«Майстер-клас» із доступу до інформації від сільського юриста з під Рівного

admin
privacy-policy-445153_1280
488 переглядів

Часом отримати відповідь на запит від столичних установ можна набагато швидше, ніж у сільраді. Особливо якщо мова йде про електронний запит.

Як чиновники сільської ради на Рівненщині перешкоджають роботі журналістів, з’ясувала Анна Калаур з Рівненського агентства журналістських розслідувань для CorruptUA.org

– У вас є своя думка, а в мене своя, і прийму рішення. Якщо ви вважаєте, що мої дії не правомірні, ви можете їх оскаржити, – каже юрист Корнинської сільської ради Вадим Ільїн.

Таку реакцію викликав нещодавно надісланий запит журналістки порталу «Четверта влада» до Корнинської сільської ради Рівненського району.

Все почалося з того, що до журналістів звернулися мешканці села Колоденка, що входить до Корнинської сільради. Селяни скаржаться, що на подвір’ї одного з депутатів Корнинської сільської ради функціонує нелегальна заправка, яка не дає спокійно жити місцевим.

Не минуло й п’яти робочих днів, які за законом є у чиновників, щоб підготувати відповідь на запит, а юрист сільради вже взявся демонструвати «знання» законодавства.

Оцініть «Містера геніальність».

Чиновник сільради, який отримав запит журналістки електронною поштою, каже, що не відповідатиме на нього, бо… у сільради немає електронної пошти.

Вадим Ільїн запропонував журналістці надсилати запит «Укрпоштою». Більше того, каже, що після цього дадуть відповідь лише на одне із п’яти поставлених питань.

У Законі України «Про доступ до публічної інформації» передбачено лише такі обов’язкові вимоги до запиту, який можна надсилати усно, письмово, факсом, електронною поштою чи в інший спосіб:

1) ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є;

2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

3) підпис і дату (за умови подання запиту в письмовій формі).

Та вочевидь юристу не так багато платять, щоб він ще й закони читав.

Далі пропонуємо вашій увазі уривки діалогу журналістів із сільським юристом(з юристом спілкувалась спочатку журналістка, а потім передала трубку колезі – авт.).

Пане Вадим, ви чули щось про Закон «Про доступ до публічної інформації»?

А ви чули щось про анонімки?

Ні, давайте так, давайте почергово. Я ставлю запитання – ви відповідаєте, а тоді ви – і я вам відповідаю. То ви чули про такий закон чи ні?

– Я взагалі не збираюся відповідати на ваші запитання…

[…]

Нема питань, так і напишіть. У нас такої інформації немає, і ми не знаємо де вона, або ж знаємо де вона (Перед цим чиновник повідомив, що вони не можуть надати відповіді на більшість питань – ред.)

Куда мені написать?

Ну ви ж електронкою отримали запит?

Ну і шо?

В запиті вказана зворотня адреса.

Сьогодні цей телефон працює, а завтра буде заблокований…

Найпростішим способом розв’язання ситуації буде, якщо ви просто надішлете відповіді на ті запитання, на які маєте ці відповіді.

… Знаючи яка у вас репутація вашого інтернет-порталу, я хочу щоб воно все було у рамках закону. Давайте мені запит так як належить, за підписом, щоб він був офіційний і я надам на нього письмову відповідь, щоб була зареєстрована копія… бо за розголошення персональної інформації тоже є відповідальність.

Лише у тому випадку, якщо запит подається в письмовій формі, має бути підпис. В інакшому випадку його наявність не вимагається. Я просто не розумію, чому ви не хочете відповісти в електронній формі. Це ж прекрасний засіб листування.

Бо це буде не офіційно.

Чому ж не офіційно?

Тому, що ця електронна пошта, на яку ви надіслали запит – це неофіційна електронна пошта.

Ну ви, як посадова особа запит отримали і ця розмова є доказом.

А ви ж не знаєте, може я не є посадовою особою, може я так хтось зі сторони.

Ну я вам скажу нашим читачам буде дуже цікаво читати ваші пояснення.

– Я знаю ваш інтернет-портал, я знаю ваших читачів…

Коментар до окремих висловлювань юриста від головного редактора порталу «Четверта влада» Володимира Торбіча:

«Не знаю, що мав пан юрист на увазі, що знає він репутацію порталу, знає читачів і портал, але думаю, що він нічого не знає. Якби знав, то не ніс би такої ахінеї. А також знав би що його дії протиправні. Протиправність таких дій чиновників журналісти порталу неодноразово доводили в судах. А ще, якщо б цей чиновник знав що таке портал «Четверта влада», то не привертав би такою протиправною поведінкою до себе увагу».

Про те, що пан Вадим дійсно є юристом сільради, підтвердила виконуюча обов’язки голови сільради Емілія Олійник. Чиновниця каже, що не розуміє чому журналісти не можуть приїхати до сільради, аби побачити всю документацію, яку просять пред’явити у інформаційному запиті. «Навіщо ритися у брудній білизні?», − таке питання пані Емілія задала журналістам.

Крім того вона підтвердила, що запит прийшов на електронну пошту сільради kornunsr@ukr.net. І, на відміну від свого підлеглого, була менш категоричною – сказала, що перегляне інформаційний запит і «може щось» напише.

То що ж саме в.о.сільського голови називає «ритися у брудній білизні»? Можливо ви побачите це?

Ось питання, які в запиті журналістки:

1) У чиїй власності перебуває будинок та земельна ділянка за адресою с. Колоденка, вул. Лесі Українки, 117 ?

2) На яких підставах за адресою с. Колоденка вул. Лесі Українки 117 діє АЗС? (прошу копії дозволів та всієї супровідної документації).

3) Чи скаржилися громадяни до Корнинської сільської ради на власників ділянки за адресою с. Колоденка вул. Лесі Українки 117? Яким є зміст цих скарг?

4) Які дозволи на ведення бізнесу Корнинська сільська рада надавала для власників ділянки за адресою с. Колоденка вул. Лесі Українки 117 діє АЗС? (мається на увазі чи земельна ділянка виділена сільрадою для функціонування АЗС).

5) Прошу надати декларацію про доходи депутата Корнинської сільської ради Дмитерчук Лідії Петрівни за 2013, 2014 та 2015 роки.

З порушенням законних строків через місяць Корненська сільрада таки надіслала відповіді електронною поштою.

Єдине, що відмовила у наданні копій декларацій. «В зв’язку з відсутністю належного фінансування в Корнинської сільської ради не має технічної можливості надати декларації депутата в електронному вигляді. З ними Ви можете ознайомитись у секретаря ради».

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>