Рахункова палата України, оприлюднивши результати своїх аудитів, повідомила, що пряма бюджетна підтримка з боку США, надана Україні в період з 2022 по 2024 роки, була використана ефективно та відповідно до поставлених цілей. Про це йдеться у звіті, опублікованому 18 березня на офіційному сайті органу.
Про це розповідає CorruptUA
Загальна сума допомоги з боку уряду США за вказаний період перевищує 30 мільярдів доларів. Основні фінансові ресурси були реалізовані через кілька ключових ініціатив, серед яких:
- проєкт PEACE in Ukraine, що передбачав фінансування у розмірі 27,05 мільярда доларів, з яких 12,7 мільярда було спрямовано на підтримку стабільності виплат Пенсійного фонду України;
- додаткова угода до програми розвитку, яка передбачала 1,7 мільярда доларів допомоги;
- грант Цільового фонду багатостороннього донорського співробітництва на суму 1,1 мільярда доларів.
Прозорість фінансування та підтримка соціальних програм
Згідно з перевіркою фінансової звітності гранту Цільового фонду, було підтверджено його прозорість та відповідність чинному законодавству. Аудит ефективності бюджетної підтримки США засвідчив, що ці кошти забезпечили зарплати освітянам та медичним працівникам, а також підтримали пенсійну систему.
«Аудитори Рахункової палати підтвердили, що в умовах війни Пенсійному фонду України вдалося забезпечити стабільні виплати пенсій для понад 10 мільйонів пенсіонерів, зокрема завдяки залученню позик і грантів за проєктом PEACE», – наголосили у відомстві.
Рекомендації щодо покращення контролю
Перевірка використання 1,7 мільярда доларів, виділених на медичні послуги, також підтвердила їх ефективність у фінансуванні програми державних гарантій медичного обслуговування населення. Разом з тим аудитори рекомендували вдосконалити механізми верифікації отримувачів виплат, поліпшити взаємодію державних інформаційних систем та запровадити більш ефективний контроль за соціальними виплатами.
«Запропоновані Рахунковою палатою рекомендації спрямовані на посилення контролю за використанням міжнародної допомоги, усунення виявлених недоліків та вдосконалення бюджетного управління загалом. Їх впровадження сприятиме підвищенню ефективності використання коштів, що є важливим кроком для збереження довіри міжнародних партнерів та зміцнення фінансової стійкості України в умовах війни та подальшого відновлення країни», – зазначила за підсумками аналізу голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Варто зазначити, що, згідно з інформацією президента Володимира Зеленського, Україна отримала від США 67 мільярдів доларів військової допомоги та 31,5 мільярдів доларів прямої фінансової допомоги для бюджету країни станом на 19 лютого.