Генеральний план міста: чи мене це стосується?

admin
Корупція Блоги
32 переглядів

У 2009 я працювала у Луганську. У Східноукраїнському центрі громадських ініціатив. Коли Голова СЦГІ Володимир Щербаченко запропонував мені взяти участь у проекті  «Через доступ до генпланів – до містобудування без корупції», я була категорично проти. “Цим слід займатися спеціалістам, – була впевнена я. – Архітекторам, будівникам. До чого тут громадськість?” Тоді я ще не розуміла, що те, що на генеральних планах більншості міст України стоїть гриф “ДСК” (для службового користування) означає те, що населення міста не може знати, де що побудовано і що планується будувати. “А навіщо нам це?” – спитаєте ви. Так, наша хата скраю, поки не трапилось щось надзвичайно з нами самими. Наприклад, не почали будування заправочної станції біля вашого будинку або не знищують парк біля вашого дому.

Про генплани вперше заговорили тоді, коли почали з являтися паркани біля домівок. Тоді з екранів телевізорів та шпальт газет не сходили словосполучення “незаконне будування”, “самозахват”, “чиновниче беззаконня”…

І відношення чиновників до запитів населення також змінилося за цей час. Якщо раніше вони “заспокоювали”: “Ну навіщо вам це потрібно?”, “Та ви там нічого все одне не зрозумієте”, то зараз, завдяки навому законодавству (зокрема, “Про доступ до публічної інформації”, чиновники зобовязані відповісти на ваш запит письмово у 5-денний термін.

Але не все так просто, як здається. І генплани доступні населенню не у всіх містах і селищах.

Так, 4 грудня на пресс-конференції у Харкові, присвяченій проблемі обмеження доступу до містобудувної документації повідомили, що з липня по грудень було відправлено 17 офіційних запитів на адреси мільких рад Харківської області із проханням надати копію картографічної кскладової генерального плану та інформацію про текстову частину документа. Одже, одне із 17 міст надіслало копії лише основних креслень власних генеральних планів, 4 із 17 раз міських населених пунктів не представили генплан через наявність на ньому грифів “ДСК” чи “Таємно”. Всі інші міські ради, охоплені моніторингом, взагалі не надали відповідей на інфомраційні запити, або надіслали листи, що не містятть фактичних відповідей на поставлені запитання. Організатори дослідження — Східноукраїнський центр громадських ініціатив та екологічна група “Печеніги” – розцінили такі відповіді як фактичну відмову в доступі до запитуваної містобудіної документації. Як наслідок, координатори моніторингу у Харковській області подали скарги до прокуратур.

Чому з у більшості міст Харківської області, включаючи сам Харків, генплани є недоступними? Тому що це прикриває корупційну діяльність. Але вислів “Менше знаєш — краще спиш” у цьому контексті не працює. І нам треба з цим розібратись.

Далі буде…

Сергій Юрченко

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>