Е-декларації подали. Що далі?

41116_03
1,436 переглядів

Після подачі електронних декларацій у журналістів та громадськості виникло багато питань: що буде далі? Кого будуть карати? А головне – що небайдужі громадяни можуть зробити для того, щоб ті, хто збрехали в деклараціях, були покарані?

Експерти Transparency International Україна відповіли на ці питання в спеціальному FAQ для журналістів та активістів.

 

01

Хто мав подати електронну декларацію до 30 жовтня 2016 року?

Список осіб, що мали подати електронні декларації досить великий. Серед них президент, народні депутати, члени уряду та виконавчої влади, керівництво оборонного блоку, міські голови та керівники райрад, керівники держагентств та служб, правоохоронці, прокурори, податківці, і т.д. З вичерпним списком можна ознайомитись у пункті 1 статті 3 Закону України “Про запобігання корупції”.

02

Наслідки невчасної подачі/не подачі для декларанта?

Національне агентство має встановити факт відсутності декларації суб’єкта декларування в системі без поважних причин. Далі НАЗК повідомляє такого декларанта про це і він, протягом 10 днів має подати декларацію. Якщо суб’єкт декларування подав декларацію (вже із запізненням), він буде покараний адміністративним штрафом (до 1700 гривень). Якщо декларант все-таки не подав декларацію після повідомлення НАЗК, це є підставою для відкриття кримінального провадження.

03

Що буде, якщо декларант не подасть декларацію після адміністративного покарання?

Національне агентство зобов’язане буде поінформувати про це Національне антикорупційне бюро, яке відкриє кримінальне провадження за фактом умисного не подання декларації. Порушнику загрожуватиме позбавлення волі, або грошовий штраф.

04

Хто буде перевіряти своєчасність подачі деклрацій? Чи зможе НАЗК це перевірити?

Відповідно до Закону України “Про запобігання корупції”, перевіряти вчасність подачі декларацій мають кадрові служби відповідних органів, де працює декларант, чи уповноважені особи, таких органів, а також НАЗК.

05

Хто перевірятиме декларації чиновників на предмет брехні в них та як?

Перевірку буде проводити в першу чергу НАЗК, шляхом логічного, арифметичного контролю та повної перевірки декларації. Повна перевірки відбуватиметься на підставі інформації з реєстрів та інформації, яка буде зібрана НАЗК у законний спосіб.

06

Яка градація покарання за брехню в декларації?

Передбачено покарання як за брехню в декларації, так і за невчасну подачу декларації, чи не подачу взагалі. Наприклад, адміністративне покарання починається від 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян до 2 500. Множимо це на 17 гривень і отримуємо потенційну суму штрафу. Кримінальне діяння, а саме брехня в декларації на суму більше за 250 мінімальних заробітніх плат, чи умисне не подання декларації карається штрафом від двох тисяч п’ятисот до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста п’ятдесяти до двохсот сорока годин, або позбавленням волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

07

Що можуть зробити журналісти/активісти для того, щоб посприяти покаранню чиновника за брехню в декларації?

Потрібно долучатись до перевірки декларацій та порівнювати інформацію в декларації з реальним майновим станом особи. Слідкуйте за своїми сусідами, колегами та повідомляйте компетентні органи про можливу невідповідність. Для цього використовуйте публічні реєстри:

– Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
– Державний земельний кадастр;
– Державний реєстр речових прав на нерухоме майно;
– Єдиний державний реєстр транспортних засобів;
– Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, або місцевого самоврядування;- Єдиний державний веб-портал відкритих даних.

08

Декларації подала більша кількість чиновників, ніж вимагалося. Якщо той, від кого декларацію подати не вимагалося, збрехав у ній, то чи буде покарання для нього?

Покарання може бути не залежно від того, чи є декларант у першій хвилі декларування, чи ні.

09

Чи можна вірити, що НАЗК та НАБУ реально будуть працювати над покаранням чиновників, які збрехали в деклараціях?

Це є нові антикрупційні інституції. Працівники цих органів набрані за конкурсною процедурою, вони мають кредит довіри від суспільства, тому їм треба дати час себе показати.

10

Яке покарання за недостовірні відомості у декларації?

Перевірка декларацій покладена на Департамент фінансового контролю та моніторингу способу життя НАЗК. Подання недостовірних відомостей у декларації карається штрафом від 2500 до 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1,722 млн до 2,067 млн грн), громадськими роботами на строк від 150 до 240 годин, або позбавленням волі на строк до 2 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до 3 років.

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>