Фінляндія поки що не встановила зв’язок інциденту з енергокабелем у Балтійському морі з будь-яким державним органом чи іншою стороною. Про це заявила міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен 8 січня під час спільної пресконференції з українським колегою Андрієм Сибігою у Києві.
Про це розповідає CorruptUA
25 грудня стався збій у роботі електрокабелю Estlink 2, що з’єднує Естонію та Фінляндію, після чого Фінляндія затримала нафтовий танкер Eagle S під прапором Островів Кука.
Позиція Фінляндії та ЄС
«Ми перебуваємо в процесі розслідування, тому на даному етапі я не зможу пов’язати цей інцидент з жодним державним органом чи будь-якою іншою стороною», – зазначила Еліна Валтонен.
Валтонен підкреслила, що фінські слідчі активно працюють над розслідуванням, залучивши для цього також партнерів з інших країн Балтії. Вона зазначила важливість розуміння того, що подібна інфраструктура завжди є спільною для декількох країн.
«Ці кабелі, електричні кабелі та газопроводи з’єднують різні країни, і ми всі відчуваємо на собі їхній вплив», – пояснила міністерка, зазначивши, що європейські країни повинні діяти спільно для захисту своєї критичної інфраструктури.
Роль України та міжнародної спільноти
На запитання про можливу участь України у розслідуванні Андрій Сибіга зазначив, що Україна готова до співпраці без додаткових запрошень. Він підкреслив, що розслідування має бути швидким, а у разі доведення вини – необхідні жорсткі санкції.
«Наш досвід чітко показує, що росія розуміє лише силу, тому має бути чітке покарання», – сказав Сибіга, додавши, що всі балтійські країни зацікавлені у встановленні істини та притягненні винних до відповідальності.
Відомо, що Фінляндія затримала танкер Eagle S після збоїв у електрокабелі. Підозрюють, що танкер може бути частиною «тіньового флоту» росії, який використовують для обходу міжнародних санкцій.