Як знайти зловживання в держзакупівлях через Prozorro

414 переглядів

Ще з 31 липня 2016 року в Україні запрацювала публічна система державних закупівель Prozorro. Згідно із законом “Про публічні закупівлі” кожен державний тендер, сума якого дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень (для товарів) і 1,5 мільйона гривень (для робіт), проводиться через цю систему. Тендери на менші суми можуть проводитись через цю систему за бажанням замовника.

Головна специфіка цієї платформи – публічність: будь-хто може запропонувати свої товари та послуги на тендері, а потім будь-хто може подивитись деталі справи.

Щоб купити щось через Prozorro, замовник має сформулювати тендерну документацію (зазначити найменування, кількість та якість товару (чи послуг), а також вимоги до продавця). Потім постачальники формують свої пропозиція, після чого відбуваються відкриті торги. Інформацію про постачальників та ціну запропонованого ними товару замовник дізнається тільки після закінчення аукціону. У ньому перемагає учасник, що запропонує найнижчу ціну та водночас відповідає всім заявленим вимогам.

Система має чіткий та зрозумілий модуль аналітики, тож з його допомогою можна легко відслідкувати той чи інший тендер або ж подивитись всі закупівлі у певній державній установі. Ця система діє і як запобіжний захід (чиновники можуть побоятись проводити нечесні закупівлі через Prozorro), і як каральний – адже ця система дозволяє виявити корупцію пост-фактум та підняти галас і звернутись до правоохоронних органів. А якщо це був нещодавній тендер, то можна навіть написати заяву на його оскарження. Скарги про порушення законодавства у сфері публічних закупівель розглядає адміністративна колегія Антимонопольного комітету України.

Щоб система Prozorro стала вашим другом у боротьбі з корупцією, треба знати дві речі: як працює модуль аналітики та на що звертати увагу. На першому ми не будемо акцентуватися, адже Prozorro має відеоінструкцію, як шукати інформацію.

Натомість, розберемося, на що ж звертати увагу при пошуці.

  1. Формулювання предметів торгів у тендерній документації

Замість чіткого формулювання предмета торгів нечесні чиновники можуть вказувати розмиті формулювання. У результаті, більшість продавців не розуміють, що хоче купити держустанова, та не пропонують свої товари. Натомість в аукціоні реєструється підставна компанія та, очевидно, виграє тендер. Для того, що торги відбулися, достатньо пропозицій від двох компаній.

Так, у 2016 році Київський міський клінічний онкологічний центр оголосив тендер на придбання пристроїв з утримувачем та насадкою. Під цим формулюванням ховалися швабри. Так було закуплено 50 швабр за 123 тисячі гривень (по 2,5 тисяч гривень кожна).

  1. Формулювання вимог до продавця у тендерній документації

Держустанова може прописати жорсткі і навіть абсурдні умови до потенційного продавця. У результаті, в аукціоні перемагає не компанія, яка запропонувала найнижчу ціну, а та, яка відповідає заявленим вимогам. При цьому вартість товару в цієї компанії може бути на десятки та сотні тисяч гривень більшою.

У маніпуляціях з вимогами є і інша крайність: у конкурсі перемагає учасник, що запропонував найменшу ціну, проте не відповідає заявленим вимогам.

Наприклад, подібний такий випадок трапився в Перинатальному центрі Києва. Під час закупівлі послуг з прання він висунув вимоги щодо обов’язкової наявності виробничих та адміністративних приміщень, які належать учаснику на правах власності, та досвіду робіт на ринку послуг з прання не менше 5 років. Проте переможець аукціону не відповідав цим вимогам.

  1. Ціна

Часом потрібно просто оцінити, що та за яку ціну купують держустанови, та порівнювати її з ринковою. Якщо ви знайшли, що ваша мерія закупила, наприклад, відра по 1000 гривень, то тут явно є зловживання, і ви можете звертатись із запитом до мерії.

Також потрібно звертати увагу, чи ціна на товар не була нижчою за ринкову. Один зі способів нечесних компаній – під час аукціону знизити ціну до рівня нижче ринкового (система автоматично робить таку компанію переможцем), а потім вимагати в держустанови підвищення вартості через те, що вона є нижчою за ринкову.

Наприклад, у жовтні цього року лот Нацполіції на закупівлю бензину виграла ТОВ “Трейд Коммодіті”, яка запропонувала неадекватно низьку ціну на пальне. Виявилось, що це вже не перша подібна ситуація з цією компанією, яка після аукціону вимагала підвищити ціну на товар. Через це Нацполіція відмовилась від пропозиції “Трейд Коммодіті”.

  1. Що планує придбати держустанова

У вересні цього року Градизька селищна рада Полтавської області планувала придбати автомобіль SUZUKI SX4 за 519 тисяч гривень. Водночас на ремонт доріг було витрачено 300 тисяч.

Якщо ви бачите такий дисбаланс у державних витратах – то це сигнал писати запити та підіймати питання про нецільове використання бюджетних коштів.

Що ще можна зробити в ситуації, коли ви знайшли зловживання, можна прочитати в інструкції, як контролювати місцеву владу.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>