Керівництво Національного університету водного господарства та природокористування змушує студентів переплачувати за навчання

admin
Фото commons.wikimedia.org
Фото commons.wikimedia.org
3,306 переглядів

Протягом кількох останніх місяців студенти Національного університету водного господарства та природокористування  (далі – НУВГП) думають «що їм робити», адже «контрактникам» повідомили про збільшення плати за навчання. У «воднику» планують збільшити вартість навчання не лише абітурієнтам, але і студентам, в яких договори підписанні у 2012-2014 рр.

Тему досліджувало Рівненське агентство журналістських розслідувань спеціально для CorruptUA.org.

12 травня 2015 року ректор НУВГП Віктор Мошинський видав наказ, згідно з яким мають підготувати додаткові угоди до діючих договорів на збільшення вартості навчання «за наслідками проведеної індексації».

1

В наказі є додаток, в якому зазначено, яку суму потрібно буде сплачувати із врахуванням індексації в наступному році. Також зазначено суму, яку університет хоче отримати за другий семестр цього навчального року.

2

Повідомляючи студентів про виданий указ «втішають», що цього семестру доплата становить лише півсуми від «індексації», вказуючи при цьому, що керівництво університету йде на зустріч студентам.

Студентам уже повідомляють, що є додаткові договори, і що їх потрібно підписати. Студентка механічного інституту розповіла як це відбувається:

3

Студенти погоджуються говорити про це із журналістами за умови, що буде гарантовано їхню анонімність. Бояться, що викладачі чи керівники ВНЗ на них «відіграються».

Але також обговорюють ситуацію в соціальній мережі «Вконтакте»:

4

Поки іде обговорення ситуації в соціальних мережах, студенти платної форми отримують додаткові угоди, які їх змушують підписувати.

5

Не всі студенти знають про зміни в оплаті. Коли в Механічному інституті вже роздають для підписання додаткові угоди, то, наприклад, частина студентів, які навчаються в Інституті Економіки Менеджменту і Права, про підвищення вартості навчання навіть не чули.

ДОГОВІР ЗАБОРОНЯЄ ЗМІНЮВАТИ ПЛАТУ ЗА НАВЧАННЯ, – ЮРИСТ

Маючи на меті з’ясувати, чи законне підвищення плати за навчання, один з чинних договорів студента 2-го курсу журналісти передали для аналізу юристу.

– Цей договір, пунктом 4.1. прямо забороняє змінювати ціну навчання і по кожному курсу визначено конкретну цін, – аналізує угоду юрист Інституту розвитку регіональної преси Олександр Бурмагін. – Закон про інфляцію може впливати тільки, якщо в договорі буде прямо прописано про таку можливість, оскільки питання по контракту визначено теж в законі – про вищу освіту.

Юрист Олександр Бурмагін називає вимогу сплачувати за навчання більше, ніж прописано в діючому договорі, незаконною. Фото з архіву

Юрист Олександр Бурмагін називає вимогу сплачувати за навчання більше, ніж прописано в діючому договорі, незаконною. Фото з архіву

Олександр Бурмагін звертає увагу на зміст 73-ї статті цього закону, в якій йдеться про те, що «Розмір плати за весь строк навчання для здобуття відповідного ступеня вищої освіти, підвищення кваліфікації, а також порядок оплати освітньої послуги (разово, щороку, щосеместрово, щомісяця) встановлюються у договорі(контракті), що укладається між вищим навчальним закладом та фізичною (юридичною) особою, яка замовляє платну освітню послугу для себе або для іншої особи, беручи на себе фінансові зобов’язання щодо її оплати.

Вищий навчальний заклад має право змінювати плату за навчання у порядку, ПЕРЕДБАЧЕНОМУ ДОГОВОРОМ, не частіше одного разу на рік і не більш як на офіційно визначений рівень інфляції за попередній календарний рік.»

– Отже, якщо в договорі немає можливості зміни ціни навчання, а в тому договорі такого немає (більше того – там пряма заборона) – ВНЗ немає права цього робити, – наголошує юрист.

РЕКТОРАТ «СХОВАВ ГОЛОВУ У ПІСОК»

Щоб розставити всі крапки над «і», ми звернулися до керівництва НУВГП з проханням пояснити ситуацію. Зокрема, нас цікавить:

  1. Чи всім студентам платної форми навчання пропонують укласти додаткові угоди, за допомогою яких можна буде підвищити плату за навчання (якщо не всім, то за яким принципом відбір здійснюється)?
  2. Як така пропозиція відповідає пункту 4.1 діючих договорів, у якому йдеться про неможливість підвищення плати за навчання?
  3. Чи обовязковим для студента, з точки зору ректорату, є підписання додаткової угоди щодо підвищення плати за навчання? Що чекає на тих, хто не підпише?

Однак керівництво рівненського «водника» наразі зайняло ту ж позицію, що й при намаганні поспілкуватися з ним про проблеми хабарництва у ВНЗ – «сховали голову у пісок». Завідуюча сектором зв’язків з громадськістю НУВГП Юлія Ковальчук  повідомила, що керівництво ВНЗ відмовилося відповідати на ці питання журналістів.

ЩО РОБИТИ СТУДЕНТАМ

Якщо Ви не маєте бажання переплачувати за навчання, то не потрібно підписувати, ніяких додаткових договорів. Можлива ситуація, що буде вчинятися тиск з боку викладачів чи керівництва університету (погрожувати виключенням з університету, нездачею сесії, можливо, якимось іншими діями), в таких випадках потрібно звертатися до правоохоронних органів. При цьому у якості доказів можна зробити запис на диктофон, який потім можна передати до міліції.

– Звісно, що є варіант влаштувати кампанію адвокасі, об`єднати студентів, провести акції, флеш-моби. показати, нарешті, що студенти це не бидло, а люди, які можуть ефективно захищати свої права. але, це якщо є лідери, за якими підуть, то можна розгорнутись, – додає юрист Олександр Бурмагін.

У разі посилення тиску і бездіяльності правоохоронних органів можна також студентам подати колективний судовий позов на університет і його керівника – це буде значно дешевше і принциповіше, ніж миритися із протиправними діями керівництва ВНЗ.

Рівненське агентство журналістських розслідувань
спеціально для CorruptUA.org

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>