Частина машин «ГАЗ України» на мільйони гривень не потрапила в АТО

cars333
1,630 переглядів

З минулого літа триває епопея з передачею майна дочірнього підприємства Нафтогазу «ГАЗ України» на потреби АТО. Ще 22 серпня 2014 року своїм розпорядженням уряд, з ініціативи тоді ще живого бійця батальйону «Донбас» чернівчанина Леоніда Петихачного, який загинув під Іловайськом, вирішив віддати 328 одиниць техніки, автівок на передову. Однак майже через рік після розпорядження кабміну, не всі машини зараз в зоні АТО. CorruptUA.org вирішив поцікавитись, де зараз майно на десятки мільйонів гривень.

УРОЧИСТЕ ОКОЗАМИЛЮВАННЯ

В листопаді 2014 року CorruptUA.org писав про затягування процесу передачі майна на потреби Міністерства внутрішніх справ, Служби безпеки України «з метою підвищення боєздатності військових підрозділів». Тоді міністерства та відомства кивали один на одного, вказуючи, що то, мовляв, не вони винуватці затримки. Нарешті, 18 лютого 2015 року після п’яти місяців з часу першого розпорядження, на світ з’являється другий документ. Згідно з цим документом кількість техніки та автомобілів зменшилось з 328 до 174. Також від майна відмовилось Міністерство внутрішніх справ.

22 квітня 2015 року у м. Івано-Франківськ, куди після початку нашого розслідування була перевезена з Чернівців техніка, відбулась урочиста передача вказаного майна ДК «Газ України» Міністерству інфраструктури та Службі безпеки України для подальшого використання для потреб в зоні АТО. Під час заходу, на якому були присутні і преса, і камери, і високі чини, всі наголошували на тому, що техніка буде в зоні АТО.

Вже в липні 2015 року екс-міністр інфраструктури України та нинішній народний депутат Максим Бурбак (до якого теж неодноразово звертались з цього приводу) повідомив, що Державна спеціальна служба транспорту відремонтувала техніку ДП «Газ України», яку їй передали. І ця техніка «готова до відправки в АТО». Здавалось, що от воно – торжество справедливості та майже річної боротьби за справу полеглого Героя АТО Леоніда Петихачного, аби ці автівки служили солдатам на війні.

НЕДОПЕРЕДАЛИ

Багато хто тішився, що, нарешті, техніка буде там, де й мала бути. Однак, по-перше, техніки передали майже вдвічі менше, а по-друге, вона далеко не вся в АТО.

У відповіді Державної спеціальної служби транспорту Міністерства інфраструктури на інформаційний запит від CorruptUA.org йдеться, що 86 одиниць техніки знаходиться в Києві (21), Дніпропетровську (15), Конотопі (11), Новомосковську (11), Чернігові (10), Червонограді (7), Львові (5), Чопі (3) та Кривому Розі (3).

Служба транспорту переконує, що зараз «проводиться робота щодо переобладнання техніки в спеціальні автомобілі (автомобілі розмінування, аварійно-рятувальні, технічного ремонту, штабні, оперативного забезпечення, санітарні та мобільні автомобілі зв’язку). Крім того з червня місяця визначена командирами техніка задіяна в зоні проведення АТО».

Відповідь ж датована 19 липня 2015 року.

В Службі безпеки України нам повідомили про розподіл отриманої техніки, вказавши 71 одиницю, замість 88-ми, які були записані в Розпорядженні Кабміну від 18 лютого 2015 року.

З тих 71 одиниць техніки та транспорту (автомобілів, станцій, екскаваторів), шість автівок і одна міні електростанція дістались УСБУ в Донецькій області, три автівки, міні електростанція та бензоелектростанція – УСБУ в Луганській області, дві міні електростанції – штабу Антитерористичного центру при СБУ, два автомобілі, дві бензоелектронстації та екскаватор – Альфі та вісім автівок – військовій контррозвідці. Тобто, якщо говорити про автомобілі – це 19 машин з 42, які були передбачені для СБУ. Решта – в обласних управліннях СБУ різних куточків України. Також шість автівок та дев’ять одиниць техніки отримав департамент господарського забезпечення СБУ.

В результаті, як бачимо, через рік після ініціативи, направду в зону АТО та прилеглі території гіпотетично відправлено зо два-три десятки автівок з майже 150, якщо брати за точку відліку розпорядження від 22 серпня 2014 року.

ЗНИКЛІ БЕЗВІСТИ МАШИНИ

Тим часом частина майна досі перебуває невідомо де. Тойота камрі первісної вартості 593 тисяч грн., Ленд Крузер – 933 тисячі грн. і багато інших добротних машин (кажуть, що списані) на мільйони гривень не витримали перевірку розпорядженнями і просто зникли з документів. Наш запит до Кабінету міністрів України, розпорядженням якого і було вирішено долю цього майна, аби нам пояснили чому і на яких підставах відбувалось переформатування списків, було переадресовано до Міненерговугілля та «Нафтогаз України». Відповіді ми досі не отримали.

Багато питань до цих 154 одиниць техніки, які розчинились між розпорядженнями. Та й до тих 328-ми в першому розпорядженні питань не менше (і питання закупівельної вартості, і тому, чи це всі автівки?).

До пошуку відповідей на ці запитання долучилась народна депутатка Світлана Заліщук. Нею було написано низку звернень до правоохоронних органів, Фінінспекції. Та й тут відбувається «відфутболення». Винятком є позиція Фінінспеції. Зокрема, Фінінспекція України планує провести позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності ДК Газ України за період з 1 січня 1999 року по 31 березня 2015 року. Як нам повідомили в офісі народної депутатки, на 23 липня 2015 року призначено судове засідання з цього питання. Отож справа ще далека від завершення.

А ВОЛОНТЕРИ ВЕЗУТЬ МАШИНИ В АТО

Тільки одна чернівецька організація «Дорогою добра» надала в зону АТО вже шість машин і ще чотири автівки волонтери цієї організації допомогли доправити в зону бойових дій.

- Я не розумію, як ці машини можуть зараз бути в Чернівецькій, Львівській, Франківській областях, в центрі України. Коли почалась війна, я ходила, просила всі державні, комунальні підприємства, щоб вони надали транспорт, щоб дали списані машини, які ми б відремонтували, щоб дали запчастини. Але скрізь отримувала відмови. А потреба в машинах на передовій надзвичайно висока. Адже потрібно і поранених вивозити, і продовольство на передову підвезти, і техніку перевезти, і навіть з’їздити в тил за водою, – розповіла Ольга Кобевко, лікар-волонтер організації «Дорогою добра».

Чернівецькі волонтери, благодійники передали з початку військових дій близько півсотні автівок. Деякі машини дарували, а на деякі доводилось збирати гроші. Подеколи провезення машини через кордон забирало більше нервів і часу, аніж збирання на неї коштів. Але волонтери машини везли і везтимуть. Бо є потреба. І потреба саме там – в прифронтовій зоні, в зоні роботи розвідувальних батальйонів, диверсійних груп, на лінії розмежування. Адже машини досить часто ламаються, потрапляють під обстріли, знищуються.

Леонід Петихачний це чудово розумів. Тому зробив все можливе, аби майно «Газ України», яке без діла стояло та гнило під відкритим небом в Чернівцях та інших містах, послужило бійцям. Та справа Леоніда, на жаль, ще не завершена.

Надія Вірна

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>