Спиртова корупція призвела до «розбірок»: чи працюють старі схеми «по новому»

main
2,783 переглядів

Монопольне виробництво спирту мало би приносити державі мільярди гривень щороку. Натомість багато спиртзаводів – офіційно збиткові або показують мізер прибутків. Причетні до спиртового бізнесу, а також посадовці кажуть – державний спирт продається «наліво», а простіше – розкрадається. Попри зміну влади.

Яка роль спиртової корупції у конфліктах, які розгорілись на двох рівненських спиртзаводах і переросли в мітинг під стінами Міністерства аграрної політики та продовольства України, вивчало Рівненське агентство журналістських розслідувань для CorruptUA.

Коротка історія кримінально-корупційного контролю спирту

Два рівненські спиртзаводи, як і понад 70 інших, підпорядковуються державному Концерну «Укрспирт». З 2010 року Концерн – у стані ліквідації. Після ліквідації правонаступником концерну має стати Державне підприємство «Укрспирт». Але процес затягнувся вже четвертий рік і концерн ніяк «не може ліквідуватися».

З 12 березня 2014 року ДП «Укрспирт» очолив колишній заступник директора Михайло Лабутін. Після цього підприємство вирішило прискорити процедуру, взявши в реальне управління спиртзаводи (ще до закінчення процесу ліквідації), які працюють як окремі державні підприємства.

Намагання централізувати управління заводами спричинило конфліктну ситуацію. До цього заводи мали лише формальне керівництво з Києва, а фактично керувалися людьми «спиртового короля» Віктора Януковича – бізнесмена Олексія Чеботарьова і його «правої руки» Андрія Акіменка. Про це говорив до свого звільнення директор ДП «Укрспирт» Михайло Лабутін.

Про участь Олексія Чеботарьова у контролі нелегального ринку спирту і його зв’язки з міністром внутрішніх справ часів Януковича Віталієм Захарченком ще в 2013 році повідомляв тоді опозиційний нардеп, а нині генпрокурор Віталій Ярема.

З липня 2014 року Олексій Чеботарьов перебуває в розшуку за підозрою у організації викрадення та вбивстві демонстрантів на Майдані. Саме його міністр МВС Арсен Аваков називає як одного з організаторів «тітушок».

spyrtovi_rozbirky (15)Про зв’язки Олексія Чеботарьова зі спиртовиками та кримінальниками також наводить в своєму розслідуванні інтернет-видання «Наші гроші». А інтернет-сайт «Тема» детально перелічує спиртзаводи, які контролював Чеботарьов і описує його зв’язки не лише з криміналом, а й з міліцією та СБУ.

Державні підприємства на Рівненщині – «Зірненський спиртовий завод» та «Шпанівський експериментальний завод харчових екстрактів» (в народі Шпанівський спиртзавод – авт.) входять до цього «списку Чеботарьова».

Саме ці рівненські підприємства збурились, коли їх під свій контроль намагалось взяти ДП «Укрспирт».

За інформацією журналістів програми «Знак оклику» телеканалу ТВІ, саме участь тіньових схем спирту знизила офіційне виробництво спирту Державним монополістом у 2011 році на чверть. Хоча спирту менше не стало. Тоді ці схеми покривали державні органи за прикриттям на найвищому рівні влади.

«Розбірки» на рівненських спиртзаводах

19 грудня прес-служба 24-го окремого штурмовового батальйону «Айдар» Збойних сил України заявила, що «Айдар» взяв під охорону на той час директора ДП «Укрспирт» Михайла Лабутіна.

Охоронятимуть директора, який очолив «Укрспирт», від… Генеральної прокуратури та Державної фіскальної служби.

Ці держструктури запідозрили Михайла Лабутіна в розтраті 172,5 мільйонів гривень і ухилення від сплати податку на добавлену вартість на 28,2 мільйона.

Із 16 січня 2015 року Михайло Лабутін оголошений в розшук, а обов᾽язки директора підприємства виконує Роман Іванюк – луцький фінансист, який балатувався в народні депутати від Блоку Петра Порошенка, але програв.

А почалися «розбірки» зі спроб взяти під контроль два рівненських спиртових заводи.

Згідно з постановою Кабміну №672 від 28 липня 2010, ДП «Укрспирт» став правонаступником Концерну «Укрспирт». Це означає, що раніше держпідприємства підпорядковувались концерну, а в майбутньому мають підпорядковуватися державному підприємству «Укрспирт».

28 листопада 2014 року, керівництву ДП «Укрспирт» вдалося змінити керівника Державного підприємства «Зірненський спиртовий завод», що у Березнівському районі Рівненщини. Представники трудового колективу не впускали новопризначеного директора Ярослава Ціпана на підприємство, допоки їх не розігнала міліція.

Новому директору вдалося зайти на очолюваний ним завод лише за допомогою міліції. Але досі частина працівників заводу бойкотують директора і не виходять на роботу

Новому директору вдалося зайти на очолюваний ним завод лише за допомогою міліції. Але досі частина працівників заводу бойкотують директора і не виходять на роботу

Цій події передувало намагання поставити свого директора на завод, яке тривало близько місяця. Трудовий колектив і старе керівництво всіляко цьому протидіяло.

Попередній директор Зірненського спиртзаводу Олексій Сільченков, якого так відстоювали підлеглі 28 листопада, поїхав з місця подій за деякий час до розв᾽язку. На запитання журналіста про зв’язки із Олексієм Чеботарьовим, який знаходиться у розшуку у звязку із викраденнями майданівців, Олексій Сільченков відповів коротко: «Пошел на #уй!».

Олексій Сільченков з журналістами небагатослівний

Олексій Сільченков з журналістами небагатослівний

Після скандальної зміни керівництва Зірненсього спиртзаводу на рівненського громадського активіста, який допомагав ДП «Укрспирт», Євгена Пупишева напали невідомі, завдавши ножових поранень. Після цього ДП «Укрспирт» оголосив, що Євген – їхній прес-секретар.

Наступний конфлікт трапився вже на Шпанівському спиртзаводі під Рівним 4 грудня 2014 року.

На захист спиртзаводу від керівництва ДП «Укрспирт» вийшли не лише працівники, а й місцеві праворадикали та спортсмени, схожі на «тітушок».

Ці люди, зокрема, перешкоджали оператору Валерію Мартинюку, найнятому прес-службою ДП «Укрспирт», погрожуючи йому розправою. Оператор надав відео з місця подій, на якому видно спортивних молодиків, які захищають завод і агресивно поводяться.

Кілька слів про ці події розповів журналістам мешканець Шпанова. Каже, що працівникам заводу нема різниці, хто керуватиме і куди йтиме спирт. Головне, щоб завод працював та платили зарплату. З населенням у 2,5 тисячі неможливо непомітити немісцевих. Отож шпанівчанин каже, що директор Шпанівського спиртзаводу привіз «тітушок», а платили їм нібито по 150 гривень:

перепискаГО «Жіноча сотня» та люди з УНСО прийшли захищати завод. Очільниця «Жіночої сотні» Ніна Скиба стверджує, що члени даних громадських організацій працюють на заводі і попросили розібратись у ситуації. Заступник голови Рівненського УНСО Олександр Пантюхов також брав участь у обороні заводу:

– Опинилися ми на заводі тому, що члени нашої організації працюють там простими працівниками. І після того як в Зірному відбувся силовий захід, як побили там людей (розштовхали спецпризначенці, але ніхто не звернувся із заявою про нанесення ушкоджень – авт.) відповідно люди в нас попросили допомоги. Щоб не відбулося знову свавілля міліції. Тому ми і приїхали на захист людей.

Олександр каже, що нічого не знає ні про лівий обіг спирту, ні про кришування заводів, ні про плату за захист заводу:

– Говорити можна будь що. Де факти? Хай вам фактами якимись говорять, – каже пан Пантюхов на запитання про «оплачених» захисників заводу та про лівий спирт. – Сьогодні в нас така країна, що кожен на кожного може наговорити будь що і ніякої відповідальності за це не несе. Це все брехня.

Заступник голови Рівненського УНСО Олександр Пантюхов, який на минулих парламентських йшов мажоритарником від партії «Воля». Скріншот з відео подій на Шпанівському ЕЗХЕ

Заступник голови Рівненського УНСО Олександр Пантюхов, який на минулих парламентських йшов мажоритарником від партії «Воля». Скріншот з відео подій на Шпанівському ЕЗХЕ

Хоча в Єдиному державному реєстрі на Шпанівському спиртзаводі значиться вже новий директор Ігор Оберванюк, призначений ДП «Укрспирт», але до цього часу його так і не пускають до виконання своїх обов’язків на заводі.

Боротьба за контроль над корумпованою галуззю триває на найвищому рівні

У відповідь на спроби поставити своїх директорів, опоненти, які й досі контролюють частину спиртзаводів, організували мітинг 10 грудня під стінами Мінагрополітики проти, на той час директора ДП «Укрспирт», Михайла Лабутіна.

Мітинг спиртовиків під Мінагрополітики 10 грудня. Фото зі сторінки партії «Воля»

Мітинг спиртовиків під Мінагрополітики 10 грудня. Фото зі сторінки партії «Воля»

У 2014 році Кабінет міністрів України, вирішив взяти під своє пряме керівництво спиртову галузь. А ще, прем᾽єр-міністр Арсеній Яценюк висловив думку про потребу продажу підприємства.

15 січня 2015 року законопроект про внесення до списку приватизації 1200 підприємств, включно з ДП «Укрспирт» був провалений у Верховній раді.

Проти його продажу виступили нардепи з опозиційного блоку, Блоку Юлії Тимошенко, «Свободи» і навіть «Самопомочі» та Блоку Петра Порошенка. Всі вони оперували приблизно однаковими аргументами – пише Економічна правда. – Перший – приватизація під час війни не дасть потрібної суми в бюджет. Другий – спочатку наведіть порядок на 1 200 підприємствах, налаштуйте їх прибуткову діяльність, а потім продавайте. Третій – «ганьба».

Ось як Економічній правді описав ситуацію перший заступник голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко, який є прихильником Арсенія Яценюка:

«Я не хочу коментувати можливі рішення уряду про приватизацію, але вважаю, що у підприємств спиртової галузі має бути ефективний власник. Сьогодні держава керує ними неефективно. Якщо за минулої влади керівництво «Укрспирту» вкрало близько мільярда, то за сім місяців нової влади вкрадено близько 200 мільйонів гривень.

Я не бачу різниці між Хартом (Олександр Харт, екс-генеральний директор «Укрспирту», якого пов᾽язують з Юрієм Іванющенко і Олександром Януковичем – ЕП) і Лабутіним. Приватний власник сам в себе красти не буде».

Схеми рівненських спиртзаводів

Маленький приклад з Рівненщини, зафіксований журналістами стосовно коштів, які тікають з державної власності в кишені аферистів.

Фіскальна служба, яка контролює обіг та оподаткування підакцизних товарів, проводила перевірки Зірненського спиртзаводу у січні та травні 2014 року. Порушень на той час не виявила. Про це розповіла заступник начальника відділу за обігом «підакцизів» ДФС в Рівненській області Людмила Пехотська.

Також вона повідомила, що за інформацією фіскальної служби, Зірненський завод не займається виготовленням спирту з 2012 року. Саме тому перевірки проводяться близько разу на рік.

При тому, що по 2012 рік спирт виготовлявся на законних підставах, у базі юридичних осіб зазначено, що з 2006 року за судовим рішенням порушено справу про банкрутсво ДП «Зірненський спиртовий завод».

У тому ж реєстрі директором заводу до 26 листопада 2014 року значився Олексій Сільченков, як тимчасово виконуючий обов`язки директора. Виявляється, протягом шести років завод може спокійно виготовляти спирт при порушеній справі про банкрутство.

З 5 жовтня 2014 року спиртзавод мав би припинити будь-яку діяльність, кажуть укрспиртівці. Проте робітники все ж ходять на роботу, а «дим йде з труб».

В той час, як ревізори підозрюють, що на заводі «втемну» виготовляють спиртосуміші, на той час керівник заводу запевняв, що нічого такого нема. Оскільки ліцензії немає, підприємство веде господарську діяльність: виготовляє білкові добавки, які в народі називають комбікормом.

– 5-6 жовтня 2014 року до нас було звернення СБУ бути присутніми як фахівцями на цьому підприємстві в зв`язку з тим, що є кримінальне провадження, – розповів журналістам технолог «Укрспирту» Георгій Вергелес. – Будучи на цьому підприємстві, ми подивилися, що відбуваєтсья процес зброджування. Наповнені дріжжанки, наповнені бродильні апарати в кількості трьох штук і це все зафіксовано актом. На цьому все. Сьогодні ми, проїжджаючи, навіть, за непрямими ознаками бачимо, що «барда» – це відхід спиртового виробництва забирається людьми (приватниками), так як завше це робиться на спиртових заводах.

Технолог ДП «Укрспирт» Георгій Вергелес переконаний, що на заводі незаконно виготовляють спирт

Технолог ДП «Укрспирт» Георгій Вергелес переконаний, що на заводі незаконно виготовляють спирт

Олексій Сільченков, ще будучи в.о. директора, розповів, що ніякого спирту у них нема, а у якості відходів отримають лише «фугат зерна»:

– Отходом от производства лишь есть вода. Да, она не такая как из под крана, но она отвечает всем тем нормам, которым она должна отвечать. Она у нас проходит везде…

– Тобто спирту тут взагалі ніде нема?

– Взагалі. У нас заглушены спиртовые мощностя, которые опломбированы и поставлены, так сказать, преграждающие железные засувки, які не дають даже можливості запустить це оборудование.

Однак, орієнтовно, 6-7 листопада 2014 року поблизу спиртзаводу громадські активісти разом із службою безпеки ДП «Укрспирт» затримали цистерну. Як виявила пізніше експертиза ДП «Укрспирт» – в ній був 92%-й спирт. З такого спирту теж можна виготовляти горілку.

У ДП «Укрспирт» кажуть, що це доказ того, як розкрадають спирт. Розповідають, що одна цистерна спирту (15 тон) на чорному ринку коштує близько мільйона гривень. В той час як офіційна ціна такої кількості спирту вдвічі вища.

Представники Зірненського спиртзаводу стверджують, що поняття не мають, що це за цистерна.

Начальник Березнівського райвідділу міліції Олег Середа каже, що кримінальне провадження з цього приводу в нього забрали, бо це підслідність податкової міліції.

Кримінальні провадження, що стосуються діяльності ДП «Зірненський спиртовий завод», прокуратура Рівненської області 5 грудня 2014 року передала до Генеральної прокуратури України. Про це повідомила керівник прес-служби обласної прокуратури Людмила Суржук.

Як розповіли нам в прокуратурі, витребовування справ Генпрокуратурою – зазвичай рідкість. Водночас журналісти програми «Слідство.інфо» розкопали, зв’язок генпрокуратури із оточенням бізнесмена, «горілчаника Януковича» Олексія Чеботарьова.

Ще у вересні Головним управлінням ДФС у Рівненській області здійснювалось досудове розслідування стосовно службових осіб Держпідприємтсва «Зірненський спиртовий завод» – повідомили в прес-службі ГУ ДФС у Рівненській області. Першого листопада розпочалося розслідування через виявлену цистерну зі спиртом на території свиноферми у селі Зірне. Згодом два провадження об᾽єднали в одне.

12 січня, більш як через місяць відтоді як вона вилучила справу, Генеральна прокуратура визначила підслідність за Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань ДФС України.

За інформацією ДФС, вилучений автомобіль марки «МАЗ», номер 7303 РВО з напівпричепом номер 8825 РВ, що перевозив цистерну знаходиться на території Березнівського райвідділку.

Як розповів нинішній директор Зірненського спиртового заводу Ярослав Ціпан – затриманий напівпричіп з цистерною справді належить спиртзаводу.

– Це автомобіль наш, і причеп той також наш, це однозначно, – каже пан Ціпан. – Що й казати, якщо на причепі бортів немає, а вони лежать у нас на території підприємства.

Автівка, за їздою в якій був помічений на час фотозйомки керівник Зірненського спиртзаводу Олексій Сільченков коштує орієнтовно 400 тисяч гривень. Зарплата Олексія Сільченкова на посаді – 4 500 гривень

Автівка, за їздою в якій був помічений на час фотозйомки керівник Зірненського спиртзаводу Олексій Сільченков коштує орієнтовно 400 тисяч гривень. Зарплата Олексія Сільченкова на посаді – 4 500 гривень

Мешканець села Шпанів, з яким інкогніто поспілкувалися журналісти, не приховує те, що на Шпанівському спиртзаводі спирт йшов «на ліво».

Скріншот розмови зі Шпанівчанином

Скріншот розмови зі Шпанівчанином

На запитання журналістів заступник директора Шпанівського спиртзаводу Ігор Шумілов відповів, що ніколи не був свідком та тим більше учасником будь яких схем продажу чи виробництва лівого спирту.

Заступник директора Шпанівського ЕЗХЕ Ігор Шумілов в спиртовій галузі вже 10 років. Каже, що не був свідком корупційних схем продажу «лівого спирту»

Заступник директора Шпанівського ЕЗХЕ Ігор Шумілов в спиртовій галузі вже 10 років. Каже, що не був свідком корупційних схем продажу «лівого спирту»

Пан Шумілов каже, що у цій галузі вже 10 років. Починав технологом на «Чемерському спиртзаводі». Там же з 2002 по 2006 директором був Григорій Жигун, який згодом стає власником 75,6% акцій ПАТ Чернігівський лікеро-горілчаний завод «Чернігівська горілка». Про це пише Сергій Головньов у виданні Форбс ще 2012 року. Там же йдеться про контрафактну горілку з етикеткою Чернігівського лікеро-горілчаного.

Наразі ДП «Укрспирт» керує людина президента, а нардепи, в тому числі із фракцій коаліції, які домовились приватизувати низку державних підприємств, відмовляються вносити спиртові підприємства до тих, які мають приватизувати. Разом з тим, старі корупційні схеми працюють і за нової влади.

ІА «Рівненське агентство журналістських розслідувань»
спеціально для «CorruptUA.org»

One thought on “Спиртова корупція призвела до «розбірок»: чи працюють старі схеми «по новому»”

  1. Арій коментує:

    Ми громадські активісти Рівненщини спільно С/Б Укрспирт викрили ці зловживаня,і незаконий обіг спирту в даній області . Майдан продовжується тільки в іншому форматі. ”Слава Україні”.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>