Тендерні схеми на Київщині

d10a6e4802de599812b206eeb807eaac
283 переглядів

Олександр Шевченко

 

На днях в Києві сталося свято. Суд визнав винним двох підприємців у шахрайстві на столичних тендерах. Ділки у змові з чиновниками отримували гроші за неіснуючі ремонти. Встигли вивести з бюджету понад 2 млн грн. Та покарання радше виняток, ніж правило. Тому свідомим громадянам варто знати кілька тендерних схем, аби самостійно пробувати контролювати, як влада витрачає податки.

 

Ремонти-привиди

Ситуація, описана вище, є чи не найпоширенішою. Все відбувається наступним чином. Чиновники без конкурсних торгів укладають угоду на ремонти з довіреною фірмою. Без конкурсу можна підписати угоди на суму до 1,5 млн грн, тому дуже часто укладаються кілька контрактів, наприклад, по мільйону гривень. Після чого чиновники та підприємці підписують акти виконаних робіт. Але реально ніхто роботи не проводив. Чи замість дорогих капітальних робіт проведені дешеві косметичні. По документах немає порушень. В реалі… А хто перевірить наявність робіт, якщо ніхто із громадян самостійно не проконтролює чиновників?

Далі гроші виводяться  у готівку і витрачаються на елітні квартири чи машини.

Як саме реалізована схема в Києві? Комунальна керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дніпровського району ще в грудні 2015 року уклала договір з TOB «Аксіон ЛТД» на реконструкцію приміщення під центр надання адміністративних послуг на Харківському Шосе. Через пару днів посадові особи прийняли нібито виконані роботи і сплатили понад 2,2 мільйони гривень.

«Вироком Дніпровського районного суду директора ТОВ «Аксіон Лтд» Бишенка В.В. визнано винним та призначено покарання у вигляді штрафу в розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права займати посади, пов’язані із виконанням організаційно-розпорядчих функцій на 1 рік.

Крім того, ухвалою Дніпровського районного суду м. Києва ФОП Павленка В.Л., який здійснював технічний нагляд за виконанням робіт, визнано винним у підробці та використанні підроблених документів та призначено покарання у вигляді штрафу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян», – відзвітували в прокуратурі.

 

Ворон ворону

Ще однією популярною схемою є тендери для своїх. Досить показова історія з Ірпеня. Тамтешній виконавчий комітет міської ради  з вересня 2016 року укладав контракти на реконструкцію міста з двома фірмами ТОВ «Б.І.І.А.К.» та МПП «Спортивно-технічний клуб «Сона». До червня цього року приватники встигли отримати контрактів на понад 17 млн грн. Переважно це були  ремонти доріг, пішохідних площ та велодоріжок в місті.

Серед співвласників ТОВ «Б.І.І.А.К.» та єдиним власником МПП «Сони» є Сергій Пащинський, член того ж виконавчого комітету Ірпінської міської ради.

На останніх місцевих виборах 2015 року син Сергія Олександр Пащинський став депутатом Ірпінської міської ради від партії «Нові обличчя», у передвиборчій біографії вказав, що працює юристом на фірмі «Б.І.І.А.К.».

Від виконавчого комітету Ірпінської міської ради контракти з обома фірмами, зокрема, підписував перший заступник міського голови Дмитро Христюк, який на тих же виборах 2015 року безуспішно балотувався до Київської обласної ради від «Нових облич».

Керівником та політичним лідером «Нових облич» є міський голова Ірпеня Володимир Краплюк.

Прикметно, що місцева влада наполягає: порушень у подібних збігах немає. Проте, як тільки ця інформація зацікавила обласну прокуратуру, виконком перестав працювати з фірмами свого члена.

Між іншим, згаданий Дмитро Христюк на початку цього року підозріло дешево купив квартиру біля Києва за 10 тис дол. Втім не задекларував радість. І вже на днях був визнаний винним.

 

«Посадовця судом визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов’язаного із корупцією, що передбачене ч. 2 ст. 172-6 (несвоєчасне повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) КУпАП», - відзвітувала прокуратура.

 

Дорогі цяцьки

Реформа децентралізації дала свої плоди. На місцях реально з`явилося багато грошей. І добре, якщо їх витрачають на заміну вікон в садочках. Гірше, коли сп`янілі від щастя  чиновники починають купувати за бюджетний кошт дорогі забавки.

На Київщині тільки цього місяця були зафіксовані дві закупівлі нових автівок для голів сільрад. Так, Ходосівська сільська рада Києво-Святошинський район заявила, що  потребує сімейний Reno Lodgy, на який відклали з бюджету 450 тис грн. А Підгірцівська сільська рада Обухівського району пішла ще далі. Чиновникам конче потрібна Skoda Octavia Style 2017 року з клімат-контролем, на що з бюджету виділили 600 тис грн.

Іронія долі полягає у тому, що за весь 2017 рік на ремонт дороги у самих Підгірцях витратили близько чверті мільйона гривень.

 

Замість висновків

Бюджетні гроші потребують особливої уваги платників податків. Наведена перша історія перемоги над тендерними ділками з Києва не була б можливою без пильного контролю громадськості. І зараз є великі сумніви, що мешканці сіл на Київщини, взагалі знають, що їх місцева влада планує купити доволі дорогі авто в кризові часи. Тому вибір за кожним із нас. Або ми контролюємо владу, або влада заробляє на нас.

 

Статтю підготовлено ​​Центром локального самоврядування в рамках проектуБільше фактів для діалогу”, який реалізовує Інститут висвітлення війни і миру (IWPR) за підтримки МЗС Королівства Нідерландів.

Погляд редакції «Corruptua» може не збігатися з поглядом автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації і виконує винятково роль носія.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>