П’ять країн, що приборкали корупцію

money_laundering
4,161 переглядів

job-sbu.org

Головна проблема України на шляху до Євросоюзу – корупція. Про це заявив глава представництва ЄС Ян Томбінський. За його словами, жоден політичний діалог з Україною не обходиться без того, щоб не порушувалося питання про корупцію, і вже давно пора перейти від слів до справи, пише ЛІГАБізнесІнформ.

За результатами 2012 року Україна посіла 144-е місце в індексі сприйняття корупції міжнародної організації Transparency International, отримавши 26 балів зі 100 можливих. Будь-який результат нижче 30 вважається національною ганьбою, вважають в організації.

Редакція ЛІГАБізнесІнформ підібрала п’ять країн – прикладів успішного подолання корупції. У чотирьох з них головну роль відіграла наявність політичної волі у реформаторів. Цього традиційно не вистачає українським лідерам. У більшості успішних у боротьбі з корупцією країн існує презумпція винності чиновника  – “доведи, що придбав майно не на хабарі”. Цей принцип також різко контрастує з кричущим багатством українських політиків, бюрократів, силовиків і прокурорів на тлі їх скромних декларацій про доходи.


Сінгапур

Сінгапур – маленька острівна країна в Південно-Східній Азії. У 1959 році стала самоврядною державою у складі Британської імперії, а в 1965-му отримала незалежність від Малайзії. Півстоліття тому була вкрай бідною (імпортувати доводилося навіть прісну воду) і страждала від найвищого рівня корупції.

Хто: Лі Куан Ю – прем’єр-міністр Сінгапуру з 1959 по 1990 рр..

Що зроблено »

Що зроблено: В одному з інтерв’ю на запитання, як перемогти корупцію, Лі Куан Ю відповів: “Почніть з того, що посадіть трьох своїх друзів. Ви точно знаєте за що, і вони знають за що”.

1. У 1960 році влада Сінгапуру прийняли Акт про запобігання корупції, який дав чітке визначення цьому явищу, посилив покарання за хабарництво і прибрав максимум двозначних формулювань із законодавства. Антикорупційні закони періодично переглядають – ліквідують лазівки і двозначні трактування.

2. Створено незалежне Бюро по боротьбі з корупцією. Всі держслужбовці, включаючи міністрів і парламентарів, були позбавлені імунітету: антикорупційні розслідування торкнулися навіть близьких Лі Куан Ю. У результаті, кілька міністрів отримали тюремні терміни (в 1966 році – міністр національного розвитку Так Кіа Гана, в 1975-му – міністр з охорони навколишнього середовища Ві Тун Бун), інші покінчили життя самогубством (міністр національного розвитку Ті Чінг Ван) або втекли з країни.

3. Слідчі Бюро по боротьбі з корупцією отримали право без санкцій суду і порядку заарештовувати (або обшукувати) за обґрунтованою підозрою в корупції будь-яку людину.

4. З 1980-х років уряд почав працювати над якістю бюрократії. Чиновникам істотно підняли зарплати (сьогодні, в середньому, $ 20 тис. на місяць при середній зарплаті в країні $ 3,5 тис.). На роботу держслужбовців набирає саме Бюро по боротьбі з корупцією, причому відбір відбувається ще в школах.

5. Кожні півроку міністри надають прем’єру декларації про свої доходи та доходи членів сімей. Якщо накопичені кошти виявляться підозрілими і надмірними, починається антикорупційне розслідування. У кримінальному кодексі Сінгапуру є таке поняття, як “покарання за накопичення багатства, яке не відповідає займаному службовому становищу”. Банківські рахунки держслужбовців – предмет пильного моніторингу. Суд має право конфіскувати у корупціонера всі грошові кошти, законне походження яких він не може довести.

6. Підвищена незалежність судової системи. На суддівські посади притягнуті кращі приватні адвокати, зарплата суддів на даний момент досягає $ 0,8 млн. на рік.

7. Жорстко придушені мафіозні угруповання.

8. Запроваджено штрафи за дачу хабара або відмову від участі в антикорупційних розслідуваннях. За помилкове звинувачення в корупції передбачений тюремний термін.

Результат. Сінгапур стабільно входить до п’ятірки найменш корумпованих держав світу. В індексі сприйняття корупції за 2012 рік Transparency International Сінгапур зайняв п’яте місце, набравши 87 балів зі 100 можливих.


Гонконг

Спеціальний адміністративний район в Китайській Народній Республіці. До 1997 року був колонією Великобританії. Сорок років тому, за експертними оцінками, корупцією було уражено 94% державних органів влади. У сімдесятих роках у Гонконгу в ходу була приказка “сідай в автобус” – якщо ти приймаєш корупцію, приєднуйся до нас.

Хто: Губернатор Гонконгу Мюррей Маклехоуз (за часів британського протекторату, в 1971-1982 роках).

Що зроблено »

Що зроблено: Підпорядкував державний апарат принципом: “доведи, що купив майно не за хабарі”.

1. У 1974 році Мюррей Маклехоуз заснував Незалежну комісію з боротьби з корупцією, на яку не могли вплинути ні МВС, ні спецслужби. Комісія розпочала роботу за трьома напрямками: виявлення хабарників, профілактика та аналіз нових схем корупції, пропаганда. Права співробітників Комісії широкі: вони могли провести перевірку в будь-якому відомстві і міністерстві при найменшій підозрі в корупції.

2. Презумпція невинності для чиновників ліквідована. Замість неї з’явився принцип “доведи, що купив майно не за хабарі”. Чиновник, який не в змозі довести, що купив віллу, авто або відкрив закордонний банківський рахунок законно, без зволікань сідав у в’язницю. Фактично Комісія з боротьби з корупцією працювала за законами військового трибуналу. За перший рік роботи Комісії були засуджені 220 чиновників-хабарників.

3. За роботою комісії стежать громадські організації з представників інтелігенції та бізнесу. Підозра в неохайності веде до звільнення.

4. Чистка поліції. Першим високопоставленим чиновником, заарештованим за хабарі, був саме начальник поліції Гонконгу.

5. Місцевим ЗМІ була забезпечена повна свобода антикорупційних публікацій та розслідувань. Громадяни могли телефонувати на гарячу лінію і повідомляти про вимагання. Журналісти проводили власні розслідування щодо чиновників – фіксували їх великі покупки, виявляли розмір витрат їхніх родичів. На кожне таке повідомлення Комісія реагувала. Хабарнику заморожували банківський рахунок і вимагали пояснити походження доходів і великих покупок.

6. У Гонконгу дача хабара в результаті вимагання – не злочин. Якщо підприємець змушений дати хабара чиновнику, то винен тільки чиновник, а бізнесмен залишиться поза переслідування. Люди, які стали жертвою корупції, не боялися дзвонити на “гарячу лінію” комісії і скаржитися на хабарників.

Результат. Якщо в 1974 році чисельність корумпованих чиновників оцінювалася 94%, то зараз – 2-3%. В антикорупційному рейтингу Transparency International Гонконг займає 14-у сходинку – 77 балів зі 100 можливих. Цей результат краще, ніж, наприклад, у Японії або США.

Фінляндія

Приклад держави, в якій корупція не приживається. У законодавстві навіть немає поняття “корупція”, так само як і мови про боротьбу з нею. Але так було не завжди: у післявоєнний період (1945-1954 рр..) У Фінляндії був сплеск корупції – за отримання хабарів були засуджені 549 чиновників. У період з 1980 по 1989 роки кількість вироків становила 81.

Хто: Фінське суспільство

Що зроблено »

Що зроблено:

1. Терміну “корупція” в кримінальному кодексі немає, але є поняття “хабарництво”, за нього чиновника можуть оштрафувати або позбавити волі на термін до чотирьох років. Корупція розглядається як частина кримінальної злочинності.

2. Від звинувачень у хабарництві і покарань не рятують ні службове становище, ні депутатські мандати, ні громадська популярність.

3. Державна політика профілактики і припинення корупції викладена у загальнонаціональній Програмі по боротьбі зі злочинами в економічній сфері, прийнятої в 1996 році.

4. Спеціального органу по боротьбі з корупцією немає, ці питання курує міністерство юстиції. Серйозні випадки в компетенції Національного бюро розслідувань, простіші випадки – поліції.

5. Випадки корупції рідкісні, більшість з них завдяки засобам масової інформації стають надбанням громадськості. Масштаб корупційних скандалів не йде ні в яке порівняння з пострадянськими країнами. Один з останніх зафіксований в 2010 році: прем’єр-міністр Матті Ванханен пішов у відставку після того, як пресі стало відомо, що для ремонту власного будинку він прийняв у якості подарунка кілька кубометрів дошки-вагонки. До речі, згодом злощасні дошки на його ділянці не виявлено.

6. За останні десять років були звільнені або самі пішли у відставку з юридичних або етичних причин 6 членів уряду і 23 високопоставлених чиновника.

7. Органи влади у Фінляндії максимально публічні. Всі протоколи та записи обговорень, зроблені в адміністраціях, відкриті для кожного громадянина.

8. Один з найважливіших факторів, що перешкоджають поширенню корупції у Фінляндії, – висока матеріальна і соціальна забезпеченість чиновників.

Результат. Найменш корумпована країна в світі. Перше місце в індексі сприйняття корупції за 2012 рік Transparency International – 90 балів.

 Грузія

У пострадянський період, аж до 2003 року, Грузія займала одне з перших місць у світі за рівнем корупції в органах влади. Тотальним хабарництвом були вражені дорожня поліція, система вищої освіти, суди, митниця.

Хто: Президент Грузії Михайло Саакашвілі

Що зроблено »

Що зроблено: Після революції троянд у 2004 році новий президент країни оголосив політику нульової толерантності до корупції. На зміну показушній боротьбі прийшов “метод шокової терапії”.

1. У 2004 році з органів МВС було звільнено 15 тисяч поліцейських – це весь склад грузинської ДАІ. Новий штат автоінспекції був набраний з нуля, на конкурсній основі. Вулиці нашпигували відеокамерами: якщо водій порушив правила, і це зафіксувала камера, йому надсилають пропозицію зайти на сайт поліції, ознайомитися із записом і сплатити штраф.

2. У МВС створена внутрішня генеральна інспекція, яка розслідує факти хабарництва.

3. Зарплата поліцейського збільшена в 10 разів (В середньому, $ 700, зарплата слідчого – близько $ 2000; при середній зарплаті в країні близько $ 200). З урахуванням високого рівня безробіття в Грузії служба в поліції є досить престижним заняттям.

4. Створено спеціальну “служба провокаторів”, співробітники якої пропонують співробітникам поліції хабара. У 2005 році в тюрму сіли 200 поліцейських, яких зловили на провокації.

5. У 2004-2005 роках парламент Грузії прийняв ряд законів, які спрощували процедуру арешту чиновників, підозрюваних у хабарництві, і передбачали конфіскацію всієї власності, законність придбання якої чиновник не зміг довести.

6. Значно спрощено дозвільні процедури, бюрократичні бар’єри ліквідовані. Створено систему електронного документообігу, що дозволяє в максимально-стислі терміни оформити необхідні документи, від паспорта до сертифіката про реєстрацію підприємства. Отримати водійські права можна в лічені хвилини, техогляд автомобілів відмінено. Введена прозора електронна система державних закупівель.

7. У систему вищої освіти, як і в Україні, впроваджено незалежне тестування. На відміну від України, 95% жителів Грузії вважають, що це зробило неможливою корупцію у вузах.

8. Ліквідовано служби, які збирали побори з бізнесу: санепідемстанція та пожежна інспекція. Проведена реструктуризація органів влади: апарати міністерств і відомств скорочені майже наполовину, введена практика прихованої камери – за арештами чиновників, що беруть хабар, могли спостерігати усі бажаючі. Паралельно було посилено покарання за хабарництво.

9. Серія реальних арештів високопоставлених чиновників подолала “синдром некараності” у масовій свідомості, грузини тепер не вважають хабар нормальним явищем.

10. Частина корупційних послуг легалізована. Якщо раніше за термінове оформлення треба було давати хабар, то тепер за терміновість практично всіх видаваних державою документів можна заплатити до державного бюджету.

Результат. У 2012 році в індексі Transparency International Грузія зайняла 51-е місце (52 бали), залишивши позаду кілька держав ЄС – Чехію, Латвію, Словаччину, Румунію, Болгарію. Разом з тим, у звіті Freedom House-2010 говориться, що за останні роки в боротьбі з корупцією в нижніх і середніх ешелонах влади досягнутий помітний успіх, проте Грузія потерпає від елітарної високопоставленої корупції. Саме в такій корупції політичні опоненти звинувачують самого Саакашвілі і його оточення.


Естонія

Ще одна країна на пострадянському просторі, яка вважається однією з найменш корумпованих у Європі. Тим часом, в 1990-х роках тут процвітали організована злочинність, рекет і корупція, в тому числі і в правоохоронних органах.

Хто: Всі уряди Естонії, починаючи з 1991 року.

Що зроблено »

Що зроблено: Побудова інноваційної моделі електронного держави.

1. Прийнятий у 2002 році Кримінальний кодекс Естонії встановив серйозну відповідальність за корупцію. Одержання хабара загрожує в’язницею – до п’яти років (повторне – до десяти років), посередництво в хабарі – великий штраф або позбавлення волі. У разі підношення цінного подарунка, хабарі, суд, окрім позбавлення волі, може застосувати конфіскацію майна. Антикорупційної правовою базою служать конституція, КПК, прийнятий у 2007 році закон про боротьбу з відмиванням грошових коштів та фінансуванням тероризму.

2. У 2013 році створена Антикорупційна комісія міністрів, до якої увійшли міністри юстиції, внутрішніх справ, фінансів, економіки та комунікацій, а також держсекретар. Метою комісії була розробка антикорупційної стратегії “Чесна держава і нагляд”.

3. Розслідуванням фактів корупції займаються три органу: префектура поліції – якщо йдеться про чиновника, що працює в органах самоврядування, а також у приватних підприємствах / об’єднаннях; поліція безпеки – якщо мова йде про найвищих державних чиновниках (президент, міністри); державна прокуратура – якщо мова йде про правоохоронців.

4. Щорічно високопоставлені чиновники зобов’язані декларувати своє майно, інформація про який доступна широкому загалу в інтернеті. У разі винесення обвинувального антикорупційного вироку чиновнику майно, законне походження якого не було доведено, може бути конфісковано.

5. У 1990-х роках число поліцейських було скорочено вдвічі, – до 3,5 тисячі на всю країну. Найнижча зарплата поліцейського – приблизно така ж, як середня зарплата по країні (919 євро на початок 2013 року).

6. Впровадження електронної моделі держави (E-держава) зводить практично до нуля особистісний фактор у взаєминах громадянина, організації, компанії з чиновником. У 2000 році уряд Естонії перейшов до безпаперових засідань, користуючись електронною мережею документації в інтернеті. Тоді ж у естонців з’явилася можливість подавати податкові декларації електронним способом – в 2010 році через мережу було подано 92% податкових декларацій. Реєстрація юридичної особи займає 15 хвилин і не вимагає походів по кабінетах. У 2007 році Естонія стала першою в світі країною, що надала своїм виборцям можливість голосувати через інтернет на парламентських виборах, в 2011 році цим правом скористалися 15,4% виборців.

7. У 2010 році Естонія приєдналася до Конвенції ООН проти корупції. Конвенція стала невід’ємною частиною її законодавства, вона має пріоритетом над будь-якими суперечливими їй положеннями національного законодавства.

8. У 2012 році прийнято два нові закони – про боротьбу з корупцією і про публічну службу. Закони набирають чинності у квітні цього року.

Результат. Естонія з результатом у 64 бали посіла 32-у позицію (між Іспанією і Бутаном) у рейтингу сприйняття корупції Transparency International. На думку Ради Європи і GRECO (Групи країн по боротьбі з корупцією), Естонії слід внести значні корективи в антикорупційну політику щодо депутатів парламенту, суддів і прокурорів.

/

Фото: geeksonaplane.com, goinfinland.ru, www.gabriele.com.ua, siesta.kiev.uautau.com.ua

One thought on “П’ять країн, що приборкали корупцію”

  1. АНТИКОРУПЦИЯ коментує:

    Для Украины нужен жесткий закон.Снять все иммунитеты у чиновников ,каждый чиновник ,а особенно судья должен подавать декларацию по доходом не только за себя а за всех родственников .Для судьей должен быть отдельный закон растрельная статья и конфискация имущества за взятку или за то если он не может объяснить свой доход перед налоговой.каждый чиновник который сидит у “корыта”ЕСЛИ ДАЛ ВЗЯТКУ ИЛИ ВЗЯЛ ВЗЯТКУ И ПОПАЛСЯ конфискация имущества и пожизненное заключение.Все службы СБУ, ПРОКУРАТУРА И любая силовая структура,милиция должна уйти в отставку ,а перед этим создать новое подразделение полиции которое будет под жестким законом о взятках и о халатности при работе, они и только они будут иметь одну службу которая будет разбиратся со всеми проблемами закона от эконномического преступления до мелких уголовных дел.а также все полицейские должны показывать свое имущество и декларации о доходах также и их родственники. За взятки или за халатность в работе пожизненное заключение и конфискация имущества. ВСЕ ЭТО МОЖНО СДЕЛАТЬ БЫСТРО И ТОГДА НАМ НЕ НАДО БУДЕТ ПРОСИТЬ ДЕНЬГИ У МВФ и т.д. потому что в Украине деньги есть ,а вот сохранить их невозможно так как их воруют все кому ни лень. ВСЕ ЭТИ ЗАКОНЫ МОЖНО ВВЕСТИ ХОТЯ БЫ НА ДВА ГОДА.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>