Мільйони депутатам місцевих рад для виконання власних повноважень

flickr.com | Jacob Edward
flickr.com | Jacob Edward
2,956 переглядів

За пару місяців до місцевих виборів депутати Чернівецької міської ради вирішили виділити для виконання своїх повноважень по 150 тисяч гривень з бюджету розвитку міста. Міський голова Олексій Каспрук зупинив дію рішення, мотивуючи це тим, що перед виборами депутати вирішили задобрити виборців і поставити себе у виграшне становище перед кандидатами, які не є депутатами. 15 червня міська рада мала зібратись і подолати вето, але на пленарне засідання позачергової сесії прийшло лишень 12 депутатів з 60. Однак ті, хто спершу голосував за це рішення і підтримує створення фонду, обіцяють вето все ж подолати.

CorruptUA.org вирішив розібратись у питанні, що це за депутатські фонди, з яких джерел вони мають фінансуватися і як функціонують в різних містах України.

Виявляється, існування депутатського фонду не є чимось новими та незвичним. В деяких місцевих радах депутати створюють ці фонди (не тільки депутати, а й міські голови) і використовують кошти місцевих бюджетів «для виконання своїх повноважень». При тому, що в місцевих радах затверджені і діють десятки цільових програм за всіма напрямками життєдіяльності територіальної громади. Але все ж в деяких ради створюють саме депутатські фонди.

ЩО ТАКЕ ДЕПУТАТСЬКИЙ ФОНД?

Депутатський фонд – це кошти, які виділяються переважно з бюджету розвитку місцевої ради, що формується з місцевих податків та надходжень, і які передбачені на виконання депутатами власних повноважень. Вони використовуються для надання матеріальної допомоги, капітальні видатки, видатки за цільовими програмами, реагування на заяви громадян (оплата товарів чи послуг) тощо. Рішення про утворення депутатського фонду приймається місцевою радою, яка і затверджує відповідну програму, порядок отримання та використання коштів.

Механізм розподілу грошей в кожній місцевій раді різний, але переважно передбачає те, що депутат отримує звернення від громадян, передає вже своє звернення до відповідної структури, яка виділяє кошти на зазначені потреби або ж проводить його рішенням сесії, розпорядження міського голову.

ДЕПУТАТИ-БЛАГОДІЙНИКИ ЗА БЮДЖЕТНІ ГРОШІ

За словами експерта Інститут політичної освіти Тараса Случика, подібні депутатські фонди існують в багатьох великих містах. Розмір депутатських фондів залежить від розміру міста – чим багатше місто, тим більший депутатський фонд.

Київ. В бюджеті Києва на «Програму вирішення міським головою та депутатами Київської міської ради соціально-економічних проблем, виконання передвиборних програм та доручень виборців» з коштів бюджету міста в 2015 році передбачено 76,6 мільйона гривень. Якщо порахувати, що в міській раді 120 депутатів та один мер, то кожен отримає в середньому по 630 тисяч гривень. Цікаво, що тексту самої програми на сайті Київміськради немає.

Варто зауважити, що за рахунок міського бюджету Києва фінансуються на утримання (орендна плата, поточний ремонт приміщень, комунальні видатки, оргтехніка, зв’язок та інші обґрунтовані видатки, підтверджені документами) громадських приймалень депутатів та заробітна плата 2 (двом) працівникам з посадовими окладами в розмірі до чотирьох мінімальних заробітних
плат.

Червневі витрати депутатського фонду в Києві стосувались 480 тисяч на придбання шкільних меблів, 515 тис. гривень піде на виділення матеріальної допомоги.

В Київській міській раді запевняють, що буде забезпечено вільний доступ на сайті та щоквартальне оновлення інформації про порядок використання коштів депутатських фондів, плани та обсяги їх використання, а також інформація про наявний залишок по фондах кожного депутата.

Запоріжжя. В Запорізькій міській раді обсяг коштів депутатського фонду на 2015 рік склав 10,8 мільйони гривень (кожному депутату по 120 тисяч). Ця сума більш як вдвічі менша від минулорічної (4,5 мільйони гривень в 2014 році).

Чернівці. В Чернівцях депутати планували на рік для виконання своїх повноважень отримувати 10% від бюджету розвитку міста. В 2015 року ця сума мала б становити 9-10 мільйонів. Якщо врахувати, що в Чернівецькій міській раді 60 депутатів, то на кожного припаде по 150 тисяч гривень.

Івано-Франківськ. Скромніше в Івано-Франківській міській раді. Там на 2015 рік передбачено 2,9 мільйони гривень для виконання депутатських повноважень. В лютому 2015 року гроші з депутатського фонду витрачались на будівництво храмів, монастирів, придбання крісел в експертно-аналітичний відділ виконавчого комітету міської ради, а в травні – на різні матеріальні допомоги та капітальні видатки.

Ужгород. Наприкінці 2014 року депутати Ужгородської міської ради також створили собі депутатський фонд, який склав 10% обсягу бюджету розвитку Ужгорода.

Черкаси. В Черкасах свій фонд мають не тільки депутати міської ради, а й мер. Так, кожен депутат міськради в 2015 році отримає по 16 тисяч гривень, в той час як мер – 300 тисяч. Здебільшого гроші використовуються для надання матеріальної допомоги.

VOX POPULI

Коли в Чернівцях приймали вказану програму, представники Громадської ради при виконкомі Чернівецької міської ради виступили із заявою, в якій закликали не голосувати за таке рішення. Варто зауважити, що сам текст проекту рішення не був опублікований серед проектів рішень, які мали б розглядатись на пленарному засіданні чергової сесії, а був захований в окремому розділі «інші рішення».

В заяві від імені голови Громадської ради Миколи Кушніра йшлось, що «право використання коштів «депутатського фонду» у супроводі із відповідними інформаційними кампаніями в умовах наближення виборів можуть легко перетворитися на механізм підвищення не тільки особистого рейтингу того чи іншого депутата, але й покращення рейтингу конкретної партії, яка в результаті цього за кошти усіх виборців без різниці політичних симпатій отримає в ході чергової виборчої компанії преференції у порівнянні з тими партійними структурами, які не мають наразі свої представників у раді». «Це є прямим порушенням принципу рівності умов виборів та політичної конкуренції. Теж саме стосується й депутатів-мажоритарників. В результаті виникне ситуація, у якій гарантоване державою рівне право бути обраним буде фактично нівельованим. Від цього можуть виграти окремі депутати, але територіальна громада від цього точно програє. Так само, не у виграші опиняться ті з депутатів, які не потраплять до наступного складу ради (а такі точно будуть), і які пізніше знову бажатимуть спробувати свої сили під час наступних виборів. Але чи буде гарантія того, що новий склад ради під кінець своєї каденції не схоче повторити трюк своїх попередників», йдеться у заяві.

В свою чергу одна з ініціаторок створення чернівецького міського депутатського фонду депутатка Ірина Зрибнєва переконана, що така ініціатива ніяк не пов’язана з виборами. На її думку, раніше просто не було коштів, а тепер кошти в бюджеті розвитку міста на таку програму з’явились. Сама ж програма значно полегшує роботу депутата задля вирішення проблем виборців, з якими до них ті звертаються, переконана вона.

Варто зауважити, що за створення депутатського фонду в Чернівецькій міській раді голосували переважно екс-регіонали та депутати, які свого часу співпрацювали з «Партією регіонів» в міській раді.

Міський голова Чернівців Олексій Каспрук вважає, що «Програма «Фонд на виконання депутатських повноважень» не містить нових напрямків використання коштів міського бюджету, які потребують додаткового регламентування, а заходи, передбачені зазначеною Програмою, можуть бути реалізовані шляхом використання наявних у Законі України «Про статус депутатів місцевих рад» індивідуальних та колективних форм реалізації депутатом місцевої ради своїх повноважень, зокрема таких, як депутатське звернення та депутатський запит.

«Знаю, що такі депутатські фонди діють в окремих громадах – десь успішно, а десь виборці не задоволені тим, що депутати не завжди звітують про використання коштів з цього фонду, десь бюджет неспроможний профінансувати вчасно такий  фонд і тоді цей  механізм залишається неефективним. Неприродним є й те, що прийняття цієї Програми у Чернівцях депутати ініціюють за кілька місяців до чергових виборів, посеред бюджетного року, що закономірно викликає у чернівчан чимало питань. Тому  вважаю, що до виборів запуск цієї Програми є не на часі, а 9 мільйонів гривень у цьому році варто витратити на більш нагальні потреби  громади. І ці потреби депутатський корпус  знає», – зазначив міський голова.

Для подолання вето мера потрібно, аби 41 депутат проголосував за таке рішення. Однак ні 12 червня, ні 15 червня зібрати позачергову сесію Чернівецької міської ради для подолання вето не вдалось. За саме ж рішення щодо створення депутатського фонду проголосував 31 депутат (більше половини на один голос).

ВСЕ ЗАКОННО, АЛЕ КОРУПЦІОГЕННО

Директор з розвитку «НУНА» та експерт з виборчого права Євген Радченко стверджує, що депутатські фонди діють на цілком законних підставах, які визначені Законом України «Про місцеве самоврядування». Такі фонди діяли раніше. Практика існування таких фондів поширена й за кордоном, але в бідних та азіатських країнах. В європейських країнах практика трошки інакша: до депутата звертаються, а він потім організовує отримання коштів з бюджету, а не прямо розпоряджається. Це робиться для того, аби уникнути корупції.

Євген Радченко переконаний, що «створення і функціонування таких депутатських фондів – це потенційна небезпека корупції. Адже там, де депутат, обрана особа, може одноосібно розпоряджатись певним фондом, то ця норма є в принципі корупціогенною. Все залежить виключно від добросовісності конкретного депутата. Проблема також є в тому, що ці кошти невідомо за якими критеріями витрачаються. Депутат може витрачати чужі гроші на власний розсуд».

Він зауважив, що питання щодо корупціогенності норм законодавства, які не забороняють створенню таких фондів, неодноразово піднімалась. «Однак ця норма вигідна і добросовісним місцевим депутатам, і недобросовісним. Недобросовісні крадуть, а добросовісні допомагають. Тому ні в кого рука не піднімається цю систему зламати», наголосив Євген Радченко. Хоча, вірогідно, після конституційних змін, змін виборчого законодавства, дійдуть руки до закону про місцеве самоврядування.

«Треба застерегти обранців, що ті депутати, які планують балотуватись до ради на місцевих виборах,   не надумали витрачати ці гроші з депутатського фонду під час виборчого процесу. Інакше їх дії будуть підпадати під поняття підкуп виборців. А в разі, коли ці дії здійснені за попередньою змовою та ще й групою осіб, то це до 12 років (ув’язнення)», наголосив експерт.

Надія Вірна

2 thoughts on “Мільйони депутатам місцевих рад для виконання власних повноважень”

 1. Астролог индийской школы астрологии – Марсель Камалетдинов !

   Астрология – это очень точная наука : с помощью астрологических расчетов можно точно и
  конкретно предсказать полностью жизнь любого человека , все значимые события в жизни его до
  мелочей , и высчитать неприятные моменты в жизни и по возможности их обойти !

   Я предсказал прошлое и будущие многим известным людям по всему миру ! И помогу любому
  человеку , кто ко мне обратится ! Для астрологического расчета мне необязательно физическое
  присутствие самого человека, мне необходима такая информация как : год рождения , месяц
  рождения, день рождения, место рождения и по возможности час рождения самого человека , а
  также фамилия , имя , отчество !

   Также могу дать конкретный ответ практически на любой вопрос и дать правильный совет ,
  который и поможет вам. Вопросы которые больше всего мне задают :

   1) Есть ли надежда разбогатеть и каким путем ?
   2) Продолжительность жизни матери, отца или других близких мне людей ?
   З. Рождение ребенка : когда и кто – мальчик или девочка ?
   4. Жив или мертв отсутствующий человек , и место его нахождения ?
   5. Болезнь : чем болен человек , и можно ли вылечиться , чем , и когда ?
   6. Женитьба : когда женюсь – выйду замуж , и с хорошей ли семьи будет партнер по браку ?
   7. Признаки здоровья и долгой жизни ?
   8. Время : когда может произойти несчастный случай ?
   9. Возвращение украденной собственности : кто вор , и вернется ли собственность владельцу и
  где сейчас находится украденные вещи ?
   10). Убийство : кто убил этого человека и за что , и где сейчас находится убийца.
   11. Исход судебного разбирательства : кто выиграет – я или ответчик ?
   12. Путешествие за рубеж : когда и куда можно ехать , и на сколько времени лучше ?
   13. Смена места работы : стоит ли менять место работы и чего ждать от новой ?
   14. Как узнать , кто мой тайный враг ?
   15. Профессия : какой вид работы мне избрать , чтобы получать моральное и моральное
  удовлетворение ?
   16. Посадят ли моего брата или этого человека в тюрьму и на сколько , и не умрет ли он там ?
   17. Изменяет ли мне жена или муж : с кем , где , и когда ?
   18. Могу ли я иметь сексуальные контакты с этой женщиной или мужчиной и как мне лучше
  познакомиться с ней или с ним ?
   19. Купля и продажа : стоит ли мне покупать или продавать эту вещь ?
   20. Правдивость слухов : ложные или правдивые эти сообщения ?
   21. Каким видом спорта мне заняться , чтобы стать знаменитым ?
   22. Будет ли в споре победа за мной ?
   23. Способна ли моя жена зачать ребенка и кого первого ?
   24. Выздоровеет ли больной человек или умрет , и когда это произойдет ?
   25. Проклятие божеств : чем они вызваны и кем , душами мертвых людей или живых ?
   26. Признаки бедности и богатства : их причины ?
   27. Как мне завоевать расположение этой женщины или мужчины : возможно ли это ?
   28. Каким образом мне достигнуть успеха в жизни : в работе , репутации , любви ?
   29. И многие , многие другие вопросы , на которые не можете самостоятельно дать ответ !

   Контакты – web : marsel-kami.jimdo.com или skype : marsel-kami. или email: marsel￾kami@rambler.ru или телефоны : +380675560814; +380993374117 или +380938754847 или
  +380487017049

   С уважением Марсель Камалетдинов ! Одесса , Украина

 2. Может и пригодится кому !

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>