Кому потрібен конфіскований бурштин

91216_06
978 переглядів

Правоохоронці останнім часом рапортують про успішні спецоперації з масштабної конфіскації бурштину. Проте доки триває судова тяганина, каміння не завжди зберігається в передбачених законом умовах. Також є сумніви стосовно того, що надходить воно до Держфонду у первісному вигляді, а питання подальшого його продажу залишається відкритим.

Висновки про результати роботи правоохоронців у боротьбі з незаконним видобутком та контрабандою бурштину можна робити за розмірами надходжень до Держфонду дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння.

За офіційними даними, у 2011 році за рішенням судів у дохід держави було спрямовано лише 1 кг 476 г бурштину, а у 2012-му – тільки намисто вагою 28 г.

2010 рік 2011 рік 2012 рік 2013 рік 2014 рік 2015 рік 6 міс. 2016 року У Держсховищі  на червень 2016 р.*
43 кг 635 гр.
Оцінили у 86 тис. 207 грн
1 кг 476 гр.
Оцінили 1 тис. 288 грн
Намисто 28 гр.
Оцінили у 208 грн
32 кг 341 гр.
Оцінили 68 тис. 77 грн
1 тонна 738 кг.
Оцінили 2 млн 510 тис. 704 грн
319 кг 348 гр.
Оцінили у 8 млн. 14 тис. 27 грн
1 тонна 674 кг 56 гр.
Оцінили 8 млн 705 тис. 102 грн
579 кг 946 гр

* – Бурштин, який знаходится в Держсховищі до експертизи станом на червень 2016 р.
Кількість бурштину, який був зарахований до Держфонду дорогоцінних металів і каміння на підставі висновків Державного гемологічного центру впродовж 2010-2015 рр. та за 6 місяців поточного року

Такі “серйозні” вилучення відбувалися у той час, коли старателі мили бурштин неподалік автомобільних доріг і ні від кого не ховалися.

Останнім часом від приватних гемологів можна почути нарікання, що з початком наведення ладу у сфері незаконного видобутку бурштину у них поменшало клієнтів. Якщо раніше “сонячне каміння” на оцінку приносили щодня, то нині – лише раз на місяць. Жаліються і прості копачі. Кажуть, каміння дуже впало в ціні і його або не вигідно продавати, або просто немає кому.

Після того, як кадри з “місячними пейзажами” західних областей облетіли ЗМІ, під тиском громадськості навесні цього року Нацполіція утворила оперативний штаб з протидії незаконному видобутку і зосередилася на виявленні скупщиків каменю. Тепер у відомстві звітують про тонни вилученого бурштину. На запит CorruptUA.org у Нацполіції повідомили, що за 7 місяців 2016 року в рамках 340 кримінальних проваджень конфісковано  майже 9 тон бурштину, 265 мотопомп і 103 одиниці техніки.

Здавалося б, з такого досягнення можна лише порадіти, однак шлях бурштину до Держфонду, як і у попередні роки, супроводжується зловживаннями з боку правоохоронців.

Відповідно до порядку, затвердженого Кабміном ще у 2012 році, бурштин, вилучений у рамках кримінальних проваджень, до рішення суду має зберігатися у банку або постановою слідчого направлятися у Державне сховище дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння. Правоохоронці можуть доправляти цінності самостійно або через підрозділи Держспецзв’язку. В такому випадку експертиза бурштину робиться у Державному гемологічному центрі, який знаходиться у Києві в одній будівлі з Держсховищем по вул. Дегтярівській, 38/44 .

Однак упродовж років у підконтрольних відділках тоді іще Управління МВС у Рівненській області цією нормою нехтували і практикували зберігання бурштину в кімнатах речових доказів. Це підтвердив у розмові і слідчий обласного управління Василь Марчук, який у травні звільнився за вислугою років. “Була така практика, особливо у міському відділі”, – зазначив він.

Як наслідок бурштин у період такого зберігання підміняли і навіть викрадали. Про два таких випадки писали у ЗМІ. У листопаді 2014-го з будівлі обласного управління пропало 136 кг бурштину та $80 тис. готівки. Через цю крадіжку 10 правоохоронців притягнули до дисциплінарної відповідальності і звільнили слідчого.

У  липні 2015-го відбувся схожий інцидент, який обурив навіть президента Петра Порошенка.

З’ясувалося, що в приміщенні Рівненського управління МВС на відходи обробки каміння підмінили 27 кг бурштину, що зберігався там до рішення суду. Згодом в обласному УМВС визнали: до оборудки був причетний один з місцевих правоохоронців.

Договори з банками про зберігання бурштину у скандальному управлінні уклали лише у лютому 2015-го. За 6 місяців 2016 року підрозділи обласного управління вилучили 627 кг 425 г бурштину, який  зберігається у відділеннях  “Ощадбанку” та “Приватбанку”, запевняють у відомстві.

Водночас у ГУ Нацполіції у Волинській області конфіскований бурштин продовжують тримати у камерах речових доказів. З відповіді на запит стає зрозуміло, що відомство не виконує норму закону про надситлання “сонячного каменю” на відповідальне зберігання в банки чи Держсховище.

91216_01

Про те, що поліція практикує зберігання бурштину просто у райвідділках, у розмові з автором підтвердили керівник Департаменту патрульної поліції Олександр Фальцевич і донедавна очільник Нацполіції Хатія Деканоїдзе. Тому немає гарантії, що «сонячне каміння» після рішення суду дійде до Держфонду у первісному вигляді.

ОЦІНКА

На зберіганні оборудки з камінням не скінчилися. Правоохоронці вигадали схему з підміною бурштину у період його знаходження на гемологічній оцінці  у приміщенні приватної фірми.

Аби слідчому довести винуватість підозрюваних у незаконному видобутку чи скупці каміння, потрібно встановити предмет злочину – тобто отримати висновок експерта, що речовий доказ є саме бурштином. Для цього необхідна гемологічна експертиза. Договір про проведення таких експертиз цьогоріч був укладений із ТзОВ “Енерготехпостач”. Правоохоронці звозили на фірму бурштин і фіксували лише його вагу.

Тож у період зберігання каміння великих фракцій підмінялося на дрібне. Відповідно у висновку експерта і значився саме такий бурштин.

Про схему стало відомо на початку липня 2016 року після спецоперації СБУ, Генпрокуратури і Нацполіції по затриманню заступника прокурора Рівненської області Андрія Боровика та інших корумпованих правоохоронців.

Пізніше про деталі схеми в інтерв’ю розповів начальник Департаменту економіки Нацполіції Ігор Купранець: “…керівники правоохоронних структур, про яких я говорив, домовилися із керівництвом цієї комерційної структури. Вони мали можливість забирати звідти камінь, який був, скажімо так, рентабельний, і міняти його на абсолютно знецінений камінь. У результаті той камінь, який мав ринкову вартість, перепродувався, зокрема й за кордон”.

На період такої “оцінки” в “Енерготехпостачі” знаходилося 128 кг 127 г бурштину Управління Нацполіції у Рівненській област. Разом з камінням інших відомств (загалом 1,5 т) бурштин вилучили під час спецоперації. Зараз речовий доказ на тимчасовому відповідальному зберіганні в Держсховищі.

Інформація до посилок, які знаходяться на тимчасовому відповідальному зберіганні в Держсховищі

Інформація до посилок, які знаходяться на тимчасовому відповідальному зберіганні в Держсховищі

Наразі оборудку по підміні каміння у фірмі “Енерготехпостач”, як і кришування правоохоронцями незаконного видобутку бурштину, розслідує Головна військова прокуратура.

ПЕРША РЕКОРДНА ПАРТІЯ

Першу  серйозну контрабандну партію бурштину – 1 т 611 кг – виявили 3 серпня 2013 року прикордонники. На пункті пропуску “Краківець” у вантажівці знайшли 42 мішки з бурштином, який намагалися вивезти з України під виглядом деревного вугілля. Про рекордне затримання тоді писали всі ЗМІ.

То хто ж і за скільки придбав це каміння? Як повідомили автору у Держприкордонслужбі у відповіді на запит, бурштин після вилучення, відповідно до діючої інструкції, передали  Львівській митниці, де до рішення суду він зберігався у спеціально пристосованих приміщеннях.

У  Держсховище каміння потрапило через рік – у серпні 2014-го.

Щоправда, уже в кількості 1 т 589 кг 510 г. Тобто вага бурштину зменшилася  на 21 кг 490 г. На перший погляд, цифра незначна, однак бурштин – надзвичайно легке каміння і 21 кг – це майже півмішка.

Згодом фахівці Державного гемологічного центру оцінили каміння в 1 млн 614 тис. 581 грн. Наказом міністра фінансів у 2015-му цей бурштин продали разом з іншим камінням у кількості 1 т. 796 кг 794 г ДП “Бурштин України” за 3 млн 148 тис. грн.

За словами директора підприємства Дмитра Тяглія, вся куплена партія була в основному “мінусової” фракції і кілограм обійшовся у 50 доларів. З каміння на підприємстві виготовляли намисто і картини.

“Крім того, що бурштин зберігався в неналежних умовах і весь, грубо кажучи, зіпсований, вони ще й ціну заломили вдвічі вищу за ринкову. Тому нам абсолютно невигідно у них купляти”, –  сказав Тяглій.

Він стверджує,  що останні два роки вартість “мінусової” фракції на чорному ринку впала вдвічі і такої якості каміння нині коштує 15 доларів. Водночас в Мінфіні не хочуть робити переоцінку в бік зменшення. Тому, пояснює Тяглій, підприємству, яке наразі не видобуває власний бурштин зі свого Клесівського родовища, бо місяцями чекає на виготовлення проектної документації на дві ділянки, простіше закритися, ніж переплачувати.

СПЕЦОПЕРАЦІЯ МВС І ДФС

Рівно через два роки після вилучення прикордонниками першої великої контрабандної партії каміння – 3 серпня 2015-го – у Рівному відбулася спецоперація МВС та ДФС по затриманню мікроавтобуса з 2,6 тоннами бурштину, що готувався до вивезення за кордон. Тоді міністр внутрішніх справ Арсен Аваков написав у Facebook, що його вартість, за попередньою оцінкою, сягає близько 3 млн доларів. Він обіцяв невдовзі повідомити прізвище в «минулому відомого одіозного депутата П.» (очевидно, мав на увазі Володимира Продивуса, причетність якого до видобутку бурштину уже доводилася журналістами), а також викриття “продажних правоохоронців і чиновників”.

Однак рішення Рівненського міського суду розвіяло обіцянки міністра. Як з`ясували журналісти видання “Четверта влада”, усі серйозні фігуранти цієї справи вийшли  сухими з води. А “покарання” дісталося чоловіку на ім`я Святослав Малецький. Він уклав угоду з прокурором про визнання вини і отримав  штраф у 17 тис. грн.

Сам речовий доказ у справі – 104 мішки бурштину вагою 2 т 561,17 кг – за результатом експертизи був оцінений у 135 тис. 857 дол., тобто по 53 долари за кілограм, що також в десятки разів менше за суму, заявлену Аваковим.

Отож, чому така мізерна ціна за цілий мікроавтобус каміння?

Директор ДП “Бурштин України”, до якого автор звернулася за коментарем, відверто обурений такою вартістю. Він зауважив, що купив у вересні 2015-го в Держсховищі партію каміння “мінусової” фракції меншої ваги за вищу ціну,  ніж станом на жовтень того ж року фахівці Державного гемологічного центру оцінили 2 т. 561,17 кг бурштину.

“Я знаю у кого вони вилучали, знаю, що вони перевозили. Каміння було в основному дрібне, але каліброване. Це вже перебране під кульки, тобто не плоскі камінці, а круглі. Це доволі дороге каміння”, – стверджує він.

Водночас керівник відділу по оцінці бурштину Державного гемологічного центру Ірина Беліченко говорить, що експерти проводили оцінювання на території Держсховища і каміння у всіх мішках було необроблене, дрібної фракції.

“Це мілкий бурштин, самої низької якості, сама мінусовка, наскільки я знаю. Він завжди був недорогий”, – прокоментувала вона.

“Бурштин кожної фракції може бути зовсім різної якості. Наприклад, у мішку  знаходиться суміш бурштину. Якийсь процент дуже доброї якості, якийсь серередньої, а якийсь зовсім поганої. Тому виходить така ціна. За результатом роботи експерта вираховується прогнозна оцінна вартість. Скільки він коштує на ринку на даний момент – це вже ринкова ціна”, – уточнила Беліченко.

Однак якою б не була справжня вартість, купити каміння все одно поки що нікому не вдасться. Попри рішення суду, яке датоване ще 11-м квітня 2016 року, бурштин досі не звернений в дохід держави, а з 4 серпня 2015 року разом з іншими речовими доказами МВС знаходиться на тимчасовому відповідальному зберіганні в Держсховищі, повідомила заступник директора установи Катерина Яценко.

91216_03

За понад півроку Державна виконавча служба у Рівненській області не спромоглася надіслати до Держсховища виконавчий лист – необхідний документ, аби рішення суду набуло законної сили і бурштин потрапив до Держфонду. Тому каміння досі зберігається як посилка і його нікому не можна продати.

Начальник Рівненського територіального управління ДВС Ріта Назарчук пояснювати свою бездіяльність відмовилася. “Ви не є стороною провадження, і ми не маємо права надавати вам таку інформацію”, – була категоричною вона.

Загалом за поточний рік ДВС області передала до Держсховища лише 1 кг 49 г бурштину.

ПРОДАЖ

У Держсховищі накопичився великий об`єм бурштину. Лише за 6 місяців нинішнього року до Держфонду було зараховано 1 т. 674 кг каміння. Іще майже 580 кг бурштину чекали на експертизу.

Станом на кінець жовтня на тимчасовому відповідальному зберіганні до рішення судів в Держсховищі знаходиться 10 т. 438 кг бурштину по вазі брутто.

Про наявних 526 кг 65 г «сонячного кменю» повідомили у Державній фіскальній службі. Про 9 т за півроку прозвітували у Нацполіції.


Хто може купити цей бурштин?


Відповідно до існуючого порядку зарахований до Держфонду бурштин можуть придбати юридичні або фізичні особи. Для цього потрібно звернутися до Держсховища і попросити продати їм бурштин за цінами, визначеними Державним гемологічним центром.

Однак насправді у цьому питанні керівник Держсховища практично нічого не вирішує. “Ми лише комора, всі рішення приймає Управління дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння Мінфіну. Якщо треба щось з Держфонду відпустити, то це з рішення Мінфіну, підписує особисто мініст. До цього треба, щоб 20 чоловік завізували”, – сказав у розмові з автором директор установи Микола Назимок.

За весь час з Держсховища бурштин продавали двічі і лише ДП “Бурштин України”. У 2013 році продали 32 кг 755 г каміння за 59,5 тис. грн.

У 2015-му підприємству збули 1 т. 796 кг 794 г. бурштину за 3 млн 148,4 тис. грн.

91216_04

На початку 2016 року у Мінфіні вирішили провести експеримент і продати частину цінностей з Держфонду на електронних аукціонах СЕТАМ. Серед  коштовностей мало бути і каміння органогенного утворення. У відомстві підготували відповідний проект наказу, яким на період проведення експерименту затверджувався тимчасовий порядок продажу. По завершенні пілотного проекту директор Держсховища мав подати до Мінфіну свої пропозиції стосовно подальшого продажу цінностей на електронних аукціонах.

Але через ротації в уряді експеримент так і не розпочали.

Директор ДП “СЕТАМ” Віктор Вишньов розповів, що попередній міністр фінансів Наталія Яресько наказ підписала ще у квітні, однак через зміну керівництва документ не встигли зареєструвати.

З міністерством було домовлено, що на електронних аукціонах початковою вартістю коштовностей з Держфонду стануть висновки Державного гемологічного центру. У ході торгів ціна на лоти мала зростати.

Наразі проект наказу вже понад півроку перебуває в Мінфіні на перепогодженні.

При Яресько діяльність Держсховища курирувала заступник міністра-керівник апарату Оксана Маркарова. Вона і відповідала за розробку експерименту з продажу цінностей на електронних аукціонах.

Наразі Маркарова є першим заступником міністра фінансів Олександра Данилюка. Водночас напрямок державної політики у сфері пробірного нагляду веде заступник міністра фінансів-керівник апарату Євгеній Капінус.

Схоже, в нинішніх нових-старих очільників Мінфіну реалізовувати пілотний проект немає бажання. Кому продавати бурштин, зараз визначають саме вони. Коли торги відбуватимуться на електронному аукціоні, купити каміння зможе кожен.

Алла Шершень

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>