів з держзамовником та постачали неякісну критичну номенклатуру, ставивши під загрозу обороноздатність держави та життя українських захисників…», – йдеться в заяві.
Громадська антикорупційна рада звернулася з цими фактами до Державного бюро розслідувань і Національного антикорупційного бюро України. Наразі Агенція оборонних закупівель та попереднє її керівництво не надали жодної реакції на заяву ГАР.
У січні 2024 року Міністерство оборони ухвалило рішення не продовжувати контракт із директоркою АОЗ Мариною Безруковою, оскільки впродовж останніх шести місяців, за словами міністра оборони Рустема Умєрова, замість належного забезпечення армії боєприпасами відбувалися політичні ігри.
Марина Безрукова висловила своє здивування незадоволенням її діяльністю, зазначивши, що ніколи не отримувала прямих претензій від Умєрова, який публічно підтримував її ініціативи.
Додатково, у листопаді минулого року Міноборони повідомило про попередні результати розслідування щодо постачання неякісних мінометних мін калібру 120 мм, вказуючи на можливі причини дефектів, зокрема низькоякісні порохові заряди або порушення умов зберігання боєприпасів, що спричинило їх ушкодження.