Корупційні пригоди на Львівщині

image1
154 переглядів

Олександр Шевченко

 

В жовтні 2014 року сталася дійсно визначна подія в Україні. Під натиском громадськості парламент ухвалив Закон “Про запобігання корупції”. По суті, це основоположний документ, покликаний саме очистити країну через такі заходи як створення НАЗК, е-декларації, попередження конфлікту інтересів та інше. І хоча здається, що ніхто не несе відповідальності, думка може змінитися, якщо подивитися на свіжі судові рішення.

Все в сім’ю

Однією із новацій антикорупційного законодавства є протидія конфлікту інтересів. Що це таке, можна пояснити на прикладі депутатів місцевих рад. Всі знають, що кожен громадянин має право на власну земельну ділянку. Проте якось так збігається, що насамперед землі отримують саме сім’ї депутатів, які і голосують за розподіл землі громад Львівщини.

Свіжа історія з Мужиловицької сільради Яворівського району. Тамтешня депутат Ганна Мисечко, яка працює вчителькою, минулого року була оштрафована на 3,4 тис. грн та внесена до офіційного реєстру корупціонерів саме за конфлікт інтересів.

Як з’ясувала місцева прокуратура, Мисечко на засіданні сільради не повідомила присутнім депутатам про наявність у неї реального конфлікту інтересів, під час розгляду питання про передачу у власність земельної ділянки розміром 0,15 Га її рідному сину.

Закон “Про місцеве самоврядування”, частина 1 статті 59-1. Конфлікт інтересів. Сільський, селищний, міський голова, секретар, депутат сільської, селищної, міської ради, голова, заступник голови, депутат районної, обласної, районної у місті ради бере участь у розгляді, підготовці та прийнятті рішень відповідною радою за умови самостійного публічного оголошення про це під час засідання ради, на якому розглядається відповідне питання.

Подібні історії не рідкість. Наприклад, в Бібрській міській раді депутат Орест Чмир не повідомив про конфлікт інтересів, коли подав на голосування заяву про виділення самому собі ділянки під індивідуальне житлове будівництво площею 0,08 га. Як наслідок суд та 1,7 тис. грн штрафу.

Професійна солідарність

Однак, конфлікт інтересів – це не тільки депутати та земля. Досить екстравагантна справа сталася в Яворівському суді. Тамтешній суддя розглядав корупційні справи своїх колег, внаслідок чого був оштрафований на 6,8 тис. грн.

Суддя Василь Гоцко впродовж 2017 року через автоматизовану систему розподілу справ отримав дві справи про порушення в деклараціях своїх колег-суддів, з якими працював разом 20 років. Однак, не вжив заходів щодо запобігання конфлікту інтересів і розглянув обидві. Такі дії судді призвели до затягування розгляду справ та сприяли сплину строків притягнення порушників до відповідальності.

Закон “Про запобігання корупції”.

Потенційний конфлікт інтересів – наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об’єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Реальний конфлікт інтересів – суперечність між приватним інтересом особи та її службовими чи представницькими повноваженнями, що впливає на об’єктивність або неупередженість прийняття рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.

Подарунки

Подарунки в чиновницьких кабінетах від вдячних громадян вважаються нормою в Україні. Подарунки несуть лікарям, пожежникам, прокурорам і т. д. Водночас вже згаданий напочатку Закон “Про запобігання корупції” вніс суттєві зміни в народну традицію на Львівщині.

В серпні минулого року оперуповноважений відділу карного розшуку Стрийського відділу поліції отримав штраф 1,7 тис. грн за те, що прийняв у службовому кабінеті в подарунок мобільний телефон жовтого кольору Nokia вартістю 500 грн. Телефон, до слова, також був конфіскований.

В квітні 2016 року корупціонером був визнаний акушер-гінеколог Сколівської центральної райлікарні, який на роботі отримав від громадян подарунок у розмірі 2 тис. грн. Згодом гроші були конфісковані, а лікар отримав також штраф 1,7 тис. грн.

І зовсім побутова історія, яка також є корупцією. Завідувач Сихівського кладовища взяв з громадянки 1 000 грн за відведення місця для прабабці. В результаті, завідувач і гроші віддав, і також 1,7 тис. грн штрафу сплатив.

Наведені приклади є доказом того, що в Україні таки з’явилося антикорупційне законодавство, яке дозволяє пересічним громадянам протистояти корупції. Є реальний інструмент для контролю над рішеннями депутатів чи протидії побутовій корупції. Вибір, власне, за громадянами. Адже без проактивної позиції останніх закони не працюють.

Статтю підготовлено ​​Центром локального самоврядування в рамках проекту “Більше фактів для діалогу”, який реалізовує Інститут висвітлення війни і миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів.

Погляд редакції «Corruptua» може не збігатися з поглядом автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>