1

Через недоліки Прозорро.Продажі продовжують діяти шахрайські схеми

by Max

Реалізація державного майна, земельних ділянок, активів підприємств та банків, які знаходяться в стадії банкрутства, має дуже важливе значення. Особливо під час війни та скрутного економічного становища України.

Сьогодні продаж перерахованих вище активів проходить в системі Прозорро.Продажі. До зазначеної системи підключена велика кількість електронних майданчиків. З їх допомогою потенційні покупці приймають участь в аукціонах і від їх діяльності по великій мірі залежить конкурентна й прозора реалізація. Але, на жаль, потрібно відзначити, що в цілому вся система Прозорро.Продажі дає збої, іноді дуже значні. Достатньо навести лише один із безлічі подібних випадків.

В липні 2017 року ТОВ «Айс термінал», яке називало себе найбільшим підприємством в Україні, було визнано банкрутом. Відповідно із часом розпочалось відкриття ліквідаційної процедури. Майно, яке належало «Айс Термінал», перебувало в іпотеці та заставі державного «Укрексімбанку».

При ринковій вартості такого комплексу близько 270 млн грн, в ході процедури банкрутства, цей актив було реалізовано на аукціоні за ціною, яка складала лише 10% від зазначеної ринкової вартості. Торги проходили 6 червня 2019 року.

Продаж проводився Товарною біржею «Українська спеціалізована лісова біржа» (бенефіціарним власником якої на той момент був громадянин Щербін Михайло Сергійович).

Звичайно, банк не міг погодитись з такою крадіжкою і тому звернувся до суду.

В жовтні 2022 року, після великої кількості взаємних апеляцій, Верховний суд залишив чинним рішення суду першої інстанції про задоволення вимог Банку щодо визнання результатів аукціону недійсними, а відтак поставив крапку в даному правовому спорі.

За час, що минув, законодавство змінилося й майно банкрутів вже має реалізовуватись виключно через систему АТ «Прозорро.Продажі» та з допомогою майданчиків, які ж воно і допускає до роботи.

Однак, на сьогодні є нові схеми для електронних аукціонів, вигадуються нові «лайфхаки», які допомагають шахраям обійти прозорість та конкурентність продажу майна банкрутів.

Нещодавній кейс з проведення першого аукціону з продажу майна в банкрутстві ТОВ «Айс Термінал» є показовим в спробі реалізації подібних схем.

3 травня 2023 року аукціон із продажу майна ТОВ «Айс Термінал» був проведений. За його результатами було оголошено переможця – ТОВ «ФК «Вінстар» із ціновою пропозицією 452 мільйони гривень, але аукціон визнано таким, що не відбувся у зв’язку з несплатою запропонованої ціни переможцем.

Ця юридична особа сьогодні намагається через суди заблокувати перерахування гарантійного внеску, проведення нових аукціонів та визнати недійсним аукціон, що уже відбувся (через нібито арешти), щоб не втратити внесену гарантійну суму. Тобто, маємо банальне підняття ставки на аукціоні, щоб надалі вимагати повернення гарантійного внеску.

Авторизований електронний майданчик переможця – ТОВ «Онлайн-Маркет» не перерахував гарантійний внесок 15,9 млн грн на рахунки банкрута після порушення строків оплати ціни переможцем чим наніс відповідні збитки й безкарно відключився від системи Прозорро.Продажі восени 2023 року. Надзвичайно цікавим є той факт, що засновником цього майданчика виявився вже відомий Михайло Щербін, який після цього домовився з Прозорро.Продажі про підключення нового майданчика.

Тобто, виходить, що в системі можна абсолютно просто зривати торги та всіляко заважати ефективній реалізації майна, закривати один майданчик та створювати новий, навіть без втрати гарантійного забезпечення.

Тут вже виникає окреме питання до системи в контексті акредитації майданчиків. Виявляється, що особа бенефіціара товарної біржі, яка впроваджувала шахрайські схеми продажу майна раніше (це встановлено рішеннями про недійсність аукціону) не є перешкодою для акредитації. Така поведінка посадових осіб Прозорро.Продажі є проявом халатності чи корисливим умислом?!

Новини по темі