Голова Державної фіскальної служби України задекларував у 2014 році 4,8 мільйонів гривень

piggy-bank-7905_1280
765 переглядів

Витрати українських високопосадовців, що працюють у правоохоронних органах і вищих судових інстанціях, часто перевищують їх доходи, а чиновницька зарплатня не відповідає стилю життя «на широку ногу». Близько третини декларацій сповнені математичних прорахунків, помилок або неузгодженостей.

Такі дані наводить Transparency International Україна, проаналізувавши декларації суддів та правоохоронців.

За законом, усі державні службовці України зобов’язані до 1 квітня кожного року оприлюднювати свої декларації з переліком прибутків, майна та одноразових витрат, що перевищують 80 тисяч гривень. ТІ Україна проаналізувала близько 250 декларацій чиновників за 2014 рік, окрему увагу приділивши аналізу близько 70-ти декларацій правоохоронців і суддів.

Найбагатшим виявився голова Державної фіскальної служби Роман Насіров – він задекларував 4,8 мільйонів гривень. Його заступник Костянтин Лікарчук опинився на другому місці в рейтингу багатіїв – 2,9 мільйонів. У міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, судді Конституціонного суду Олександра Тупицького, першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського (Свинарчука) доходи також перевалили за мільйон. Останній також лідирує в хіт-параді найкрупніших власників житлової площі – від задекларував 2,2 тисячі квадратних метрів житла.

Найбільшу суму на рахунках у банку має секретар РНБО Олександр Турчинов – 11,4 мільйони, а найбільшу кількість автомобілів задекларувала дружина заступника міністра внутрішніх справ Василя Паскала – Mitsubishi Pajero, Mercedes-Benz і дві Chevrolet Niva.

На думку координатора проекту «Декларації без декорацій», старшого аналітика TI Україна Дмитра Якимчука, вивчення декларацій чиновників показало тотальний конфлікт інтересів між обов’язками публічних службовців та їх особистими інтересами, а також невідповідність зарплат багатьох високопосадовців їхнім витратам.

«Наприклад, Арсен Аваков, маючи дохід 1,29 мільйони гривень взагалі не задекларував транспортних засобів. Також не мають на чому їздити по місту ні генпрокурор Віктор Шокін із сукупним доходом у 950 тисяч гривень, ні голова Конституційного Суду Юрій Баулін, що отримав минулого року 608 тисяч гривень, ні заступник голови Верховного суду Анатолій Ярема з однією тільки зарплатнею за рік у 391 тисячу гривень. Дивно, але у громадському транспорті я їх чомусь не бачив. А, наприклад, у Гладковського Олега Володимировича, першого заступника секретаря РНБО, немає квартири, зате у членів його сім’ї – цілих шість. Також дивна ситуація складається навколо заступника голови Державної прикордонної служби Олега Бляшенка. Він задекларував найменшу серед усіх високопосадовців річну зарплатню у 26 152 гривень, при цьому маючи дві квартири і три автомобілі. Цікаво, чи вистачило йому грошей на квартплатню та обслуговування своїх авто? Безхатченко Агія Ахундова, перший заступник голови Державної виконавчої служби, при доході у 84 тисячі гривень якось примудрилася сплатити 152 тисяч по кредиту та 55 тисяч на добровільне страхування. Теж колізія, у якій мали б розбиратися відповідні органи», – зазначив Якимчук.

«Ми поставили перед собою непросту задачу – декларації службовців часто є недоступними для широкого загалу. Нам навіть довелося надсилати запит у прокуратуру, щоб деякі міністерства і державні агентства нарешті нас почули і надали декларації своїх очільників», – заявив голова правління Transparency International Україна Андрій Марусов.

Антикорупціонер нагадав, що донедавна в Україні чиновник не ніс жодної відповідальності за неправдивість поданої у декларації інформації, а тепер, згідно нових змін у законопроект «Про запобігання корупції», надання недостовірних даних у деклараціях може розцінюватися як незаконне збагачення та каратися позбавленням волі на строк до двох років. Також чиновники вищого рангу в декларації мають вказувати не тільки майно, яке оформлено на них особисто, але й те, яким вони реально користуються. Марусов зазначив, що поки не вступила в дію норма закону, за якою всі декларації службовців будуть збиратися у відкритому електронному Єдиному державному реєстрі, ТІ Україна збиратиме ці документи у власний публічний електронний реєстр, як це робили і минулого року. На сьогоднішній день у цьому реєстрі приблизно 500 декларацій. За результатами кампанії було виявлено більше ніж 60 корупціонерів.

pravoohoronni_organy_1pravoohoronni_organy_2

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>