Більше-менше: нерівна гра з державою за ціну закордонного паспорта

bookkeeping-615384_1280
828 переглядів

Чому схема державного здирництва із закордонними паспортами працює досі?

Вартість закордонного паспорту – 170 гривень, які беруться у вигляді мита. Це підтвердив Верховний суд України 3 грудня 2013 року. Також це підтверджують місцеві суди і прокуратура у Рівному. Чому ж і досі чиновники, міністр внутрішніх справ і правоохоронці не зважають на закон, нікого не притягують до відповідальності та продовжують брати участь у схемі, яка тягнеться вже другий десяток років?

Окрім відомого державного шахрайства зі структурами-«паспортними присосками», які дублюють послуги Державної міграційної служби (ДМС) за додаткові кілька сотень гривень – ДМС неправомірно заробляє і на самій вартості паспорту для виїзду за кордон.

Переплата на кожному паспорті становила 55-58%, а тепер українці переплачують 63% вартості.

На офіційному сайті ДМС вказана вартість паспорта, яка не відповідає законодавству. Тим не менше, незаконні платежі продовжують стягувати – тепер вже чиновники, координовані міністром МВС Арсеном Аваковим

На офіційному сайті ДМС вказана вартість паспорта, яка не відповідає законодавству. Тим не менше, незаконні платежі продовжують стягувати – тепер вже чиновники, координовані міністром МВС Арсеном Аваковим

ЯК ГРОМАДСЬКІ АКТИВІСТИ ДОБИВАЛИСЯ ЗАКОННОЇ ВАРТОСТІ І ЧИМ ЦЕ ЗАКІНЧИЛОСЯ

Громадський активіст Ігор Блюменталь, у справі за участю якого було винесена постанова ВСУ щодо паспортів

Громадський активіст Ігор Блюменталь, у справі за участю якого було винесена постанова ВСУ щодо паспортів

Рішення Верховного суду України про те, що оплата виготовлення закордонного паспорта становить 170 гривень, а платежі в 120 гривень за бланк і 87,15 грн. за послуги – неправомірні, з’явилося завдяки мешканцю Запоріжжя Ігорю Блюменталю.

Пройшовши шлях терміном у більш ніж два роки до Верховного суду України і отримавши його постанову, запорожець знову стикнувся із протидією вже нового керівництва ДМС.

– Незважаючи на діюче рішення за моєю справою та постанову Верховного суду, ДМС не оформлювало мені паспорт, вказуючи у відповідях на скарги, що я все ж таки повинен сплатити ще додаткові платежі, – розповідає Ігор Блюменталь. – Те ж саме на особистих прийомах казали заступник голови ДМСУ Тетяна Нікітіна та голова ДМСУ Сергій Радутний. Прокуратура також не побачила нічого кримінального в їхніх діях.

постанова– ДМС України ніколи не акцентує увагу, за що ж сплачується держмито. Вони цю плату трактують, як вимогу держави просто сплачувати кошти, їх платні послуги вони вважають безпосереднім цільовим платежем за оформлення паспорта. Але, разом з тим, досі нікому не показали калькуляції тієї платної послуги та не розкрили, що саме в неї входить, а лише кажуть що буде в результаті. Тобто, якщо сплатиш – то отримаєш, а якщо не сплатиш – то, відповідно, і не отримаєш паспорта. Представники ДМС України вимагають у людей сплачувати за оформлення та видачу паспорта подвійну ціну, тобто сплачувати два рази за одне й те саме, що неприпустимо, – розповідає пан Блюменталь.

– Врешті решт, я знову прийшов в той підрозділ ДМС (запорізький), в якому я подавав документи, і там мене здивували тим, що вони готові оформити паспорт за 170 гривень мита.

В жовтні 2014 року Ігор Блюменталь нарешті отримав паспорт.

Але першим в Україні за 170 гривень паспорт вдалося отримати активісту Демократичного альянсу із Житомира Івану Фурлету. Для цього чоловік теж пройшов шлях у два роки.

Іван Фурлет прикував себе наручниками до батареї з вимогою видати закордонний паспорт. В якій ще європейській країні потрібно так зробити, щоб домогтися від чиновників діяти по закону? Серпень 2013 року. Фото з «Ні корупції»

Іван Фурлет прикував себе наручниками до батареї з вимогою видати закордонний паспорт. В якій ще європейській країні потрібно так зробити, щоб домогтися від чиновників діяти по закону? Серпень 2013 року. Фото з «Ні корупції»

– Майже рік я судився і рік чекав видачі самого паспорту, – каже пан Фурлет. Спочатку документи без квитанцій про оплату додаткових послуг відмовлялися приймати. З рішенням першої судової інстанції – прийняли.

Після другого суду, акцій з приковуванням наручниками до батареї, після Революції гідності йому все-таки вдалося витребувати документ.

– Після Євромайдану я прийшов і забрав паспорт, каже Іван.

Але бюрократична і недієва правоохоронна система не покарала винних посадовців і не забезпечила безперешкодну видачу закордонних паспортів по всій країні за ціною державного мита.

Ще один громадський активіст із Запоріжжя Руслан Жиров йшов тим самим шляхом і в той самий час, що й Ігор Блюменталь. Верховний суд також підтвердив, що вимога інших платежів окрім мита – незаконна. А тому відправив рішення на перегляд. Остання ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду з цього приводу вже датована 27 січня 2015 року.

Рівнянин Андрій Бабінець, виграв суд, проте все-одно не може отримати паспорт

Рівнянин Андрій Бабінець, виграв суд, проте все-одно не може отримати паспорт

Поки що активісту паспорт не видали. Так само як і рівнянину Івану Бабінцю, який намагається зробити собі «закордонний» з початку 2014 року.

У лютому він подав документи і квитанцію про сплату 170 гривень мита, проте у ДМС відмовились їх прийняти.

16 квітня 2014 року Рівненський окружний адміністративний суд визнав дії чиновників УДМСУ в Рівненській області протиправними і зобов’язав міграційну службу «повторно розглянути питання щодо оформлення та видачі паспорта громадянина України для виїзду за кордон на підставі поданих ним документів».

У липні 2014 року документи Івана прийняли і… відмовили знову у видачі паспорта. Іван Бабінець чекав до жовтня, коли йому прийшла відповідь за підписом начальниці УДМСУ в рівненській області Лілії Драпчиньскої. ДМС вважає неможливим інший спосіб отримання паспорту окрім як оплатити всі необхідні, з їхньої точки, зору послуги.

У ДМС попри те, що суд зобов’язав ДМС повторно розглянути заяву ніяких дій щодо виготовлення паспорта вживати не збираються

У ДМС попри те, що суд зобов’язав ДМС повторно розглянути заяву ніяких дій щодо виготовлення паспорта вживати не збираються

– Якщо коротко – я хочу добитися того, щоб була хоч якась відповідальність осіб за свої дії, – каже Іван Бабінець. – В даному випадку посадових осіб державного органу. Оскільки будь якої відповідальності не поніс ніхто з працівників обласного Управління ДМС.

Таких як Іван Бабінець на Рівненщині, як мінімум десятеро. Усім їм роз’яснили вартість оформлення та видачі паспорта за «поняттями» міграційної служби – відповідають в Управлінні ДМС у Рівненській області.

САМОЛЮБОВАННЯ МІНІСТРА І ОБМАН ГРОМАДЯН

Державна міграційна служба координується Міністерством внутрішніх справ України.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков вирішив прозвітуватися як нова влада робить «покращення» «по-новому».

В своєму блозі на Українській Правді написав: «Заграничный паспорт стоил в 2013 году – до 800 грн. В 2014 – после наших действий – стал стоить 120 грн. Разница 630 грн!».

2015020000

Через кілька днів прес-служба МВС спростовує його слова. За паспорт і надалі вимагають платежі, які Верховний суд визнав невідповідними законодавству.

«Очевидно, що сума зменшилася», – пишуть на сайті МВС

«Очевидно, що сума зменшилася», – пишуть на сайті МВС

На момент обох вищевказаних публікацій, вартість бланку у 120 грн., про яку йдеться, є не актуальною, оскільки нині за бланк вимагають, як мінімум 204 грн. Це ж зазначено нижче по тексту в обох публікаціях, як міністра так і міністерства.

Однак навіть попередні 120 гривень за бланк взялися невідомо звідки. Як розповідав директор Державного підприємства Поліграфкомбінат «Україна» Максим Степанов (це підприємство виготовляло бланки паспортів після консорціуму ЄДАПС – авт.) у 2013 році для DT.ua, «ми продаємо Міграційній службі закордонний паспорт за ціною 82 грн. 80 коп., включаючи ПДВ та доставку». При цьому ДМС і далі подовжувала вимагати за бланк 120 гривень, як у часи ЄДАПСу. Тепер за бланки хочуть 204 і 261 гривні (з електронним чіпом). Тобто платежі, які в суді були визнані неправомірними, за нового керівництва лише зросли.

ЧОМУ ПОСАДОВЦІ ДАЛІ «ВИТИРАЮТЬ НОГИ» ОБ СУДОВУ ВЛАДУ І СВОЇХ ГРОМАДЯН

Експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук

Експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук

– Ця постанова в рамках так-званої «четвертої інстанції» (Верховний суд України – авт.), – розповідає експерт Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук, – і вона має прецедентний характер дії для всіх судів. Більше того вона має обов’язковий характер для усіх суб’єктів владних повноважень, тобто для органів виконавчої влади, в тому числі Міністерства внутрішніх справ, Державної міграційної служби, Мінфіну, для кожного чиновника в державі. Тобто це фактично, як закон, і третього грудня 2013 року – коли ця постанова була прийнята – всі платежі, крім державного мита стали незаконними.

Рівненський адвокат Микола Бляшин каже, що стосовно обов’язковості виконання рішень Верховного суду України не має бути сумнівів:

– Умисне невиконання судового рішення посадовою особою – це кримінальна відповідальність. Тому, якщо людина стикається з тим, що вона прийшла і щодо неї все-одно застосовують нормативні акти всупереч цій постанові, то теоретично вона може звертатися до відповідного органу прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення. Тому що той, хто так застосовує по суті не виконує рішення Верховного суду України.

Адвокат Микола Бляшин

Адвокат Микола Бляшин

Рівненська обласна прокуратура теж вбачає порушення в тому, що ДМС стягує кошти за послуги та бланк паспорта, але… інших підстав для вжиття прокурорського реагування, окрім як поінформувати ДМС і Генпрокуратуру – не вбачає.

– До Євромайдану численну кількість разів подавав заяви до прокуратури та міліції, – каже житомирянин Іван Фурлет, – кримінальні провадження не відкривались. Навіть коли оскаржував до слідчого судді кримінальне провадження не відкривалось, хоча по КПК мали б відкриватися.

– Після «Євромайдану» були відкриті кримінальні провадження через неправомірні дії працівників ДМС та діяльності служби вцілому, про стягнення неправомірних платежів. Але з часом, коли ейфорія після «Євромайдану» пройшла, усі ці справи позакривали у зв’язку з відсутністю складу злочину, – свідчить Іван.

– Ми пробували писати заяви про вчинення злочину, зверталися в Генеральну прокуратуру, – каже Віктор Тимощук. – Нажаль, нашу заяву перекваліфікували у звичайне звернення громадян і поступово її спустили в МВС, а МВС – назад в ДМС. Тобто ми пробували використати такий юридичний шлях, він виявився неуспішним, але це проблема вже швидше загального стану нашої держави, в тому числі стану прокуратури, яка не бачить очевидного криміналу, очевидного невиконання судового рішення в діяльності Міграційної служби. Якби була нормальна правоохоронна система, нормальна прокуратура, то будь яке наступне звернення громадянина за паспортом і вимагання відповідно працівником коштів мало би кваліфікуватися як невиконання судового рішення і там є відповідні санкції в кримінальному кодексі (стаття 382 ККУ за невиконання рішення суду службовою особою передбачає штраф 12 750 – 17 000 грн. а за повторне – позбавлення волі від 3 до 8 років – авт.), а враховуючи те що це робиться системно по державі і якщо страждають від цього рішення приблизно до півтора мільйони осіб на рік, то відповідальність мали би нести і вищі керівники органів.

ЧОМУ ЗАКОН І РІШЕННЯ СУДІВ ДЛЯ ЧИНОВНИКІВ, НЕ УКАЗ? Адже посадовців зобов’язані діяти виключно так, як написано в законі.

Серед причин відсутності відповідальності з боку посадовців адвокат Микола Бляшин вбачає особливості українського законодавства та його практичного застосування:

– Притягнути до відповідальності складно, звичайно, тому що практики з притягнення через умисне невиконання рішення суду раніше не було, не знаю, як зараз. Раніше це була «мертва стаття», по ній когось притягнути дуже важко.

На наш запит щодо кількості кримінальних проваджень стосовно посадовців ДМС у Генеральній прокуратурі інформації не надали. Кажуть що не виокремлюють відомості стосовно посадових осіб ДМС від всіх інших.

На думку демальянсівця Івана Фурлета, причина продовження дискусій щодо вартості паспорта проста:

– З юридичної точки зору, Державна міграційна служба «плювала на закони», а з точки зору суспільно-моральної – влада не змінилась. Тобто ті самі схеми лишились – нова влада нічого не змінює.

Управляння правового забезпечення Державної міграційної служби України надало свою версію, чому воно не виконує постанову Верховного суду. З часу виникнення спору (у травні 2012 року) між мешканцем Запоріжжя, змінилося законодавство. З’явився 6 вересня 2012 року Закон «Про адміністративні послуги» і спільний наказ МВС і Мінфіну від 21 серпня 2014 року.

Якщо по простому, то «громадяни, судіться далі».

2015020009Але насправді твердження юристів ДМС заперечує Рівненська обласна прокуратура та Рівненський окружний адмінсуд.

І прокуратура, і суд вже 2014 року визнають неправомірним стягнення інших платежів окрім мита.

Цитата з постанови від 16 квітня 2014 року: «Сплата державного мита у розмірі 170 грн. покриває вартість витрат, пов’язаних із учиненням відповідачем дій щодо видачі громадянам України закордонного паспорта на право виїзду за кордон, у тому числі вартість бланка паспорта у розмірі 120 грн. Тому, Управління ДМС України в Рівненській області не вправі вимагати повторної оплати таких самих послуг на підставі іншого нормативно-правового акта».

ЯК ЗМУСИТИ ЧИНОВНИКІВ ДОТРИМУВАТИСЯ ЗАКОНУ

000 копия_1Експерти і громадські активісти називають кілька чинників, які продовжують схему незаконного стягнення коштів.

По-перше, це байдужість і низька свідомість більшості громадян, які платять мовчки все, що скажуть.

По-друге, не бажання МВС і Кабінету міністрів зменшувати власні доходи, якщо це турбує не більше сотні людей у країні.

– Відповідає Міністр внутрішніх справ персонально, тому що Держава міграційна служба передала цю сферу до його координації і він, як політик, несе персональну відповідальність за цю тематику, – переконаний експерт Віктор Тимощук. – І відповідає, звичайно Прем’єр-міністр тому що, він несе відповідальність за весь уряд і це те коло людей, які могли б проблему легко вирішити. При чому найпростіші рішення лежать у тому, що можна було би просто підвищити державне мито до розміру, якого вистачало б на новий біометричний закордонний паспорт.

Саме Кабмін, який готував проект бюджету, заклав у дохідну частину Закону «Про державний бюджет України на 2014 рік» ВСІ ПОПЕРЕДНІ НЕЗАКОННІ ПЛАТЕЖІ за виготовлення закордонного паспорту, а пропрезидентська більшість проголосувала цей бюджет в сліпу.

Отож вирішення цієї проблеми, на думку ДМС, яку озвучив у переписці з журналістом керівник прес-служби ДМС Сергій Гунько таке: «Законом України «Про адміністративні послуги» передбачено, що розмір плати за надання адміністративної послуги (адміністративного збору) і порядок її справляння визначаються законом з урахуванням її соціального та економічного значення. Таким чином, остаточне врегулювання цього питання можливе лише шляхом ухвалення Верховною Радою України відповідного закону».

Інший варіант – судитися в кожному окремому випадку виготовлення паспорту до Верховного суду, витративши масу часу, грошей і нервів. Оскільки наразі обіцянки президента і уряду «жити по-новому» у сфері діяльності міграційної служби залишаються обіцянками.

Дмитро Бондар, Володимир Торбіч,
Рівненське агентство журналістських розслідувань
спеціально для «CorruptUA.org»

2 thoughts on “Більше-менше: нерівна гра з державою за ціну закордонного паспорта”

 1. Астролог индийской школы астрологии – Марсель Камалетдинов !

   Астрология – это очень точная наука : с помощью астрологических расчетов можно точно и
  конкретно предсказать полностью жизнь любого человека , все значимые события в жизни его до
  мелочей , и высчитать неприятные моменты в жизни и по возможности их обойти !

   Я предсказал прошлое и будущие многим известным людям по всему миру ! И помогу любому
  человеку , кто ко мне обратится ! Для астрологического расчета мне необязательно физическое
  присутствие самого человека, мне необходима такая информация как : год рождения , месяц
  рождения, день рождения, место рождения и по возможности час рождения самого человека , а
  также фамилия , имя , отчество !

   Также могу дать конкретный ответ практически на любой вопрос и дать правильный совет ,
  который и поможет вам. Вопросы которые больше всего мне задают :

   1) Есть ли надежда разбогатеть и каким путем ?
   2) Продолжительность жизни матери, отца или других близких мне людей ?
   З. Рождение ребенка : когда и кто – мальчик или девочка ?
   4. Жив или мертв отсутствующий человек , и место его нахождения ?
   5. Болезнь : чем болен человек , и можно ли вылечиться , чем , и когда ?
   6. Женитьба : когда женюсь – выйду замуж , и с хорошей ли семьи будет партнер по браку ?
   7. Признаки здоровья и долгой жизни ?
   8. Время : когда может произойти несчастный случай ?
   9. Возвращение украденной собственности : кто вор , и вернется ли собственность владельцу и
  где сейчас находится украденные вещи ?
   10). Убийство : кто убил этого человека и за что , и где сейчас находится убийца.
   11. Исход судебного разбирательства : кто выиграет – я или ответчик ?
   12. Путешествие за рубеж : когда и куда можно ехать , и на сколько времени лучше ?
   13. Смена места работы : стоит ли менять место работы и чего ждать от новой ?
   14. Как узнать , кто мой тайный враг ?
   15. Профессия : какой вид работы мне избрать , чтобы получать моральное и моральное
  удовлетворение ?
   16. Посадят ли моего брата или этого человека в тюрьму и на сколько , и не умрет ли он там ?
   17. Изменяет ли мне жена или муж : с кем , где , и когда ?
   18. Могу ли я иметь сексуальные контакты с этой женщиной или мужчиной и как мне лучше
  познакомиться с ней или с ним ?
   19. Купля и продажа : стоит ли мне покупать или продавать эту вещь ?
   20. Правдивость слухов : ложные или правдивые эти сообщения ?
   21. Каким видом спорта мне заняться , чтобы стать знаменитым ?
   22. Будет ли в споре победа за мной ?
   23. Способна ли моя жена зачать ребенка и кого первого ?
   24. Выздоровеет ли больной человек или умрет , и когда это произойдет ?
   25. Проклятие божеств : чем они вызваны и кем , душами мертвых людей или живых ?
   26. Признаки бедности и богатства : их причины ?
   27. Как мне завоевать расположение этой женщины или мужчины : возможно ли это ?
   28. Каким образом мне достигнуть успеха в жизни : в работе , репутации , любви ?
   29. И многие , многие другие вопросы , на которые не можете самостоятельно дать ответ !

   Контакты – web : marsel-kami.jimdo.com или skype : marsel-kami. или email: marsel￾kami@rambler.ru или телефоны : +380675560814; +380993374117 или +380938754847 или
  +380487017049

   С уважением Марсель Камалетдинов ! Одесса , Украина

 2. Допоможу у будь який справи !

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>