Метаморфоза з трьох літер: як у Запоріжжі замість АТП відкрилось «АТБ»

construction-257326_1280
417 переглядів

У травні 2014 року біля запорізького автовокзалу відкрився супермаркет. Подія для міста буденна, але є одне «але».

Впродовж усього будівництва декларація стверджувала, що на будмайданчику споруджується «Адміністративна будівля по обслуговуванню автотранспортних підприємств», а не черговий торговельний майданчик відомої мережі продуктових магазинів. Не можна стверджувати, що така ситуація прямим чином зачепила інтереси громади. Питання полягає в дотриманні правил будівництва та контролі владою виконання необхідних норм.

Погодьтеся, магазин та адмінбудівля місцевого АТП – зовсім різні речі

Погодьтеся, магазин та адмінбудівля місцевого АТП – зовсім різні речі

Суперечливу тему досліджували журналісти «CorruptUA.org».

ХРОНОЛОГІЯ

Історія починається третього квітня 2013 року. Тоді Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Запорізькій області (далі ІДАБК) зареєструвала декларацію «Будівництво адміністративної будівлі по обслуговуванню автотранспортних підприємств». Враховуючи ще й близьку відстань до автовокзалу, будівництво такої споруди було би цілком виправданим. Замовником робіт виступило ПАТ «Запоріжавтотранс», а підрядником – дніпропетровське ТОВ «Сервіс Лайн». Ділянку площею 0,2028 га для майбутнього будівництва «Запоріжавтотранс» орендував ще з червня 2008 року.

В червні 2013 року, вже після задекларованого початку будівництва, «Запоріжавтотранс» звертається до міської ради з проханням розробити детальний план орендованої території. Все для того, аби розташувати на ній будівлю адміністративно-торговельного призначення. «Запоріжавтотранс» самостійно фінансував послуги з розробки плану. Детальний план було затверджено вже у жовтні 2013 року.

Разом із тим, за місяць до затвердження плану, у вересні 2013 року, право на будівництво було передано ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд», а у березні наступного року компанія отримала дозвіл на оренду цієї ділянки на 10 років. За рішенням міської ради земельну ділянку по пр. Леніна 18-а було відведено для розташування адміністративної будівлі з приміщенням під магазин продовольчих та непродовольчих товарів.

Важливе уточнення – «Запоріжжя Трейдбуд» отримало ділянку в оренду і право на будівництво, проте ніяких змін до проектної документації щодо об’єкта внесено не було. Таким чином, за документами продовжувалось спорудження будівлі по обслуговуванню автотранспортних підприємств. Про це свідчить паспорт об’єкту, на якому замовника ПАТ «Запоріжавтотранс» просто заклеїли на ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд».

Тобто забудовники порушили правила будівництва – не внесли відповідні зміни до проектної документації.

Джерело фото maklerok.zp.ua

Джерело фото maklerok.zp.ua

Ми хотіли поспілкуватись з головою правління ПАТ «Запоріжавтотранс» Олексієм Фіщуком про передачу права на будівництво, проте при особистій зустрічі він відмовився відповідати на запитання і порадив писати запит на інформацію. Запит ми написали, але у відповідь отримали відписку, що ця інформація не є суспільно необхідною, або інформацією з відкритим доступом.

Фото_4Закінчилось будівництво у квітні 2014 року, коли ІДАБК зареєструвала декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Нагадаємо, на згаданій ділянці було збудовано супермаркет.

В ІДАБК порушень дивним чином не побачили, хоча зробити це було дійсно складно. Відповідно до затверджених містобудівних умов і обмежень земельної ділянки на спорудження визначена максимальна площа забудови – 400 кв. метрів. Це зазначено у декларації про початок будівництва. А ось у декларації про готовність об’єкта до експлуатації загальна площа будівлі зазначена – 895,6 кв. метрів, що перевищую обмеження більше, ніж у два рази.

Неточності, можливо, були б помічені, якби ІДАБК проводила експертизу. Проте, у ст. 31 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначено, що об’єкти будівництва першої-третьої категорій складності не підлягають обов’язковій експертизі. А об’єкту будівництва, зазначеному у нашому матеріалі, було призначено саме третю категорію складності.

НЕДОВГО МУЗИКА ГРАЛА…

Помпезне відкриття маркету відбулося 14 травня 2014 року. Проте, вже на наступний день, 15 травня, Прокуратура Запорізької області звернулася до ІДАБК з пропозицією оцінити законність будівництва.

Тільки після звернення прокуратури ІДАБК провела перевірку будівництва і виявила, що проектна документація недостовірна. 26 травня було складено припис з вимогою усунити протягом місяця порушення законодавства, а 5 червня ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд» було оштрафовано на 109 тис. 620 грн. На цю ж суму оштрафували й ТОВ «Експерт-проект», що розробило проектну документацію.

Розмір штрафу обрано не просто так. Штраф за порушення у документації для об’єктів третьої категорії складає 90 мінімальних зарплат – 109 тис. 620 грн. Також на 16 тис. 150 грн. було оштрафовано головного архітектора проекту Ніну Комарову.

ЗВІДКИ НОГИ РОСТУТЬ

Слово «Запоріжжя» у назві ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд» ілюзорне. Компанія заснована у Дніпропетровську на вул. Верхній, 2-А, і зареєстрована на Дмитра Шульмана та Ірину Уріх. Все б нічого, але ТОВ «Сервіс Лайн», компанія що була в підрядниках у «Запоріжавтотрансу», раніше також була зареєстрована за цією адресою, і також на Дмитра Шульмана. Виходить, що фактично коли «Запоріжавтотранс» наймав підрядника, то вже тоді було відомо, що будується супермаркет. На сьогодні ТОВ «Сервіс Лайн» перереєстрували на Сергія Сьомочкіна, який і очолює підприємство.

Ірина Уріх – родичка Олександра Уріха. Цей чоловік був власником ПП «Реарді», якому належала мережа супермаркетів «Велика ложка». У 2009 році Уріх продав мережу, а у жовтні 2010 року за постановою Господарського суду Дніпропетровської області ПП «Реарді» було визнано банкрутом.

Олександр Уріх разом з Іваном Головатим володів ТОВ «Югстроймаркет». У свою чергу, Іван Головатий раніше був директором ТОВ «Рапід-С». Це підприємство отримало в оренду ділянку в Євпаторії за адресою вул. Інтернаціональна, 124-в. Як ви думаєте, що збудовано на цій ділянці? Так, «АТБ».Після того як договір оренди було успішно укладено, ТОВ «Рапід-С»перереєстрували на ТОВ «Рітейл-Девелопмент», яке, в свою чергу, зареєстровано на ТОВ «АТБ-Інвест» та ТОВ «АТБ-Торгстрой». Керує підприємством Ірина Овчинникова.

Схожий випадок був і у Запоріжжі. У 2008 році ТОВ «Експоколор» отримало в оренду ділянку по вул. Автозаводській, 32. Призначення: для розташування більярдного клубу та кафе з літнім майданчиком.На той час підприємство належало Ларисі Бровко та Вадиму Курсі. Як ви вже здогадалися, у березні 2013 року за цією адресою відкрився «АТБ». На сьогодні підприємство перереєстровано на ТОВ «АТБ-інвест» та ТОВ «АТБ-торгстрой». Керує підприємством все таж Ірина Овчинникова.

Низка скандалів під час будівництва нових супермаркетів була і в Житомирі. Апогеєм стали історії з будівництва «АТБ» на місці громадського туалету та зносом активістами ще одного незаконного будівництва. Керувала орендаторами все та ж Ірина Овчинникова.

СУД ІДЕ

Що в нас виходить. Фактично, супермаркет з’явився з дозволу Запорізької міської ради, проте методи, якими він будувався, не зовсім правильні. По-перше, зареєстроване «Запоріжавтотрансом» будівництво ««Адміністративної будівлі по обслуговуванню автотранспортних підприємств»» дозволило майбутнім орендарям приступити до робіт раніше, ніж офіційно дозволили будувати магазин. По-друге, власники «забули» внести до документації зміни, і вийшло, що на паперах було зведено «Адміністративну будівлю по обслуговуванню автотранспортних підприємств», хоча це не так. По-третє, були порушені містобудівні умови і обмеження земельної ділянки.

Також можна розгледіти схему отримання ділянок для будівництва нових супермаркетів. Кожного разу для цього створюється нова юридична особа. Юридична особа реєструється на людей, які не пов’язані з торгівельною мережею, принаймні явно. Коли юридичній особі вдалося орендувати ділянку, то вона перереєстровується на ТОВ «АТБ-інвест» та ТОВ «АТБ-торгстрой», чи інші контрольовані фірми. Неодмінно керує всіма орендаторами – Ірина Овчинникова.

Після опису схем отримання однойменною торговельною мережею земельних ділянок під власні супермаркети напрошується висновок, що перехід ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд» у власність ТОВ «АТБ-інвест» та ТОВ «АТБ-торгстрой» лише справа часу.

На історії з ділянкою для так і не збудованої адмінспоруди для АТП не можна ставити крапку. І замовник (ТОВ «Запоріжжя Трейдбуд»), і проектувальник (ТОВ «Експерт-проект») з протоколом про правопорушення і накладеним штрафом не погодились. Обидва підприємства звернулись до суду, вказавши, що протокол та припис складені ІДАБК з порушеннями. Проте Запорізький окружний суд відмовив у задоволенні позову обом підприємствам. Рішення в силу ще не вступили, бо компанії не погодились з цим, і подали скаргу до Дніпропетровського апеляційного суду.

Поки рішення апеляційного суду немає, біля нещодавно відкритого «АТБ» будується нова будівля. Замовник той самий – «Запоріжжя Трейдбуд», а ось підрядник в цей раз новий, умовно новий. Як не дивно, але ТОВ «Арт-Інвестбуд» зареєстровано на тих самих Дмитра Шульмана та Олександра Уріха. Вже нову «Адміністративну будівлю по обслуговуванню автотранспортних підприємств з приміщенням під магазин продовольчих та непродовольчих товарів», планують добудувати у травні 2015 року.

Геннадій Матвієнко

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>