Державне бюро розслідувань викрило «організовану групу лікарів», які, за його версією, допомагали здоровим чоловікам призовного віку отримувати медичні документи для визнання непридатними до служби. Відомство повідомило про це 29 жовтня.
За даними слідства, навесні 2024 року лікар Одеської обласної клінічної лікарні почав надавати «платні послуги» чоловікам для уникнення мобілізації. Він залучив до цього 12 лікарів з інших закладів міста, а також посадовців Одеського обласного Центру медико-соціальної експертизи та їхніх родичів у ролі посередників.
«Лікарі вигадували здоровим чоловікам діагнози та виготовляли необхідну медичну документацію на підтвердження «історії хвороби», навіть, робили знімки «МРТ». Надалі, військовозобов’язані, з пакетом готових документів йшли до МСЕК, де їх зустрічали «підготовлені» члени комісії для оформлення групи інвалідності. Вартість послуг складала від шести до 12 тисяч доларів США, залежно від складності діагнозу та необхідної групи інвалідності», – йдеться в повідомленні.
За даними ДБР, слідство встановило 42 військовозобов’язаних, які скористалися цією схемою, триває встановлення решти.
Бюро повідомляє про 28 обшуків за місцем роботи та проживання фігурантів. Правоохоронці вилучили медичну документацію, понад 80 тисяч доларів готівкою та три автомобілі преміумкласу.
Вони також затримали двох військовослужбовців, яких розшукували за самовільне залишення військової частини, та п’ятьох чоловіків призовного віку, які були в розшуку за ухилення від військової служби та намагалися оформити фіктивну інвалідність.
Лікаря-організатора схеми затримали та повідомили про підозру в одержанні неправомірної вигоди службовою особою. В разі обвинувального вироку йому загрожує до 10 років ув’язнення.
Читайте також: Прокуратура підозрює працівницю МСЕК із Рівного у наданні фіктивної інвалідності
Вирішується питання щодо повідомлення про підозри іншим учасникам схеми.
Днями прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд на виконання рішень РНБО та президента затвердив план щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням серед МСЕК.
22 жовтня президент України Володимир Зеленський увів у дію рішення РНБО щодо діяльності МСЕК, яке передбачає ліквідацію Медико-соціальних комісій, перевірку їх рішень та реформування системи МСЕК в Україні.
Цьому засіданню РНБО і відповідному рішенню передувала низка повідомлень про ймовірні зловживання у МСЕК.