Мільйонери з підземелля

Фото kievcityproject.livejournal.com
Фото kievcityproject.livejournal.com
4,966 переглядів

Як Кличко бореться з «інвесторами», що окупували столичні підземні переходи.

Вже протягом трьох років гроші за оренду торгових місць у всіх підземних пішохідних переходах Києва отримують п’ять приватних компаній. В обмін на орендну монополію вони зобов’язались ремонтувати й доглядати переходи, але насправді цих функцій не виконують.

Після численних звернень і скарг мер Києва Віталій Кличко пообіцяв розібратись із ситуацією та розірвати договори з недобросовісними інвесторами. Для цього він навіть видав спеціальне розпорядження. Та як вдалося з’ясувати CorruptUA.org, переходи досі окуповані тими ж фірмами, і досі занедбані, а документ, підписаний Кличком, лиш створює ілюзію радикальних дій.

ВІД ПЕРЕКУПНИКІВ ДО ІНВЕСТОРІВ

До 2012 року всі підземні переходи столиці знаходились у віданні районних дорожньо-експлуатаційних управлінь «Київавтодору» і комунальних підприємств «Магістраль» та «Київавтошляхміст». Вони здавали в оренду приватним підприємцям торгові площі, а на зароблені кошти ремонтували і прибирали їх.

Проблема була в тому, що більшість площ за безцінь орендували перекупники, які потім здавали їх у суборенду в рази дорожче. В місцевої ж влади через це не вистачало грошей аби тримати переходи у належному стані і вчасно прибирати їх.

За інформацією «Наших Грошей», станом на початок 2012 року перекупники платили комунальникам по 70-150 грн за квадратний метр, а самі здавали їх реальним продавцям по цінам, що сягали 200 доларів за квадрат.

Через постійну нестачу коштів департамент економіки та інвестицій КМДА ініціював проведення конкурсу на залучення інвесторів, що за власні кошти слідкували б за переходами.

Через анонімізатор повідомлень про корупцію «Хабардокс», джерела поінформували CorruptUA.org про те, що реальним продавцям розповіли ніби інвестори необхідні аби підготувати місто до чемпіонату світу з футболу «Євро 2012», та насправді до нього лишалось кілька місяців, і вкластись у строки жоден інвестор не встиг би.

Підприємці, що протягом багатьох років працювали в переходах запропонували провести ремонт за власні кошти, але їхні пропозиції не викликали жодної реакції. Департамент економіки та інвестицій КМДА, як і обіцяв, провів конкурси і уклав п’ять інвестиційних угод на п’ять років, з п’ятьма приватними компаніями. Кожній дістались переходи у двох районах Києва.

61 перехід у Голосіївському та Деснянському районах дістались ТОВ «Торгова Рада», 47 у Шевченківському та Дніпровському районах – ТОВ «Макс-Торг-2011», 38 переходів на Оболоні та в Дніпровському районі – ТОВ «Український будівельний холдінг», 45 на Дарниці і Святошино – ТОВ «Сентіс» і 37 на Печерську і Солом’янці – ТОВ «Містер Клін».

Формально всі переходи залишились у підпорядкуванні тих самих районних дорожньо-експлуатаційних управлінь «Київавтодору» і комунальних підприємств «Магістраль» та «Київавтоляхміст», але монопольне право на здачу в оренду торгових майданчиків у переходах, отримали інвестори. Натомість вони зобов’язались слідкувати за їх технічним і санітарним станом.

НОВІ ГОСПОДАРІ

Після того, як підземні переходи фактично перейшли в підпорядкування новообраних інвесторів старі конструкції, що слугували торговими місцями були прибрані, а на їхньому місті з’явились нові, точно такі ж, як і раніше. Разом з тим, вартість оренди для реальних продавців знов зросла.

За словами підприємців, заміна МАФів стала мало не єдиним покращенням від так званих інвесторів. Ні про які капітальні або хоча б косметичні ремонти мова не йшла. Їх санітарний стан теж лишав бажати кращого.

Фото kievcityproject.livejournal.com

Фото kievcityproject.livejournal.com

Сьогодні ситуація мало змінилась. Якщо в літку переходи виглядають більш-менш пристойно, то восени, коли йдуть проливні дощі, або взимку, коли випадає багато снігу пересуватись ними стає проблематично.

В січні ревізори КМДА проводили перевірки переходів у Оболонському, Печерському та Солом’янському районах і самі підтвердила цей факт.

Слід зазначити, що коли торгові місця здавали комунальники, їм вдавалось заробляти на оренді близько 8 млн грн на рік. Але через те, що розцінки «інвесторів» майже вдесятеро вищі, відповідно і заробляти вони можуть до 80 млн грн на рік. За три роки виходить 240 мільйонів гривень.

За ці ж три роки у ремонт переходів було вкладено лише 34 млн грн. Саме таку цифру назвав департамент економіки та інвестицій КМДА у відповідь на запит CorruptUA.org.

Кому ж належать ці таємничі компанії?

Згідно даних Державного реєстру юридичних осіб, власниками компанії «Торгова Рада» є В’ячеслав Бродський, Роман Краснобаєв і Денис Давидов; «Макс-Торг-2011» – Світлана Різниченко та Зінаїда Чижевська; «Український будівельний холдінг» – Валерій Аракчеєв і Андрій Мельников, «Сентіс» – Ольга Роговик, а «Містер Клін» – Ольга Бабіч та Антоніна Резниченко.

Але реальних бенефіціарів у цих фірм всього троє. За інформацією «Ділової столиці», підприємства «Торгова рада», «Макс-торг-2011» та «Містер Клін» пов’язані з нинішнім депутатом Київради самовисуванцем Олександром Бродським, який раніше сам підтверджував свою причетність до компаній в коментарях ЗМІ. ТОВ «Український будівельний холдінг» входить в орбіту нардепа від БПП Валерія Іщенко, а ТОВ «Сентіс» – екс-депутата Київоблради від «УДАРу» Анатолія Степахно.

БЕЗУСПІШНА БОРОТЬБА

У середині 2013 року тодішній заступник голови КМДА Руслан Крамаренко повідомив, що після інспекції переходів у Деснянському і Голосіївському районах були виявлені численні порушення, тому комісія прийняла рішення про розірвання інвестиційного договору з компанією «Торгова рада».

«Те, що ми маємо сьогодні, – це не інвестиції, а просто знущання над киянами», – зазначив тоді Крамаренко.

За його словами, після цього комісія мала перевірити й інших інвесторів, але схоже, що до цього справа не дійшла, адже навіть перше рішення виконано не було.

«Станом на 17.06.2015 року переможні інвестиційних конкурсів лишаються незмінними», – повідомили CorruptUA.org у департаменті економіки та інвестицій КМДА.

Тож швидше за все, рішення про розірвання договору так і лишилось на словах.

Фото kievcityproject.livejournal.com

Фото kievcityproject.livejournal.com

Боротись з так званими інвесторами намагалась і Київська прокуратура, але теж марно. У травні поточного року вона ініціювала судову справу проти компанії «Макс-торг-2011» стверджуючи, що інвестиційний договір, укладений з нею, насправді є прихованим договором оренди, а це заборонено законодавством.

Але Київський апеляційний суд відмовив у задоволенні позову посилаючись на те, що «спірний договір не може розцінюватись як передача в оренду, оскільки не справляється плата за користування майном».

Врешті, ситуація з незадовільним станом підземних переходів набридла й автодорівцям.

В середині травня «Київавтодор» за підтримки комісії Київради з питань торгівлі, підприємництва та регуляторної політики звернувся до департаменту економіки та інвестицій КМДА з вимогою розірвати договори з інвесторами.

У відповідь комунальники отримали відписку, що вже найближчим часом наглядати за переходами будуть не приватні фірми, а КП «Київблагоустрій». Це, нібито, вже було закріплене розпорядженням мера Києва Віталія Кличка №381 «Про передачу основних засобів комунальної власності територіальної громади міста Києва».

У першому пункті цього документу дійсно говориться, що всі підземні переходи столиці мають перейти у відання «Київблагоустрою», але як було описано вище, вони й раніше підпорядковувались комунальникам. Різниця лиш у тому, що раніше підприємств було декілька, а тепер буде одне.

Безпосередньо ж про інвесторів говориться лише в шостому пункті і не потрібно бути юристом аби зрозуміти, що його формулювання дає широченне поле для маніпуляцій.

«Департаменту економіки та інвестицій КМДА вжити заходи, щодо розірвання та/або внесення змін до чинних інвестиційних договорів на здійснення заходів з облаштування підземних пішохідних переходів…», – говориться в розпорядженні.

Найвірогідніший варіант, судячи з такого формулювання – після того, як переходи опиняться у віданні «Київблагоустрою», інвестиційні договори просто будуть переписані. З тими ж інвесторами, але вже з іншим КП.

Ну а киянам тим часом доведеться й далі ходити напівзруйнованими переходами забитими лотками і МАФами.

Сергій Корін

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>