Посол України в Бразилії, що раніше очолював дипмісію в Німеччині, заявив, що зараз на світовій арені бракує лідерів, що могли би запропонувати конструктивні миротворчі зусилля, спрямовані на врегулювання війни Росії проти України. Про це Андрій Мельник заявив в інтерв’ю Радіо Свобода.
«Із чинних лідерів – президентів, глав урядів – напевне, немає нікого, хто міг би взяти на себе таку місію, щоби не просто зробити те, що зробив Олаф Шольц днями: подзвонити Путіну, висловити власну позицію, яка є незмінна (ми сподіваємося так) і почути позицію Путіна, яка так само нібито залишається такою ж залізобетонною, як два з половиною роки тому», – зауважив дипломат.
Мельник не вважає, що канцлер подзвонив президенту РФ у вдалий момент з огляду на внутрішньополітичну ситуацію в Німеччині, де наближаються дострокові вибори.
«Дзвонити, можливо, й потрібно було, але не в тій ситуації, коли ти дзвониш Путіну із позицій слабкості. Він знає чудово – краще, ніж будь-хто, що Німеччина зараз стоїть на роздоріжжі, що уряд втратив більшість, і тому бути, як кажуть, laim duck, тобто такою кволою качкою і дзвонити Путіну – ну, це якраз той випадок, коли все було зроблено з точністю до навпаки. Хоча раніше такі шанси, гадаю, були би», – зазначив екс-посол у Німеччині.
Дипломат наголосив, що «всі дивляться в бік Сполучених Штатів», сподіваючись на те, що вдасться розрубати «цей гордіїв вузол, цей найбільш складний пазл з часів Другої світової війни».
«Тут уже не вийде, знаєте, трошки десь там подзвонити, щось там десь тишком-нишком щось легенько… Ні, це гамбіт. Тут треба буде шаховим гросмейстером, щоб знайти і передбачити всі кроки. І саме те якраз і потрібно з боку України», – резюмував Мельник.
15 листопада канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову з президентом Росії Володимиром Путіним. Це сталося вперше від грудня 2022 року. Як повідомили в німецькому уряді, Шольц «засудив російську агресивну війну проти України і закликав президента Путіна припинити її та вивести війська».
Президент України Володимир Зеленський заявив, що телефонна розмова Шольца з Путіним – «це скринька Пандори».
Згодом канцлер Німеччини пояснив, що його розмова з Володимиром Путіним 15 листопада не показала зміни у поглядах російського лідера на війну проти України. Водночас сказав, що варто було поговорити з Путіним, щоб розвіяти будь-які ілюзії, які він міг плекати щодо того, що Захід нібито збирається відмовитися від підтримки України.