Про право не сплачувати за неякісні та ненадані житлово-комунальні послуги

1,865 переглядів
Про право не сплачувати за неякісні та ненадані житлово-комунальні послуги

svit24.net

Що робити, коли ви отримали судовий наказ про стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги чи копію позовної заяви із суду? Можливий план дій в цьому випадку склали в Центрі правової інформації та консультацій.

У таких випадках відвідувачі заявляють, що не збираються платити, оскільки вони отримали неякісні послуги чи не отримали їх взагалі. З точки зору людської справедливості вони праві, бо не повинні платити за товар, який вони не отримали, але не треба забувати про те, що цивільне судочинство здійснюється на засадах суперництва, тобто кожна сторона під час розгляду справи у суді повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Таким чином, коли споживач ЖКП з’являється до суду і заявляє про те, що послуги йому надано не було, – він повинен це довести.

Найефективнішими доказами по цій категорії справ є акти-претензії. Але це не значить, що перед судовим засіданням ви разом із сусідами заповнюєте бланки за останніх 3 роки, а суд приймає рішення про відмову у позові про стягнення з вас заборгованості. Для цього чинним законодавством визначено порядок складання актів-претензій та їх подання виконавцеві/виробнику послуг. І тільки такі претензії будуть прийняті судом у якості доказів.

А тепер про все по-порядку.

Законом України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що комунальні послуги надаються споживачу безперебійно. Випадки, за яких припиняється надання житлово-комунальних послуг, визначені частиною третьою статті 16 цього Закону. Припинення надання комунальних послуг здійснюється у випадках:

1) проведення ремонтних і профілактичних робіт виконавцем/виробником за графіком, погодженим з виконавчими органами місцевих рад або місцевими державними адміністраціями згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативними документами;

2) міжопалювальний період для систем опалення, рішення про початок та закінчення якого приймається виконавчими органами відповідних місцевих рад або місцевими державними адміністраціями виходячи з кліматичних умов, згідно з діючими будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації та іншими нормативними документами;

3) ліквідацію наслідків, пов’язаних з дією непереборної сили.

В той же час, у випадках таких перерв виконавець/виробник зобов’язаний повідомити через засоби масової інформації про таку перерву споживача не пізніше ніж за 10 днів (за винятком перерви, що виникла внаслідок аварії або дії непереборної сили). У повідомленні необхідно зазначити причину та строк перерви в наданні відповідних послуг.

У разі перевищення нормативно встановлених термінів, за винятком настання форс-мажорних обставин, виконавець (виробник) несе відповідальність згідно із законом.

Проблема надання неякісних житлово-комунальних послуг в Україні незважаючи на чисельні заходи, що вживаються для її вирішення, залишається однією з найгостріших соціально-економічних проблем.

Споживач має право одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг.

У разі ненадання або надання не в повному обсязі житлово-комунальних послуг, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством, споживач має право на несплату вартості цих послуг або на зменшення розміру плати за надані послуги.

Згідно Законів «Про житлово-комунальні послуги» та «Про захист прав споживачів» особа, яка регулярно сплачує за житлово-комунальні послуги, але не отримує їх, має право звернутися до виробника із вимогою поновити надання послуг.

Для того, щоб засвідчити факт ненадання послуг, потрібно скласти відповідний акт. Без таких актів у кожному конкретному випадку усі звинувачення абсолютно безпідставні.

Так, у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з’явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором.

Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій.

Виконавець зобов’язаний розглядати у визначений законодавством термін претензії та скарги споживачів і проводити відповідні перерахунки розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості.

Таким чином, якщо вам було відмовлено у задоволенні претензій, чи ви просто не отримали відповіді, вам треба зберігати всі ці документи для подання їх до суду при розгляді справи про стягнення заборгованості за ЖКП чи самостійно звернутися до суду з позовом про перерахунок вартості ЖКП.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>