Горе-будівельники запорізького притулку для бездомних тварин розпорошили мільйони гривень міського бюджету

Фото commons.wikimedia.org
Фото commons.wikimedia.org
338 переглядів

Фірма, яка підробила документи аби перемогти у тендері і витягла з міського бюджету понад 3 млн грн, відбулась у суді мізерним штрафом і річним «безробіттям» директора, а будівництво притулку, через її махінації, відклали на невизначений строк.

В березні 2013 року CorruptUA.org розповів історію Запорізького притулку для бездомних тварин. За час будівництва його вартість зросла з 8 до 24 мільйонів гривень, але це не допомогло завершити його повністю. Компанія «Прімбуд», що проводила роботи за півроку лише вирівняла площу і зробила фундаменти однієї з будівель, витративши на це 3,2 млн грн.

Наприкінці того ж 2013 будівництвом зацікавилась прокуратура. Тендер відмінили, а директора звинуватили у підробці документів і перевищенні повноважень. Та як вдалося з’ясувати CorruptUA.org, не дивлячись на десяток судових справ, «Прімбуд» не повернув до Запорізького бюджету ні копійки, а його директор відбувся лиш невеликим штрафом і річним позбавленням права обіймати керівні посади.

Будівництво ж притулку зупинили і відклали на невизначений термін.

«ЦАРСЬКИЙ» ПРИТУЛОК

Розмови про будівництво притулку для бездомних тварин у Запоріжжі почались ще у 2011 році та через бюрократичну процедуру процес підготовки затягнувся. Тоді проект оцінили у 8 мільйонів гривень, але згодом сума зросла до 10 млн грн.

Вже наприкінці 2012 року був проведений тендер, у якому перемогла компанія «Прімбуд». Сума договору відрізнялась від попередньо заявленої майже в два з половиною рази і склала понад 23 млн грн. Та й це ще був не кінець. Вже після початку робіт вартість притулку знов збільшили до 24,2 млн грн.

Запорізька влада неодноразово наголошувала на тому, що дороговизна притулку вмотивована новітніми європейськими технологіями, що мали використовуватись при будівництві. Та в порівнянні з аналогічними проектами у інших містах України ціни все одно були значно завищені.

Власниками фірми «Прімбуд», що зареєстрована в звичайній квартирі, були і досі лишаються Сергій Дробишев і Олена Пилипчук. На тендері в неї було двоє конкурентів «Білдінг-сервіс» і «Будівельно-монтажне управління». Остання пропонувала виконати роботи на 3,3 мільйони дешевше, але комісія відмовила їй через «невідповідність заявки».

Під час підготовки розслідування журналісти CorruptUA.org відвідали місце, де мав зводитись притулок, і з’ясували, що все що встигли зробити будівельники за півроку – це прибрати з території сміття і розрівняти земляні пагорби.

Після того як тема набула розголосу, нею зацікавилась запорізька прокуратура, яка вирішила відмінити тендер і повернути бюджетні гроші.

ДЕВ’ЯТЬ КІЛ СУДОВОГО ПЕКЛА

Наприкінці травня 2013 року Прокуратура Запорізької області повідомила на своєму сайті, що попередила розтрату бюджетних коштів на будівництві притулку для тварин. Щоправда, у вартості будівництва правоохоронці помилились – назвали суму 22 млн грн, коли реальний кошторис вже перевалив за 24.

В повідомленні було сказано, що директор «Прімбуду», яким тоді був записаний один із засновників Сергій Дробишев, навмисне підробив документи і вказав у них неправдиві дані аби перемогти у тендері. Прокурорська перевірка показала, що реальна кількість працюючих у фірмі людей була втричі меншою від заявленої. Крім того, у компанії не те, що власної, а навіть орендованої техніки не було.

Ну і найголовніше, на той момент «Прімбуд» вже отримав у якості авансу 3,26 млн грн з міського бюджету, а реальних робіт майже не проводив. Ці гроші прокуратура хотіла повернути.

Запорізькі ЗМІ сприйняли цю новину як фактичну відміну тендеру, але насправді до цього було ще далеко.

Прокуратура подала свій позов до Господарського суду Запорізької області 24 травня, але того ж дня його було повернуто без розгляду. Причиною відмови стало те, що на 9-тій з 10-ти сторінок заява була підписана в.о. прокурора Запоріжжя Романом Мазуриком, а документів про те, що на нього дійсно покладені такі повноваження не було.

На той момент Роман Мазурик вже півроку був першим заступником прокурора і швидше за все в документі дійсно була допущена помилка, але як показав подальший перебіг подій, вирішальної долі вона не грала.

Вже через тиждень помилку у заяві було виправлено і повторно направлено до суду, який знов залишив її без розгляду. Цього разу рішення було мотивовано тим, що поєднання в одному позові вимог про відміну тендеру до «Управління капітального будівництва» і про повернення грошей до «Прімбуду» зашкодить розгляду справи.

«Об’єднання позивачем таких вимог перешкоджатиме з’ясуванню прав і взаємовідносин сторін та суттєво утруднить вирішення спору», – сказано в ухвалі.

Прокуратура не погодилась з такими висновками і подала апеляцію до Донецького апеляційного господарського суду. Правоохоронці пояснили, що вимога про повернення виділених коштів витікала з першої вимоги про визнання конкурсу недійсним, але суддю такі аргументи не переконали, тому він залишив скаргу без задоволення.

І лише остання інстанція – Вищий господарський суд дав справі нове життя. Від відмінив попередні рішення і повторно відправив справу у Запоріжжя. Та й це «нове життя» було недовгим.

Обласний госпсуд заслухавши свідчення позивача й відповідача прийшов до висновку, що виявлені у ході перевірки факти підробки документів не могли вплинути на результати тендеру.

«Встановлені перевіркою факти недостовірності даних, наданих ТОВ «Прімбуд» у складі тендерної пропозиції, або спростовані фактичними обставинами справи, або не мали б суттєвого значення при визначенні результатів конкурсних торгів», – сказано в тексті справи.

Крім того, суд дійшов висновку, що «Управління капітального будівництва» не лише не переплатило «Прімбуду», а ще й винне залишилось. Так у документі сказано, що «УКБ» перерахувало підряднику 3,26 млн грн, а сама фірма витратила на матеріали і роботи на 3,71 млн грн. Різниця складає майже півмільйона гривень, але в тексті сказано, що на момент розгляду сума заборгованості становила 85 тис. грн.

Розглянувши всі матеріали справи суд прийняв рішення відмовити прокуратурі у задоволенні позову.

Паралельно з розглядом справи про відміну торгів і повернення коштів тривало кримінальне провадження по справі директора «Прімбуду». І от цікава обставина – наприкінці грудня 2013 року, через місяць після того, як госпсуд відмовив у задоволенні позову прокуратури, Жовтневий районний суд визнає Дробишева винним у підробці документів.

При цьому сам директор фірми не лише не заперечив, а й повністю визнав свою провину. За таке порушення він міг отримати до п’яти років позбавлення волі, але відбувся штрафом у 1700 гривень і річним позбавленням права обіймати керівні посади.

Лише після цього зізнання, вже у лютому 2014 року Запорізька прокуратура знов звернулась з апеляцією до Донецького апеляційного господарського суду і частково виграла справу. Суд відмінив результати тендеру і визнав договір між «УКБ» і «Прімбудом» недійсним. Але через те що, управлінням були підписані всі акти прийняття виконаних робіт у частині повернення виділених коштів було відмовлено.

От так виглядають виконані роботи вартістю 3,26 млн грн.

Фото Сергей Сидоров | z-city.com.ua

Фото Сергей Сидоров | z-city.com.ua

ДРУГА СПРОБА

На цьому судова епопея прокуратури і «Прімбуду» завершилась, але історія багатостраждального притулку продовжилась далі.

У червні 2014 року «Управління капітального будівництва» оголосило новий конкурс на визначення підрядника для добудови притулку. КП планувало знайти компанію, що виконала б роботи не дорожче ніж за 21,57 млн грн і зробила б це до кінця 2015 року. Та все виявилось не так просто.

Вже через місяць тендер було відмінено. Офіційне пояснення: «Неможливо усунути порушення, що виникли через порушення законодавства». Крім того, згідно конкурсної документації, на тендер не було подано жодної заявки.

Другий тендер - відміна

Жодних уточнень з приводу того, які ж порушення законодавства призвели до того, що проведення нового конкурсу стало неможливим у «Віснику держзакупівель» не наводиться, та логічний ланцюжок вибудувати не важко.

Коли буде проводитись третя спроба знайти підрядника для будівництва і чи буде вона взагалі на разі невідомо. Та враховуючи, що за останні два роки курс національної валюти впав майже втричі, навіть якщо конкурс знов буде оголошений, навряд знайдеться підрядник готовий виконати роботи за заплановані 21,57 млн грн.

Сергій Корін

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>