Діти без «Мрії». Оздоровницю серед курортного села несподівано закрили

13 ІЛЮСТРАЦІЯ
743 переглядів

Закарпатське село Лісарня неподалік Мукачева перетворилося на місцевий курортний оазис – там стає все більше комплексів відпочинку, де організовують комфортне дозвілля серед свіжого гірського повітря. Відповідно, і земля у селі стає дорожчою. Є в Лісарні й дитячий оздоровчий комплекс – «Мрія», який належить Мукачівській міській раді. Туди можна було придбати путівки за більш-менш доступною ціною. Саме у цьому таборі відпочивали діти із соціально-незахищених сімей та інші пільговики.

«МРІЯ» ПУСТУЄ, ІНШІ – ПРАЦЮЮТЬ

Їдемо у село Лісарня, що між горами за 20 кілометрів від Мукачева, аби глянути на комплекс. Дорога до села хоч місцями й розбита, втім доїхати можна. Рейсовий автобус до цього місця їздить регулярно. Новозбудовані комплекси відпочинку – одразу, що кидається в око у Лісарні. Такі об’єкти, як, наприклад, комплекс «Едельвейс» – будуються ще у кількох у різних місцях. Сюди полюбляє навідуватися місцева владна та бізнес-еліта.

Один із приватних комплексів відпочинку у Лісарні

Один із приватних комплексів відпочинку у Лісарні

«Колись тут було багато відомчих санаторіїв, турбаз, але потім усе закрили і розпродали», – ділиться з нами місцева мешканка панні Ганна. – Єдине, що лишилося «Мрія». Колись вона належала трикотажній фабриці». А ще місцеві свято переконані, що справжніми власниками нових закладів відпочинку є українські олігархи.

Муніципальна «Мрія» стоїть пусткою обіч головної дороги і навесні та влітку потопає у зелені. Це – огороджена і ретельно доглянута територія.

Табір відпочинку знаходиться прямо обіч центральної дороги села

Табір відпочинку знаходиться прямо обіч центральної дороги села

За парканом – будиночки, де й повинні поселятися відпочивальники. На території – альтанки, басейн, спортмайданчики. Свіже повітря, струмок, хороше місце розташування – усе це робить комплекс привабливим для відпочинку.

Відпочивальники мешкають у будиночках

Відпочивальники мешкають у будиночках

Зрештою, з часів початку Незалежності тут щоліта працював повноцінний дитячий оздоровчий табір. Так було до минулого літа. У 2013 році у таборі оздоровилось 213 дітей, у 2014 – 303 дітей. Але цього сезону будиночки порожні, на території табору чути хіба спів птахів.

Із постійних працівників у штаті – 6 сторожів, завгосп, комірник та директор. Щодо останнього, то цю посаду, за нашою інформацією, займає за сумісництвом завідуюча одного з мукачівських дитсадків. Оскільки комплекс не працює, посада директора тут суто формальна – реально робити щось треба лише коли функціонує табір.

Коли ми навідалися до комплексу, застали на вході жінку, очевидно – працівницю. Вона відмовилася представитися і категорично не захотіла впустити глянути територію з середини. Водночас розповіла, що їй невідомо, хто і чого хоче закрити оздоровницю. З її слів, нині у «Мрії» живе лише одна родина – переселенці із Луганська. В одному із будиночків їм дозволили поселитися керівники міської ради.

Ми обійшли територію «Мрії» по периметру огорожі – не ясно, який стан будиночків всередині, втім із зовні усе виглядає пристойно.

Територія комплексу затишна та доглянута

Територія комплексу затишна та доглянута

І усе стоїть пусткою. Невже ця цінна земля і нерухомість більше не потрібні для літнього оздоровлення дітей? Може табір вирішили не відкривати саме тому, бо хтось із «впливових» пригледів собі територію? До слова, комплекс має і кілька повністю вільних земельних ділянок, де є місце для нового будівництва. То ж, як то кажуть, «святе місце» порожнім не буває…

На території табору є вільні ділянки для будівництва

На території табору є вільні ділянки для будівництва

На території табору є вільні ділянки для будівництва

На території табору є вільні ділянки для будівництва

ЛІКВІДУВАТИ У РЕЖИМІ «ЕКСПРЕС»

Хто ж вирішив, що діти не повинні влітку оздоровлюватися у Лісарні серед свіжого повітря? На початку цього року, 15 січня, 25 депутатів Мукачівської міськради проголосували – повністю ліквідувати заклад. Проект цього рішення не було оприлюднено за 20 робочих днів згідно із законодавством, то ж для громади вердикт «Мрії» став «сюрпризом». Це те саме рішення №1310, яким надано дозвіл й закрити одразу три позашкільні навчальні заклади із 1 червня, про що ми детально писали у першій частині розслідування. Щодо «Мрії», то тут ще оперативніше – вирішується припинити її роботу уже із березня.

Серед оздоровчого табору протікає холодний струмок

Серед оздоровчого табору протікає холодний струмок

Далі міськрада Мукачева на диво оперативно – уже 29 січня – приймає нове рішення про «Мрію» – готувати комплекс до передачі в оренду. Втім 26 лютого у міськраді дають задню: депутати відміняють рішення про підготовку до оренди і взагалі скасовують ліквідацію «Мрії» як юридичної особи.

Але це зроблено явно не з метою зберегти дитячу оздоровницю. З’ясувалося, що табір включено до Державного реєстру дитячих закладів оздоровлення та відпочинку. Цей реєстр зроблено саме з метою недопущення скорочення мережі дитячих закладів, запобігання їх ліквідації. Тож, аби «Мрію» таки ліквідувати, потрібно погодження Міністерства соціальної політики України. Міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл відправив туди звернення.

«У зв’язку з відсутністю коштів у міському бюджеті, а також оптимізацією та скороченням видатків на утримання закладів комунальної власності, Мукачівська міська рада просить надати дозвіл на ліквідацію комунального закладу «Дитячий оздоровчий комплекс «Мрія» та виключення його із Державного реєстру», – написав міський голова у міністерство 26 лютого. Тут, як бачимо, і пояснення, чого у місцевої влади виникла ідея заклад закрити.

У таборі є й невеличкий басейн

У таборі є й невеличкий басейн

На тому справа ніби зупинилася. Через три місяці по тому у Мінсоцполітики нам відповіли, що ніяких повідомлень щодо мукачівської «Мрії» не отримували. Зокрема, у травні начальник відділу організації оздоровлення та відпочинку дітей Департаменту оздоровлення та санаторно-курортного лікування Мінсоцполітики Д.Муха зазначив: «До Мінсоцполітики не надходило запитів стосовно ліквідації дитячого оздоровчого комплексу «Мрія». У разі надходження відповідного запиту питання буде розглянуто в межах законодавства».

У МУКАЧЕВІ ЗЕКОНОМИЛИ НА ПУТІВКАХ ДЛЯ ПІЛЬГОВИКІВ – ГРОШЕЙ НЕ ВИДІЛИЛИ

«У 2010 році «Мрія» пройшла державну атестацію і отримала одну з найвищих категорій. Це практично давало зелене світло, щоб робочий процес у комплексі був повністю забезпеченим протягом літнього періоду, – зазначила у коментарі «Варто ЗНАТИ!» головний спеціаліст відділу молодіжної політики і організації оздоровлення управління молоді та спорту Закарпатської ОДА Оксана Лешко.Цього року «Мрія» не функціонує. Частково це спричинено відсутністю коштів у Фонду соціального страхування. Багато дітей оздоровлюватися у «Мрії» за кошти батьків і за кошти Фонду соціального страхування». За словами фахівця, цього року у місті Мукачеві буде відправлено в оздоровчі табори лише 6% дітей шкільного віку (7-17 років). Частково це пов’язано саме з тим, що табір у Лісарні не почав роботу.

«Ми щорічно з обласного бюджету отримуємо гроші на оздоровлення пільгових категорій дітей, які регламентовані законом «Про оздоровлення та відпочинок дітей», – пояснює Оксана Лешко ситуацію із пільговиками. – На це закладено цього року понад 3 мільйони 600 тисяч. За ці гроші вийде десь понад 800 пільгових путівок. Вони розподіляються між райдержадміністраціями і виконкомами рад відповідно до кількості дітей. Тобто, якусь кількість путівок отримає і Мукачівський міськвиконком, але я думаю, що ми не зможемо задовольнити їх запити у повній мірі».

Відпочивати можна і в альтанках

Відпочивати можна і в альтанках

До слова, про пільговиків. У бюджеті міста Мукачева, як ми з’ясували, на цей рік зовсім не передбачили грошей на придбання путівок для них. А до цієї категорії входять, серед іншого, сироти, вихованці багатодітних сімей, «чорнобильці», діти із малозабезпечених родин тощо. Із тих путівок, які оплачені з державного бюджету, Мукачеву перепало 14. Відповідно, лише 14 дітей-пільговиків із цілого міста поїхали на відпочинок – до Одеси у «Молоду Гвардію». А от минулого і позаминулого року у «Мрії» за рахунок бюджету Мукачева відпочило по 40 дітей-пільговиків. Але тепер, схоже, саме на цих дітях місцева влада Мукачева економить.

Цього літа територія комплексу пустує

Цього літа територія комплексу пустує

МЕР КАЖЕ – ТУАЛЕТАМ НА ВУЛИЦІ У 21 СТОЛІТТІ НЕ МІСЦЕ

«Коштів нема довести комплекс до кінця, – прокоментував ситуацію із табором міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл. – «Мрія» сьогодні не відповідає умовам оздоровлення дітей. Там на вулиці туалети. Санепідемстанція до останнього тягне, щоб давати дозвіл на відкриття. З натягуванням дає. Уже 21 століття – а туалети на вулиці».

Зі слів міського голови, в останні роки влада почала будувати новий корпус, але наразі гроші знайшли, щоб перекрити дах. Проводити роботи далі, зі слів градоначальника, коштів немає.

Недобудоване приміщення нового корпусу «Мрії»

Недобудоване приміщення нового корпусу «Мрії»

Виглядає дивно: у попередні роки у Мукачеві знаходили ресурси для функціонування закладу і навіть зводили новий корпус, а тепер – несподівано вирішують табір повністю ліквідувати.

А гроші платників податків у «Мрію» вливалися. Зокрема, у 2013 році із бюджету Мукачева на комплекс пішло 668 тисяч гривень, ще 43 тисячі – виділено із обласного бюджету. У 2014 році із бюджету Мукачева виділено 941 тисячу гривень. Цьогоріч із міської казни на «Мрію» спрямовано 277 тисяч гривень. А за інформацією із Мінсоцполітики, у 2014 року із обласного бюджету Закарпаття виділено ще 400 тисяч – саме на ремонт та реконструкцію будівель.

Власне, й сам табір давав прибуток за рахунок продажу путівок. Так, у 2013 році їх продано на 421 тисячу гривень. Торік на путівках зароблено 681 тисячу гривень.

Навколо – царство зелені

Навколо – царство зелені

Тож при хорошому менеджментів дитячу оздоровницю таки можна було б довести до пуття. До речі, як з’ясували ми у ході розслідування, один із депутатів Мукачівської міськради – Василь Швардак – сам є власником дитячо-оздоровчого комплексу у селі Лісарня. До нього ми й звернулися як до експерта – чи доцільно було депутатам закривати комплекс.

Василь Швардак каже, що обурений таким рішенням і, як депутат, за це не голосував. «Наша влада, окрім того, що робити лише те, що приносить прибутки, абсолютно нічого не хоче, – обурюється депутат. – Спорт, дозвілля, дитяче оздоровлення – це усе ті теми, які трошки збиткові для бюджету. Але, вибачте, ми не можемо на всьому заробляти. Вони дивляться як дядечко Скрудж: тільки долари в очах!». Василь Швардак упевнений: якби у «Мрії» було нормальне керівництво, комплекс міг би ефективно працювати.

«МРІЮ» ЗАКРИТИ ЛЕГКО, ЛІКВІДУВАТИ – ВАЖЧЕ

Чи дозволять у Міністерстві соцполітики ліквідувати дитячу оздоровницю? Держава на рівні закону не дуже вітає ідеї закриття оздоровчих таборів. Зокрема, за інформацією представника Мінсоцполітики Д.Мухи, у 2009 році Верховна Рада запровадила мораторій на ліквідацію чи перепрофілювання таких таборів. Згідно з Законом, владі на місцях рекомендовано тимчасово припинити приймати рішення щодо закриття оздоровчих закладів і припинити реалізацію уже прийнятих рішень.

Це «тимчасово», як бачимо, триває уже шість років, бо з 2009 року нового закону щодо питання збереження оздоровчих таборів депутати не прийняли. Тож, осмілимося спрогнозувати, у Мінсоцполітки навряд чи погодяться «списати» «Мрію».

Представниця управління молоді та спорту Закарпатської ОДА Оксана Лешко зазначає – у 2016 році буде запропоновано пройти «Мрії» державну атестацію, оскільки атестаційне свідоцтво видається раз на 5 років. «Про цю ситуацію ми поставили до відома міністерство соціальної політики, – констатує Оксана Лешко. – До речі, у нас мало таких закладів комунальної власності, всього чотири в області. Інші – приватні. Тому тим паче ми будемо робити все для того, щоб заклад комунальної власності був збережений».

До села можна доїхати і громадським транспортом – біля «Мрії» зупинка

До села можна доїхати і громадським транспортом – біля «Мрії» зупинка

Міський голова Мукачева Золтан Ленд’єл як вихід із ситуації бачить приватизацію об’єкта. Але з умовою – профіль закладу зберігається, влітку він працює як дитяча оздоровниця, решту року – як санаторій для всіх. На питання, чи хтось уже звертався конкретно з планами купити «Мрію» або ж взяти комплекс в оренду – міський голова Мукачева відповів: подібних пропозицій до нього не надходило.

Між тим, як повідомили «Варто ЗНАТИ!» у прес-службі прокуратури Закарпатської області, прокуратура міста Мукачева подала позов до суду відносно того, що цього літа у таборі не почалося оздоровлення дітей. У суді уже відкрито провадження.

Чи буде «Мрія» знову оздоровлювати дітей а чи перетвориться на табір-привид? Напевне, це уже залежить від нового складу Мукачівської міської ради.

P.S. Як стало відомо, 14 липня Львівський апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення Мукачівського міськрайонного суду щодо незаконності ліквідації Еколого-натуралістичного центру. Тож пункт рішення міськради №1310 у частині ліквідації цього позашкільного навчального закладу скасовано.

Ярослав Гулан,
Юлія Дуб
Бюро журналістських розслідувань
«Варто ЗНАТИ!»

Розслідування підготовлено в рамках Польсько-Канадської Програми Підтримки Демократії за підтримки Міністерства закордонних справ Республіки Польща та Міністерства закордонних справ, торгівлі та розвитку Канади

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>